Indywidualne porady prawne
• Autor: Iryna Kowalczuk
Mój mąż po śmierci swojego ojca darował swojej matce cały odziedziczony po nim ustawowo spadek. Jego matka w testamencie zapisała synowej, czyli mnie, cały swój majątek. Mąż ma dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa, czy w związku z tym po śmierci mojej teściowej jego dzieci będą miały prawo do ubiegania się ode mnie zachowku? Jeśli tak, co można zrobić, żeby temu zapobiec?
Przepisy o zachowku znajdują się w art. 991 i następnych ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami, dalej zwanej „K.c.”). Prawo do zachowku ustanawia art. 991 K.c., zgodnie z którym:
„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.
Z cytowanego powyżej przepisu wynikają następujące zasady:
Zobacz również: Czy druga żona dziedziczy majątek osobisty męża
Roszczenie z tytułu zachowku przedawnia się bowiem w terminie 5 lat od dnia ogłoszenia testamentu (art. 1007 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, w skrócie „K.p.c.”) albo od dnia otwarcia spadku (którym jest dzień śmierci spadkodawcy).
Jak wynika z opisu, spadkobiercą ustawowym po śmierci Pani teściowej jest Pani mąż. A więc wyłącznie on jest uprawniony do zachowku od Pani w ciągu 5 lat od dnia ogłoszenia testamentu. Zatem po śmierci teściowej sugeruję szybkie przeprowadzenie procedury otwarcia i ogłoszenia testamentu. Dzieci Pani męża mogą dochodzić zachowku jedynie w sytuacji, gdy Pani mąż nie przeżyje swojej matki, a Pani teściowej, czyli umrze przed nią. Wtedy te dzieci, jako zstępni męża, mogą dochodzić zachowku od Pani. Jedynym sposobem na uniknięcie zachowku w takiej sytuacji jest wcześniejsze wydziedziczenie przez teściową jej wnuków.
Jeśli teściowa umrze pierwsza, a Pani mąż po niej, i nie upłynie wyżej wymienione 5 lat – w tej sytuacji dzieci Pani męża będą uprawnione do żądania od Pani zachowku, jeżeli nie zostaną jeszcze za życia Pani teściowej wydziedziczone przez nią w testamencie.
Zobacz również: Intercyza a dziedziczenie
Masz podobny problem prawny i potrzebujesz porady prawnej, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika