Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaliczenie kredytu do długów spadkowych

Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 2014-08-13

Ojciec zapisał w testamencie cały majątek swojej drugiej żonie. Przed jego śmiercią wspólnie zaciągnęli kredyt na samochód. W sądzie został już złożony pozew o zachowek. Pozwana twierdzi, że niespłacony jeszcze kredyt w całości zalicza się do długów spadkowych. Moim zdaniem tylko połowa kredytu powinna wliczać się do ww. długów spadkowych. Kto ma rację?

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Jeżeli kredyt został zaciągnięty na zakup samochodu, który w trakcie trwania małżeństwa Pana ojca i jego żony stanowił składnik ich wspólności małżeńskiej, a tym samym w chwili obecnej stanowi przedmiot współwłasności żony Pana ojca w 1/2 części, zaś drugi udział w wysokości 1/2 wchodzi do masy spadkowej, dla celów obliczenia zachowku od stanu czynnego masy spadkowej należy odliczyć tylko połowę niespłaconego – przypadającego na Pana ojca – kredytu.

 

Zaliczenie całego niespłaconego kredytu do długów spadkowych miałoby uzasadnienie, gdyby samochód stanowił własność tylko Pana ojca. Jednakże w takiej sytuacji nie tylko dług spadkowy byłby większy, ale również stan czynny masy spadkowej.

 

Tak też substrat spadku (podstawę do obliczenia zachowku) ustalają sady. Jeżeli małżonkowie wspólnie zaciągają zobowiązanie, to do długów spadkowych po zmarłym małżonku zalicza się tylko połowę tak zaciągniętego zobowiązania.

 

Tu pozwolę sobie zacytować uzasadnienie z orzeczenia Sadu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 6 maja 2010 r. (sygn. akt I ACa 126/10), które można znaleźć na poniższej stronie internetowej:

 

http://www.rzeszow.sa.gov.pl/index.php?option=com_docman&Itemid=180&limitstart=5

 

W sprawie o zachowek Sąd Okręgowy w Krośnie w sytuacji zaciągnięcia kredytu wspólnie przez małżonków zaliczył do długów spadkowych jedynie połowę zaciągniętego kredytu, wskazując:

 

„Do długów spadkowych nie zaliczono również całego kredytu zaciągniętego przez oboje małżonków w kwocie 81.386,37 zł, a jedynie połowę tego kredytu w kwocie 40.693,18 zł. Sąd argumentował w tej kwestii, iż nie jest zrozumiałym, dlaczego kredyt własny pozwanej miałby być odliczony od wartości czynnej spadku”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zamiana udziałów w spadku

Czy istnieje możliwość zamiany udziałów w spadku pomiędzy dwoma osobami dziedziczącymi – ale jeszcze przed sądowym orzeczeniem o...

Czy rodzeństwo ma prawo do zachowku?

Czy rodzeństwo ma prawo do zachowku? Ja i mój mąż nie posiadamy dzieci. Mąż ma siostrę i brata, natomiast ja mam dwie siostry...

Podział mieszkania na dzieci a staranie o zachowek

Jestem osobą całkowicie niezdolną do pracy decyzją ZUS. Opiekuję się ojcem od wielu lat. Mój ojciec ma 76 lat i jest schorowany. Moje rodzeństwo, brat...

Jak przyjąć spadek, by przeszedł na dzieci?

Jestem wdową, mam dwoje dzieci. Okazało się, że mam ze szwagrem dziedziczyć po mojej siostrze. Początkowo nie chciałam przyjąć spadku, ale ze względu na...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »