Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek dla pominiętych

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2015-11-17

Mój ojciec z mamą kupili plac i postawili dom, po czym mama zmarła. Zostałem ja i siostra. Po kilku latach ojciec się powtórnie ożenił i z drogą żoną miał dwóch synów. Po mamie został przeprowadzony dział spadku u notariusza, w wyniku którego ja i siostra dostaliśmy spłatę, ale nie mamy żadnego dokumentu. Po paru latach nasza macocha wymogła na ojcu, aby dom przepisał na nią, a potem sprzedała połowę placu. Ja i siostra zostaliśmy pominięci przy tej transakcji. Nie wiem, w jakiej formie została przepisana nieruchomość na macochę i czy był to udział 1/2, czy całość. Przed 4 laty zmarł ojciec, a miesiąc temu zmarła macocha. Czy należy mi się zachowek?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Według art. 93 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Według art. 93 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Prześledźmy zatem poszczególne etapy tej sprawy:

Umiera Pana mama – połowa placu wraz z połową domu podlega dziedziczeniu po niej. Jeżeli Pana mama nie pozostawiła testamentu, to spadek po niej odziedziczył Pana ojciec, wraz z Panem i siostrą – każde po 1/3. Pozostaje teraz pytanie, co ze spłatą? Powinien Pan otrzymać udział 1/3 w spadku po mamie, czyli od 1/2 nieruchomości, a otrzymał Pan spłatę – pytanie jak wysoką? Czy pokrywała ona 1/3 wartości Pana udziału w spadku? Nie ma Pan żadnego potwierdzenia tej czynności, być może Pana ojciec je posiadał? Jak udowodni Pan w ewentualnym postępowaniu sądowym, że coś Pan otrzymał? Przyjmijmy jednak, że otrzymał Pan wraz z siostrą spłatę od ojca równą Państwa udziałom w spadku, a w zamian Państwa udziały przeszły w całości na ojca, który w tym momencie stał się jedynym właścicielem całej nieruchomości wraz z domem.

Umiera Pana ojciec – w chwili śmierci nie jest już właścicielem nieruchomości ani domu, ponieważ wcześniej przekazał je swojej drugiej żonie. Tak więc nieruchomości te nie wchodzą w skład spadku po Pana ojcu i nie podlegają dziedziczeniu. Dla porządku dodam, że po śmierci Pana ojca spadek po nim odziedziczyła jego druga żona wraz z Panem i siostrą – każdy po 1/3. Pozostaje zatem kwestia zachowku, jednakże nie wiemy, na jakiej podstawie Pana ojciec nieruchomości przekazał, czy na podstawie umowy darowizny, czy też np. umowy dożywocia. Jeżeli była to zwykła darowizna, może Pan żądać od macochy zachowku, jeżeli umowa dożywocia (lub np. zwykła umowa sprzedaży) – zachowek nie będzie się należał. Sprzedaż nieruchomości przez macochę nie ma wpływu na kwestię zachowku. Na żądanie spłaty zachowku ma Pan 5 lat od chwili śmierci Pana ojca, po tym czasie uprawnienie to ulega „przedawnieniu”.

Umiera Pana macocha – cały spadek po niej dziedziczą jej biologiczne dzieci. Pan wraz z siostrą nie dziedziczycie po macosze (chyba że Pana i siostrę oficjalnie przysposobiła, ale zakładam, że nie). W przyjętych okolicznościach sprawy może Pan zatem jeszcze do końca tego roku wystąpić do spadkobierców Pana macochy, czyli jej dzieci, z żądaniem zapłaty zachowku. Jednakże, tak jak napisałam wcześniej, w Pana sprawie jest dużo niewiadomych, o których wyjaśnienie powinien się Pan postarać przed wszczęciem ewentualnej sprawy sądowej. W pierwszej kolejności powinien Pan poszukać dokumentu notarialnego świadczącego o otrzymaniu przez Pana spłaty od ojca, a następnie spróbować dowiedzieć się o nr księgi wieczystej nieruchomości, aby sprawdzić jej stan prawny na poszczególnych etapach, czyli śmierci Pana mamy, ojca, przekazaniu nieruchomości macosze i jej sprzedaży, aby dowiedzieć się, kto był dokładnie w tym czasie jej właścicielem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »