Porady Prawne przez internet

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyłączenie z dziedziczenia z powodu rozbicia małżeństwa

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2020-08-31 • Aktualizacja: 2022-05-09

Niedawno zmarł mój ojciec. Jestem jego synem z pierwszego małżeństwa. Ojciec ożenił się ponownie i ma z tego małżeństwa córkę. Ojciec nie rozwiódł się ponownie. Czy można wyłączyć z dziedziczenia po ojcu (testamentowego lub ustawowego) jego drugą żonę, jeżeli była ona przyczyną rozpadu pierwszego małżeństwa ojca? Znalazłem publikację, w której wymienia się, iż jest to możliwe. Czy kiedykolwiek zapadło orzeczenie sądowe wyłączające żonę z dziedziczenia z tego powodu? Czy można się oprzeć na jakiejś podstawie prawnej, orzecznictwie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wyłączenie z dziedziczenia z powodu rozbicia małżeństwa

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia

Odpowiadając na Pana pytanie, wyjaśniam, że autor załączonych do pytania „przemyśleń”, jak wynika z ich treści, powołuje się na instytucję wyłączenia małżonka od dziedziczenia, czyli instytucji uregulowanej w Kodeksie cywilnym w art. 940, który na początek Panu przytoczę:

„§ 1. Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.

§ 2. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem; termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku”.

Autor tego tekstu zdaje się nie zauważać w ogóle treści pierwszego z paragrafów, który jest jednakże kluczowy. Generalną zasadą jest, że małżonek należy do kręgi spadkobierców ustawowych po zmarłym mężu i pozbawienie go tego przywileju jest absolutnie wyjątkiem. Nie można żądać wyłączenia małżonka z innej przyczyny niż ta wskazana w art. 940, co potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 2002 r., sygn. akt I CKN 1345/99: „rozszerzająca wykładnia art. 940 k.c. jest niedopuszczalna”.

Zobacz również: Czy była żona ma prawo do spadku?

Rozbicie małżeństwa a dziedziczenie

Jak Pan widzi, można wyłączyć drugiego małżonka od dziedziczenia w sytuacji ,gdy w chwili otwarcia spadku (śmierci Pana taty) toczył się proces rozwodowy, ale nie zapadło jeszcze orzeczenie rozwiązujące małżeństwo, a ono zapadłoby z założenia z winy drugiej żony. Wina dotyczy jednak wyłącznie ich pożycia małżeńskiego, a nie pożycia Pana taty i mamy. To jest zupełnie niezrozumiałe twierdzenie tego, kto to napisał. Ja w żadnym razie tego nie potwierdzam.

Orzeczenie z powodu, o którym Pan pisze, nie mogłoby zapaść, bo byłoby jawnie niezgodne z treścią art. 940 Kodeksu cywilnego. Niestety ten pogląd prezentowany na załączonej stronie jest zupełnie oderwany od rzeczywistości, nie wyobrażam sobie, czym ustawodawca miałby tłumaczyć taką możliwość pozbawienia kogoś od dziedziczenia z uwagi na romans zapoczątkowany jakiś dłuższy czas temu i skutkujący następnie małżeństwem. Tak więc przykro mi, ale nie widzę podstaw do wyłączenia drugiej żony Pana taty od dziedziczenia.

Zobacz również: Czy dzieci męża dziedziczą po mnie?

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »