Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żądanie zachowku od obdarowanej siostrzenicy

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2017-06-30

Wiele lat temu moi rodzice darowali swoje mieszkanie córce mojej siostry. Odbyło się to za moimi plecami, a o tym fakcie dowiedziałem się kilka lat temu. Rodzice moi zmarli. Czy należy mi się zachowek od siostrzenicy i w jakiej wysokości?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Odpowiedzialność za zapłatę zachowku ma miejsce tylko wtedy, gdy uprawnieni do zachowku nie mogą otrzymać tego zachowku od spadkobiercy. Zakładam, że na dzień śmierci Pana rodziców żyła Pana siostra, która wraz z Panem (zakładam, że nie ma Pan więcej rodzeństwa) wchodzi do kręgu spadkobierców ustawowych po zmarłych.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego (K.c.):

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.”

Osobami uprawnionymi do zachowku są zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy (art. 991 K.c.).

Odpowiedzialni za zapłatę zachowku są obdarowani, których darowizna została doliczona do spadku. Granice tej odpowiedzialności wyznacza wzbogacenie będące skutkiem darowizny, bowiem obdarowany odpowiada względem uprawnionych do zachowku do wysokości tego wzbogacenia.

Do spadku dolicza się zawsze darowizny uczynione na rzecz osób będących spadkobiercami oraz uprawnionymi do zachowku. Natomiast darowizny uczynione na rzecz osób niebędących spadkobiercami dolicza się jedynie wtedy, gdy darowizna ta została uczyniona w okresie dziesięciu lat, licząc wstecz od otwarcia spadku, czyli licząc wstecz od dnia śmierci spadkodawcy.

Zgodnie z art. 994 K.c.:

„§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

§ 2. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.”

Jeżeli zatem od daty darowizny mieszkania na rzecz córki Pana siostry do dnia śmierci Pana rodziców nie upłynęło więcej niż 10 lat, to wówczas może się Pan domagać od niej zapłaty zachowku. Jeżeli w chwili śmierci rodziców był Pan pełnoletni, to zachowek należny Panu wyniesie połowę tego, co normalnie by Pan po rodzicach dziedziczył, gdyby nie było poczynionej darowizny.

Jeżeli natomiast od dnia dokonania darowizny do dnia śmierci Pana rodziców upłynęło więcej niż 10 lat – darowizny tej się do spadku nie dolicza, a co za tym idzie, obdarowany taką darowizną, nie będący jednocześnie spadkobiercą (córka Pana siostry, jeżeli Pana siostra żyje, nie jest spadkobiercą po swoich dziadkach), nie będzie ponosił odpowiedzialności za zapłatę zachowku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »