Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żądanie spłaty zadłużenia po zmarłej po latach

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-10-20

Po 13 latach od śmierci mamy otrzymałam pismo z żądaniem spłaty jej zadłużenia w kwocie 3000 zł. Żadnych korzyści majątkowych po mamie nie odziedziczyłam, lecz nie mam na to dokumentacji. Sprawa ma trafić do sądu. Czy mam obowiązek zapłacić, czy ten dług się już przedawnił?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Jeśli przyjęła Pani spadek w sposób prosty (a nie na przykład z dobrodziejstwem inwentarza), to odpowiada Pani za wszystkie długi spadkowe. Z kolei o tym, czy są one już przedawnione, decydować będzie moment powstania wymagalności zobowiązania.

Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego – termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

W zależności od tego, jakie jest to roszczenie, czego dotyczy – przedawni się ono w terminie 10 albo 3 lat, ale od dnia jego wymagalności, który nie jest tożsamy z dniem powstania zobowiązania. Przykładowo: jeśli roszczenie dotyczy kredytu, nie ma znaczenia, kiedy został on udzielony, ale kiedy bank go wypowiedział, w tym bowiem momencie – wypowiedzenia kredytu – dług staje się wymagalny. I od tego dnia należy liczyć termin przedawnienia.

Niestety nie podaje Pani, czego dotyczy roszczenie ani kiedy zostało wypowiedziane, dlatego nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy doszło już do przedawnienia roszczenia.

To, że po mamie nie otrzymała Pani żadnego majątku, nie oznacza, że nie odziedziczyła Pani jej długów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »