Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-06-11
Siostra mojej mamy (bezdzietna panna) na mocy testamentu powołała mnie do całości spadku. Rodzice cioci już nie żyją. Przy życiu pozostało jej rodzeństwo i dzieci po zmarłym bracie. Czy osoby te mogą dochodzić ode mnie zachowku?
Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz Kodeksu cywilnego (K.c.).
Istotny dla Pani jest przepis art. 994 § 1 K.c., zgodnie z którym zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Określa on krąg osób uprawnionych do zachowku. Uprawnionymi do zachowku są zatem dzieci (zstępni), rodzice spadkodawcy oraz małżonek. Pani obawia się roszczenia o zachowek ze strony rodzeństwa cioci, względnie dzieci zmarłego brata.
Mając na uwadze, iż, jak sądzę, rodzice cioci zmarli jeszcze przed ciocią, osoby przez Panią wskazane nie mają prawa do zachowku.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Komentarze (0):