Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykupienie ziemi zmarłej siostry i postawienie nagrobka

Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 2015-05-31

Siostra (samotna) zmarła niedawno. Nie utrzymywała kontaktu z rodziną, została pochowana na cmentarzu dla bezdomnych. Po rodzicach ja i reszta rodzeństwa mamy trochę ziemi rolnej. Chciałaby wykupić kawałek zmarłej siostry i za to postawić jej nagrobek, opłacić grób. Jak to sformalizować?

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Z informacji przez Panią udzielonych wynika, że jedynymi spadkobiercami siostry jest jej rodzeństwo (względnie dzieci rodzeństwa, które zmarłoby przed siostrą). Taki bowiem porządek dziedziczenia wynika z treści art. 932 § 1, 2 i 3 Kodeksu cywilnego.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

„Art. 932 § 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

§ 4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

§ 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy”.

W tej sytuacji w momencie śmierci siostry jej udział w nieruchomości otrzymanej w spadku po ojcu przeszedł na rodzeństwo – w tym na Panią.

Obecnie wszystko zależy od postawy rodzeństwa. Możecie Państwo sprzedać nieruchomość, a z uzyskanej ceny 1/8 części (ta, która przypadłaby siostrze, gdyby żyła) przeznaczyć na zrobienie nagrobka.

Każdy z rodzeństwa – spadkobierców po siostrze może przeznaczyć kwotę odpowiadającą odziedziczonemu po niej ułamkowi z udziału siostry w nieruchomości (lub cześć z tego ułamka – w zależności od kosztów nagrobku i jego utrzymania).

Jeżeli pozostałe rodzeństwo nie byłoby chętne do partycypowania w kosztach nagrobku, może Pani sama pokryć koszt wykonania nagrobku, a następnie wyegzekwować zwrot części tej kwoty od pozostałych spadkobierców siostry.

Koszt wykonania nagrobka, jeżeli nie przekracza kwoty zwyczajowo przyjętej w danej miejscowości, wliczany jest do długów spadkowych, za które odpowiadają wszyscy spadkobiercy.

Zgodnie z art. 1034 § 1 kodeksu cywilnego „do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów”.

Jeżeli zapłaciłaby Pani za wykonie nagrobka, może Pani żądać od pozostałych spadkobierców siostry zwrotu części zapłaconej kwoty proporcjonalnie do wysokości ich udziału w spadku po siostrze.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »