Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakwestionowanie testamentu i doprowadzenie do równego podziału spadku

Marek Gola • Opublikowane: 2019-01-25

Mama przed śmiercią sporządziła testament u notariusza, w który wyznaczyła mnie jedynym spadkobiercą, pomijając w dziedziczeniu mojego brata. Uważam, że kierowała nią niechęć do bratowej i że jest to krzywdzące dla mojego brata i jego dzieci. Ja mam córkę. Jak mogę zakwestionować taki testament i doprowadzić do równego podziału spadku pomiędzy mnie i brata?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka

W pierwszej kolejności pozwolę sobie wskazać, iż podważenie testamentu po matce będzie bardzo trudne, albowiem jak sama Pan pisze został on sporządzony przed notariuszem. Powyższe z kolei powoduje, że po pierwsze na pewno (nie spotkałem się jeszcze, by było inaczej) jest sporządzony zgodnie z wymogami formalnymi. Jedną rzecz, którą może Pan zakwestionować, to świadomość matki.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Podważając testament, musiałaby Pan za pomocą biegłego wykazać, że demencja lub inne zaburzenie występowało w chwili podpisywania testamentu, a nadto, iż wyłączyło świadomość matki. W toku sprawy konieczne byłoby dopuszczenie dowodu z opinii biegłego sądowego na okoliczność ustalenia, czy w dniu podpisywania testamentu Pana mama miała świadomość, czy świadomość była pełna, czy też ograniczona? Opinia zostałaby sporządzona na podstawie dokumentacji medycznej Pana mamy.

Jak podkreśla się w literaturze przedmiotu:

„Stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli" nie może być pojmowany w znaczeniu całkowitego braku świadomości. Całkowity brak świadomości, jeżeli wystąpi, charakteryzuje się zupełną niemożnością działania, a zatem problem oświadczenia czegokolwiek w ogóle nie może wchodzić w rachubę.„Stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli" nie może być rozumiany dosłownie, wobec czego nie musi oznaczać całkowitego zniesienia świadomości i ustania czynności mózgu. Wystarczy istnienie takiego stanu, który oznacza brak rozeznania, niemożność rozumienia posunięć własnych i posunięć innych osób oraz niezdawanie sobie sprawy ze znaczenia i skutków własnego postępowania" (wyrok SN z dnia 7 lutego 2006 r., IV CSK 7/05, LEX nr 180191; por. też wyrok SN z dnia 27 lipca 2010 r. II CSK 147/10, LEX nr 621139; tak samo w uzasadnieniu postanowienia z dnia 30 kwietnia 1976 r., III CRN 25/76, OSP 1977, z. 4, poz. 78” (B. Lewaszkiewicz-Petrykowska, Komentarz do art. 82 Kodeksu cywilnego).

W mojej ocenie lepszym rozwiązaniem będzie przyjęcie spadku przez Pana w całości i przeniesienie następnie połowy spadku po matce na rzecz brata. W tej sytuacji nie będzie Pan musiał podważać testamentu swojej matki, które wcale nie musi prowadzić do sukcesu, ale na pewno będzie kosztowne. Przyznam szczerze, że nie znam sprawy, w której osoba powołana do całości spadku chciała kwestionować testament. Nawet gdyby Pan nie chciał przekazać bratu połowy udział, brat ma prawo domagać się od Pana zachowku w wysokości połowy tego co by mu przysługiwało gdyby nie było testamentu.

W chwili obecnej jedynie od Pana zależy, czy zechce się Pan podzielić z bratem spadkiem po matce, czy też nie. Najprostszym sposobem jest przyjęcie spadku na mocy testamentu i następnie przekazanie bratu tego, co by mu się należało, gdyby nie było testamentu. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »