Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z podatku, gdy środki przeznaczono na własne cele mieszkaniowe

Autor: Kamil Wasilewski • Opublikowane: 2016-06-21

Rok temu mąż wraz z bratem odziedziczył mieszkanie po śmieci rodziców. Mieszkanie sprzedaliśmy od razu i mąż uzyskał udział w kwocie 140 tys. zł. W tym roku zakupiliśmy mieszkanie. Zależało nam, aby nie płacić podatku 19%, ale mam obawy, czy nas nie wprowadzono w błąd, bo mieszkanie kosztowało 170 tys. zł, wzięliśmy kredyt 110 tys., a 60 tys. zł to kwota, jaką mąż przeznaczył z pieniędzy ze spadku. Taki jest zapis w akcie notarialnym. Czy podlegamy pod obowiązek podatkowy, czy jesteśmy zwolnieni?

Przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.: Dz. U. z 2012 r., poz. 361; dalej – ustawy o PIT) podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Oznacza to, że nie płaci się podatku, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części albo udziału w nieruchomości, upłynęło 5 lat. W przypadku nabycia nieruchomości (w tym udziału w nieruchomości) w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa powyżej, winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku. W przypadku Pani męża ów termin z pewnością więc jeszcze nie upłynął.

Zgodnie z art. 924 Kodeksu cywilnego (K.c.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 K.c.). Oznacza to, że już w momencie śmierci spadkodawców Pani mąż nabył przedmiotowe udziały w nieruchomości. Postanowienie sądu o nabyciu spadku (czy poświadczony akt dziedziczenia) potwierdza jedynie prawo spadkodawcy do tego spadku od daty zgonu spadkodawcy.

Jeśli zatem Pani mąż sprzedał udział w nieruchomości przed upływem 5 lat (a tak wynika z opisu sprawy), licząc od końca roku, w którym zmarli spadkodawcy, to przychód, który uzyskał ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania, będzie podlegał opodatkowaniu, chyba że skorzysta właśnie ze zwolnienia, o czym mowa poniżej.

I tak, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później jednak niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Tym samym w celu skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, w ciągu dwóch kolejnych lat dochody uzyskane z tej sprzedaży Pani mąż powinien przeznaczyć na jeden z wymienionych niżej celów mieszkaniowych.

Za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe uważa się:

1) wydatki poniesione na:

a) nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem;

b) nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie;

c) nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie 2 lat grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego;

d) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego;

e) rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

– położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;

2) wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości na cele mieszkaniowe w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;

3) wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:

a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub

c) gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub

d) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a.”

Oznacza to zatem, że zakup drugiego mieszkania powoduje zwolnienie Pani męża z obowiązku zapłaty podatku dochodowego i US nie powinien Państwa obciążyć dodatkowym obowiązkiem podatkowym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Obowiązki podatnika-spadkobiercy

Odziedziczyłem 1/3 spadku po zmarłej siostrze taty – mamy postanowienie sądu. Jakie są moje obowiązki jako podatnika–spadkobiercy? Które ustawy...

Rozliczenie nabycia spadku po ojcu na formularzu SD-Z2

Mam problem z rozliczeniem nabycia spadku po ojcu na formularzu SD-Z2. Cały majątek po nim dziedziczy żona, ja i brat po 1/3 na podstawie aktu...

Odnalezienie dyspozycji 2 lata po śmierci ojca

Mój ojciec zmarł 2 lata temu. 2 maja sprzątałam ostatecznie jego dom przed sprzedażą i przypadkiem znalazłam dyspozycję na wypadek śmierci –...

Czy mogę od razu podarować komuś mieszkanie otrzymane w testamencie?

Bliska osoba (mąż siostry mojego dziadka) zapisała mi w testamencie mieszkanie. Nie potrzebuję go, ponieważ mam własne. Czy po przyjęciu testamentu...

Czy warto otrzymać spadek bezpośrednio?

Mieszkam w Polsce, siostra ojca od 30 lat mieszka w Szwecji. Sporządziła testament i mam zapisane 25% jej majątku, który składa się...

Dziedziczenie wkładu z funduszu inwestycyjnego a podatek

Odziedziczyłam wkład w fundusz inwestycyjny zmarłej mamy; czy w przypadku sprzedaży jednostek przed upływem 5 lat zapłacę podatek od spadków...

Odwołanie w sprawie zgłoszenia nabycia spadku po terminie

Przed trzema tygodniami otrzymaliśmy pismo z sądu w sprawie nabycia spadku z datą zatwierdzenia 15 stycznia. Wysłaliśmy to pismo...

Zeznanie SD-3 a oświadczenie o pokrewieństwie

Z polecenia darczyńcy (stryjeczny brat) poprzez kancelarię adwokacką z USA otrzymałem środki pieniężne. Czy muszę udowodnić swoje pokrewieństwo, czy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »