Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy brat powinien mnie spłacić?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2016-08-24

Rodzice byli w posiadaniu 10-hektarowego gospodarstwa rolnego wraz z zabudowaniami gospodarczymi i budynkiem mieszkalnym, które stanowiło cały ich majątek. W 2005 roku aktem darowizny przekazali cały majątek mojemu bratu, ustanawiając na swoją rzecz nieodpłatną dożywotnią służebność osobistą mieszkania. Ja od rodziców nic nie otrzymałam. Nie zostałam wydziedziczona. W 2007 roku ojciec zmarł. Czy brat powinien mnie spłacić? Czy mogę ubiegać się o zachowek od brata?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Z opisu sprawy wynika, że jedna z opisanych okoliczności jest doniosła – mianowicie data śmierci Pani taty. Oto bowiem Kodeks cywilny stanowi:

„Art. 1007. [Przedawnienie roszczeń z zachowku]

§ 1. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.

§ 2. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.”

Tu wyjaśniam, że datą otwarcia spadku jest śmierć spadkodawcy.

Ponadto oprócz przedawnienia, które z racji powyższego przepisu nastąpiło (w dacie otwarcia spadku obowiązywał jeszcze krótszy okres – trzyletni) istnieje duże ryzyko, że mimo nazwania umowy „darowizną” mogła ona faktycznie zostać zawarta do celów emerytalno-rentowych. Wówczas także nie można byłoby jej zakwalifikować – mimo nadanego jej tytułu – do darowizn.

Jednak nie ukrywam – sam zarzut przedawnienia podniesiony przez brata niweczy wszelkie Pani roszczenia. Jeśli więc brat chciałby dobrowolnie jakkolwiek Panią spłacić – to proszę to przyjąć, bo generalnie – w razie podniesienia przez brata zarzutu przedawnienia niczego Pani sądownie nie otrzyma.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »