Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy brat powinien mnie spłacić?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2016-08-24

Rodzice byli w posiadaniu 10-hektarowego gospodarstwa rolnego wraz z zabudowaniami gospodarczymi i budynkiem mieszkalnym, które stanowiło cały ich majątek. W 2005 roku aktem darowizny przekazali cały majątek mojemu bratu, ustanawiając na swoją rzecz nieodpłatną dożywotnią służebność osobistą mieszkania. Ja od rodziców nic nie otrzymałam. Nie zostałam wydziedziczona. W 2007 roku ojciec zmarł. Czy brat powinien mnie spłacić? Czy mogę ubiegać się o zachowek od brata?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Z opisu sprawy wynika, że jedna z opisanych okoliczności jest doniosła – mianowicie data śmierci Pani taty. Oto bowiem Kodeks cywilny stanowi:

„Art. 1007. [Przedawnienie roszczeń z zachowku]

§ 1. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.

§ 2. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.”

Tu wyjaśniam, że datą otwarcia spadku jest śmierć spadkodawcy.

Ponadto oprócz przedawnienia, które z racji powyższego przepisu nastąpiło (w dacie otwarcia spadku obowiązywał jeszcze krótszy okres – trzyletni) istnieje duże ryzyko, że mimo nazwania umowy „darowizną” mogła ona faktycznie zostać zawarta do celów emerytalno-rentowych. Wówczas także nie można byłoby jej zakwalifikować – mimo nadanego jej tytułu – do darowizn.

Jednak nie ukrywam – sam zarzut przedawnienia podniesiony przez brata niweczy wszelkie Pani roszczenia. Jeśli więc brat chciałby dobrowolnie jakkolwiek Panią spłacić – to proszę to przyjąć, bo generalnie – w razie podniesienia przez brata zarzutu przedawnienia niczego Pani sądownie nie otrzyma.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rodzic przekazał obcej osobie mieszkanie, czy można to cofnąć?

Moja 80-letnia matka przekazała obcej osobie jedyny majątek, jaki posiadała – mieszkanie. Mnie, swoją jedyną córkę oraz swoją wnuczkę pominęła. Czy...

Brak zachowku dla matki

Kilka lat temu moja matka przepisała notarialnie swój dom na mojego brata. Ten brat zmarł w zeszłym miesiącu, nie pozostawił testamentu. Żyje żona...

Ubieganie się dzieci o swoją część ojcowizny

Moj dziadek 8 lat temu przepisał notarialnie cały swój dorobek jednej córce, a miał 10 dzieci. Córka miała się nim opiekować. Część majątku...

Spadek i długi w spisie inwentarza

Niedawno zmarł mój mąż. Przed śmiercią sporządził umowę dożywocia, w wyniku której otrzymałam dom. Mąż miał dzieci z pierwszego...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »