Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek a „dalsza” darowizna

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-07-03

Dostałem od matki nieruchomość, na którą mam sporządzony akt darowizny. Jestem żonaty, po kilku latach małżeństwa przepisałem darowaną nieruchomość na żonę i sporządziliśmy intercyzę. Czy po śmierci matki dwaj moi bracia mogą się domagać zachowku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stosownie do art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) – zstępnym (dzieci, wnuki itd.), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia (art. 991 § 2 K.c.).

Rodzeństwo będzie niewątpliwie uprawnione do zachowku po śmierci Pana mamy. Należy zauważyć, że z roszczeniem o zachowek można wystąpić dopiero po śmierci spadkodawcy, a więc rodzeństwo nie jest uprawnione do niego na dzień dzisiejszy. Z roszczeniem o zachowek można wystąpić w ciągu 5 lat od dnia śmierci spadkodawcy lub otwarcia testamentu. Po upływie tego terminu roszczenie o zachowek przedawnia się.

Pana rodzeństwo może ubiegać się o zachowek w przypadku, gdy nie otrzymało go w wyniku darowizny (czyli wówczas, gdy mama nie przekazała żadnemu z braci, oprócz Pana, nic w darowiźnie) ani w wyniku dziedziczenia (czyli wówczas, gdy nie pozostawi nic w spadku). Osoba uprawniona do zachowku może również ubiegać się o uzupełnienie zachowku, jeżeli wcześniej otrzymała darowiznę od matki lub nabędzie w spadku jakieś przedmioty majątkowe, ale nie pokrywają one należnego jej zachowku.

Tak jak pisałam, przy obliczaniu zachowku należnego braciom należy uwzględnić darowizny, jakich dokonała mama za swojego życia. Darowizny uczynione przez spadkodawcę dolicza się bowiem do spadku przy obliczaniu zachowku.

Według art. 993 K.c. przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkodawcę.

Art. 994 § 1 K.c. wskazuje natomiast, iż przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Stosownie do art. 1000 § 1 K.c., jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.

Jeżeli Pana mama ma troje dzieci, to spadek po niej nabędą właśnie te dzieci, każdy po 1/3 udziału. Zakładając, że w skład spadku po mamie nie wejdą żadne wartościowe rzeczy oraz Pana bracia nie otrzymali, ani nie otrzymają już nic w darowiźnie od mamy, to każdy z Pana rodzeństwa może żądać zachowku od Pana o wartości 1/6 (1/2 z 1/3) lub 2/9 (2/3 z 1/3) darowanej Panu nieruchomości – jeżeli osoba uprawniona do otrzymania zachowku w chwili śmierci Pana mamy będzie trwale niezdolna do pracy lub nieletnia.

Fakt darowania nieruchomości żonie nie zmienia nic w sprawie. Mógł Pan tę nieruchomość sprzedać, darować komu Pan tylko chciał, ale w świetle prawa to Pan otrzymał darowiznę od mamy (a nie Pana żona) i to wyłącznie Pan będzie zobowiązany do zapłaty zachowku. Często w praktyce klienci zbywają darowane nieruchomości, będąc przekonanym, że zwolni ich to od zapłaty zachowku. Jednakże tak to nie działa.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Czy należy się zachowek dla wnuka?

Mój brat po tacie odziedziczył 30 tys. zł więcej, niż wynikało to z działu spadku (zgodziłam się, nie żądałam bowiem spłaty). Wkrótce później...

 

Czy mogę się zrzec zachowku na rzecz córki?

Kilka miesięcy temu zmarł mój ojciec. Przysługuje mi zachowek. Nie chcę jednak się o niego starać. Czy mogę się zrzec zachowku na rzecz córki? Jakie...

 

Darowizna wyłączona ze spadku i zachowku

Jak darować kwotę pieniędzy albo samochód córce z drugiego małżeństwa, aby nie weszły do schedy spadkowej po mnie i nie były podstawą do...

 

Obliczanie zachowku a darowizna

Umarł dziadek, później mój tata, a ja dostałem zachowek po dziadka części. Babcia najprawdopodobniej dała darowiznę drugiemu synowi. Czy mi należy...

 

Darowizna pieniężna za życia spadkodawcy a zachowek

Kilka lat temu moja mama sprzedała swoje mieszkanie i pieniądze ze sprzedaży (200 tys. zł) przekazała mi jako darowiznę. Na tę okoliczność...

 

Zachowek dla pominiętego w testamencie małżonka

Zmarła przed 3 laty żona zostawiła testament, w którym do swojego majątku powołała dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa. Ja zostałem pominięty...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »