Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak podzielony zostanie spadek po cioci?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-09-17

Niedawno zmarła ciocia, która pozostawiła bez testamentu własnościowe mieszkanie. Była osobą niezamężną, bezdzietną. Rodzice cioci nie żyją. Także rodzeństwo jej nie żyje. Ciocia miała bratanice i jednego bratanka, który już nie żyje, ale pozostawił żonę i nieletnie dziecko. Jak podzielony zostanie spadek po cioci? Czy mieszkanie otrzymają tylko bratanice, czy dziedziczy także żona lub dziecko nieżyjącego bratanka?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Z treści Pana pytania wynika, że zmarła ciocia, która nie pozostawiła po sobie testamentu. Ciocia zmarła jako bezdzietna panna. Pozostawiła po sobie mieszkanie. Rodzice cioci nie żyją. Ciocia miała bratanice i bratanka (który nie żyje). Po bratanku pozostała żona i nieletnie dziecko. Zastanawia się Pan na kogo spadek będzie dzielony.

Zasadnym jest wskazanie na przepis art. 931 i następny K.c., zgodnie z którymi w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

W tej sytuacji, zgodnie z art. 932 § 5 K.c. spadek nabędą bratanice i bratanek. Rodzeństwo zmarłej cioci nie dożyło bowiem otwarcia spadku po niej, a zatem w ich miejsce wchodzą ich zstępni (dzieci).

W miejsce zmarłego bratanka wchodzi jego dziecko.

Tym samym spadek dziedziczą bratanice i dziecko zmarłego bratanka.

Dla stwierdzenia nabycia spadku nie ma znaczenia fakt, że dziecko bratanka jest nieletnie. W toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku i w postępowaniu o dział spadku będzie jedynie reprezentowane przez matkę (o ile wcześniej nie uzyska pełnoletniości).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »