Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie majątku dla dzieci z pierwszego małżeństwa

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-01-06

Mam dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa, mój obecny partner też. Jestem jedyną właścicielką domu. Partner nie posiada znacznego majątku. Planujemy małżeństwo. Chcę zabezpieczyć moje dzieci, tak by dzieci partnera nie mogły niczego od nich dochodzić po naszej śmierci. Jak zabezpieczyć majątek dla dzieci z pierwszego małżeństwa? Czy dobrym wyjściem jest intercyza?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Żadna rozdzielność ani inne drogie rozwiązania nie będą konieczne – jeżeli zachowacie Państwo dwie zasady:

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

  1. Nie będziecie tworzyć dorobku wspólnego.
  2. Żadne z Was nie powinno dokonywać przysposobienia (adopcji) dzieci drugiego małżonka.
  3. Każde z Was sporządzi porządny testament, którym rozdysponuje na wypadek śmierci swój majątek według własnej woli.

Przestrzegając tych zasad, w chwili, gdy umiera jedno z Państwa, to po nim dziedziczy tylko jego własne potomstwo, ale także żyjący współmałżonek. Innym jednak problemem jest sytuacja, gdy oboje już Państwo nie będziecie żyli. Jednak – fakty są takie, że w takim przypadku najskuteczniejsze pozostaje:

  • rozdysponowanie swego majątku za życia z zastrzeżeniem dotyczącym braku jakichkolwiek spłat wyrównawczych po śmierci darczyńcy albo
  • sporządzenie testamentu bez obowiązku zapłaty zachowku z racji przysporzeń poczynionych na rzecz dziecka pominięta.

Jak natomiast spadkobranie wygląda – gdy małżonkowi zawierają umowę małżeńską (intercyza) o rozdzielności majątkowej? Rozdzielność majątkowa (ustalona w drodze umowy między małżonkami czy też przez sąd) w żaden sposób nie wpływa na dziedziczenie po śmierci jednego z małżonków. Rozdzielność majątkowa ma znaczenie tylko i wyłącznie za życia małżonków.

Po śmierci jednego z małżonków dziedziczenie odbywa się na zasadach ogólnych lub na podstawie testamentu lub według kodeksu cywilnego, niezależnie od tego, czy była między Wami intercyza.

Zgodnie z § 1 art. 931 Kodeksu cywilnego „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”.

Natomiast w myśl art. 991 § 1 uprawnienie do zachowku przysługuje jedynie zstępnym spadkodawcy (tj. dzieciom, wnukom, prawnukom), małżonkowi spadkodawcy oraz jego rodzicom. Nie ma więc tu miejsca dla dzieci współmałżonka.

Wyżej wymienione osoby są jednak uprawnione do zachowku pod warunkiem, że byłyby w danym wypadku powołane do spadku z ustawy.

Oznacza to, że ani Pani dzieci od dzieci męża nie będą mogły dochodzić zachowku, ani odwrotnie.

Tak oto wygląda sytuacja na gruncie „drugiego małżeństwa” i prawa spadkowego. Wniosek – lepiej postawić na solidne testamenty niż na umowę małżeńską, bo testamentami jesteście w stanie „zarządzić na przeszłość swym majtkiem” tak, by po śmierci dzieci nie toczyły wojen majątkowych. Natomiast umowa małżeńska niczego takiego nie gwarantuje.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »