Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie na przyszłość

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2015-07-18

Moi rodzice mają gospodarstwo rolne i dwa domy – jeden obok drugiego. Ten nowy chcą mi zapisać, ale w grę wchodzi w przyszłości zachowek dla mojego rodzeństwa. Jak się zabezpieczyć? Czy jest możliwe pominięcie zachowku? Czy rodzice mogą mi zapisać teraz dom, a później resztę gospodarstwa?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Z racji przedmiotu, jakim jest majątek rodziców – tzn. gospodarstwo rolne, który po ich śmierci stałyby się schedą spadkową, możliwe są dwie drogi przekazania majątku:

  1. Przekazanie gospodarstwa rolnego z zamian za otrzymanie przez przynajmniej jednej z rodziców świadczenia emerytalno-rentowego KRUS, oczywiście tak samo – jeżeli w grę wchodziłaby renta strukturalna z ARiMR. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność przekazania całego gospodarstwa bez rozbicia w czasie, które sugeruje Pan w opisie sprawy. Jednak wielkim plusem jest niepodważalność tego rodzaju przekazania, które nie jest darowizną, co wynika nie tylko z brzmienia przepisów prawa, ale, co ważniejsze, ugruntowało się na stałe w orzecznictwie.
  2. Drugim rozwiązaniem, które daje możliwość przekazania najpierw domu, a dopiero w późniejszym czasie gospodarstwa, jest darowizna z wykluczeniem przyszłych spłat spadkowych. Niestety tego typu akty notarialne często bywają po śmierci darczyńców podważane, aby wykazać, że działali oni pod wpływem błędu, przymusu i to czynników wykluczających pełną zdolność do czynności prawnej. Stąd zalecam ostrożność. Gdyby jednak zdecydował się Pan na tę opcję – proszę o rozważny wybór biura notarialnego (nie każdy notariusz przejmuje się losem klienta i często działa według „utartej sztampy”) oraz takie uzasadnienie w akcie notarialnym, z którego wynikałoby dla czego darczyńca bezwzględnie nie życzy sobie po swej śmierci obciążania pana jako obdarowanego spłatami z tytułu rozliczeń z zakresu wyrównania schedy spadkowej na rzecz pozostałych dzieci, a także osób po nich dziedziczących. Wówczas trudno byłoby przy logicznym i racjonalnym uzasadnieniu podważyć taki akt notarialny – jednak najczęściej notariusze piszą te akty „na leniucha”, według wzorca i szablonu bez wzbogacenia treścią istotną, zabezpieczającą obdarowanego na przyszłość – zwłaszcza na taki czas, gdy zabraknie już darczyńców.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »