Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po zmarłym synu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2017-12-11

W ostatnim czasie zmarł mi syn. Był bezdzietnym kawalerem, miał gospodarstwo. Syn nie zostawił testamentu. Jestem na emeryturze wraz z mężem. Co się teraz stanie? Jak mam przeprowadzić spadek po synu?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że w ostatnim czasie zmarł Pani syn. Syn w chwili śmierci był bezdzietnym kawalerem. Pozostawił po sobie gospodarstwo. Aktualnie wspólnie z mężem jest Pani na emeryturze. Zastanawia się Pani co się teraz stanie.

W chwili obecnej z uwagi na niepozostawienie przez syna testamentu zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu cywilnego. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W Państwa przypadku zastosowanie znajdzie przepis art. 932 § 3 K.c., zgodnie z którym w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

Innymi słowy, z uwagi na fakt, że syn zmarł jako bezdzietny kawaler, spadek nabywa Pani oraz jego ojciec (Pani mąż) każde po 1/2 części.

Każde z Państwa jest uprawnione do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po synu. Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł bez względu na liczbę uczestników postępowania. Do tego doliczyć należy 5 zł opłaty kancelaryjnej.

Na sprawie sądowej wystarczy, że stawi się Pani. Sąd wyda wówczas postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, które uprawomocni się po 21 dniach od jego wydania.

Istnieje także możliwość przeprowadzenia postępowania spadkowego przed notariuszem – notarialne poświadczenie dziedziczenia – ale do tego konieczne jest stawiennictwo Pani i Pani męża jednocześnie. Dodatkowo notarialne poświadczenie dziedziczenia będzie wiązało się z kosztami rzędu 700 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Spadek a obciążona hipoteka

Dwóch braci było właścicielami nieruchomości (50/50). Jeden z nich zmarł, zostawiwszy długi przekraczające wartość spadku. Część tych długów jest...

Zrzeczenie się przez rodzinę mieszkania po babci na wnuczkę

Mam mieszkanie po babci, ona i dziadek nie żyją. Mieszkanie było ich własnością. Cała rodzina, czyli wszyscy spadkobiercy, nie chcą tego mieszkania...

Drugie małżeństwo a dziedziczenie

Jestem rozwódką z dorosłą już córką, posiadam dwa mieszkania. Planuję drugie małżeństwo, partner mieszka u mnie, nie ma żadnego mieszkania;...

Pieniądze na rachunku zmarłego męża

Moje pytanie dotyczy pieniędzy na rachunku osobistym zmarłego męża. Komu należą się te pieniądze. Środki te były gromadzone w czasie trwania...

Czy syn może odrzucić spadek tylko w części?

Mam pytanie dotyczące kwestii spadkowych w razie mojej śmierci. Czy mój syn może odrzucić spadek tylko w części? Mam kredyt w banku, posiadam...

Opieka nad mamą a zachowek od obdarowanego

W 2016 r. zmarła mama, nie zostawiając testamentu. Zostało po niej tylko mieszkanie, które mama aktem darowizny około 18 lat temu darowała wnuczce (córce...

Prawo dzieci do domu rodziców po śmierci matki

Moja mam zmarła 3 lata temu. Ojciec poznał dwa miesiące po jej śmierci nową kobietę, a po 5 miesiącach ta kobieta z nim zamieszkała. Jest nas 4...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »