Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Spadek po zmarłym synu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2017-12-11 • Aktualizacja: 2021-06-02

W ostatnim czasie zmarł mi syn. Był bezdzietnym kawalerem, miał gospodarstwo. Syn nie zostawił testamentu. Jestem na emeryturze wraz z mężem. Co się teraz stanie? Jak mam przeprowadzić spadek po synu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spadek po zmarłym synu

Śmierć bezdzietnego kawalera i gospodarstwo w spadku

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że w ostatnim czasie zmarł Pani syn. Syn w chwili śmierci był bezdzietnym kawalerem. Pozostawił po sobie gospodarstwo. Aktualnie wspólnie z mężem jest Pani na emeryturze. Zastanawia się Pani co się teraz stanie.

W chwili obecnej z uwagi na niepozostawienie przez syna testamentu zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu cywilnego. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W Państwa przypadku zastosowanie znajdzie przepis art. 932 § 3 K.c., zgodnie z którym w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

Innymi słowy, z uwagi na fakt, że syn zmarł jako bezdzietny kawaler, spadek nabywa Pani oraz jego ojciec (Pani mąż) każde po 1/2 części.

Sprawa spadkowa po śmierci bezdzietnego syna

Każde z Państwa jest uprawnione do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po synu. Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł bez względu na liczbę uczestników postępowania. Do tego doliczyć należy 5 zł opłaty kancelaryjnej.

Na sprawie sądowej wystarczy, że stawi się Pani. Sąd wyda wówczas postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, które uprawomocni się po 21 dniach od jego wydania.

Istnieje także możliwość przeprowadzenia postępowania spadkowego przed notariuszem – notarialne poświadczenie dziedziczenia – ale do tego konieczne jest stawiennictwo Pani i Pani męża jednocześnie. Dodatkowo notarialne poświadczenie dziedziczenia będzie wiązało się z kosztami rzędu 700 zł.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »