Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaliczenie kredytu do długów spadkowych

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 2014-08-13

Ojciec zapisał w testamencie cały majątek swojej drugiej żonie. Przed jego śmiercią wspólnie zaciągnęli kredyt na samochód. W sądzie został już złożony pozew o zachowek. Pozwana twierdzi, że niespłacony jeszcze kredyt w całości zalicza się do długów spadkowych. Moim zdaniem tylko połowa kredytu powinna wliczać się do ww. długów spadkowych. Kto ma rację?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli kredyt został zaciągnięty na zakup samochodu, który w trakcie trwania małżeństwa Pana ojca i jego żony stanowił składnik ich wspólności małżeńskiej, a tym samym w chwili obecnej stanowi przedmiot współwłasności żony Pana ojca w 1/2 części, zaś drugi udział w wysokości 1/2 wchodzi do masy spadkowej, dla celów obliczenia zachowku od stanu czynnego masy spadkowej należy odliczyć tylko połowę niespłaconego – przypadającego na Pana ojca – kredytu.

 

Zaliczenie całego niespłaconego kredytu do długów spadkowych miałoby uzasadnienie, gdyby samochód stanowił własność tylko Pana ojca. Jednakże w takiej sytuacji nie tylko dług spadkowy byłby większy, ale również stan czynny masy spadkowej.

 

Tak też substrat spadku (podstawę do obliczenia zachowku) ustalają sady. Jeżeli małżonkowie wspólnie zaciągają zobowiązanie, to do długów spadkowych po zmarłym małżonku zalicza się tylko połowę tak zaciągniętego zobowiązania.

 

Tu pozwolę sobie zacytować uzasadnienie z orzeczenia Sadu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 6 maja 2010 r. (sygn. akt I ACa 126/10), które można znaleźć na poniższej stronie internetowej:

 

http://www.rzeszow.sa.gov.pl/index.php?option=com_docman&Itemid=180&limitstart=5

 

W sprawie o zachowek Sąd Okręgowy w Krośnie w sytuacji zaciągnięcia kredytu wspólnie przez małżonków zaliczył do długów spadkowych jedynie połowę zaciągniętego kredytu, wskazując:

 

„Do długów spadkowych nie zaliczono również całego kredytu zaciągniętego przez oboje małżonków w kwocie 81.386,37 zł, a jedynie połowę tego kredytu w kwocie 40.693,18 zł. Sąd argumentował w tej kwestii, iż nie jest zrozumiałym, dlaczego kredyt własny pozwanej miałby być odliczony od wartości czynnej spadku”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Zamiana udziałów w spadku

Czy istnieje możliwość zamiany udziałów w spadku pomiędzy dwoma osobami dziedziczącymi – ale jeszcze przed sądowym orzeczeniem o...

 

Czy rodzeństwo ma prawo do zachowku?

Czy rodzeństwo ma prawo do zachowku? Ja i mój mąż nie posiadamy dzieci. Mąż ma siostrę i brata, natomiast ja mam dwie siostry...

 

Jak pozbawić dzieci spadku?

Mój tata jest wdowcem. Choruje przewlekle od kilku lat, a opiekuję się nim tylko ja, moje rodzeństwo w ogóle się nami nie interesuje. Tata myśli...

 

Zrzeczenie się spadku - sprzedaż nieruchomości własnemu dziecku

Moja mama jest właścicielką mieszkania. Spadkobiercami będziemy ja i mój brat. Chciałbym, za zgodą wszystkich stron, przejąć mieszkanie (np. kupić)...

 

Przeniesienie własności gospodarstwa rolnego na następcę za rentę

Kilka lat temu przejęłam gospodarstwo rolne moich rodziców za rentę. Teraz siostra domaga się 1/2 części tego gospodarstwa. Czy ma do tego prawo?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »