• Data: 2025-05-11 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
W 2019 r. ja i moje rodzeństwo dostaliśmy spadek po zmarłym wujku. Niedawno przyszedł list od firmy windykacyjnej wzywający mnie do zapłaty kilkuset złotych. Kwota niewielka, ale uświadomiła mi, że zmarły mógł mieć jakieś inne długi. Czy można to jakoś sprawdzić? Gdzie się o to zwrócić? Czytałam, że należy przeprowadzić jakieś postępowanie sądowe. Boję się, że teraz zaczną przychodzić kolejne listy z firm windykacyjnych. Proszę o poradę.
W pierwszej kolejności proszę zweryfikować otrzymany list, tj. w odpowiedzi na wezwanie wnieść o to, aby firma ta przesłała dokumenty, z których wynika źródło powstania zobowiązania (np. umowa z podpisem wujka), całość posiadanej dokumentacji z postępowania sądowego, egzekucyjnego. Dokumenty te są potrzebne, aby sprawdzić, czy faktycznie istnieje zadłużenie, z czego wynika, a także, czy wierzyciel ma orzeczenie sądu potwierdzające zasadność tego roszczenia, a nadto, czy toczyło się postępowanie egzekucyjne przeciwko wujkowi. Powyższe ma znaczenie, aby zweryfikować, czy faktycznie istnieje dochodzona wierzytelność, a także, czy nie nastąpiło przedawnienie zobowiązania. Termin przedawnienia zależny jest od tego, jakiego rodzaju to jest zobowiązanie, czy było postępowanie sądowe oraz, czy doszło do przerwania biegu przedawnienia.
Jeżeli po takim czasie od śmierci wujka i przyjęcia spadku jest to dopiero pierwszy list, to w mojej ocenie raczej nie należy obawiać się dalszych wezwań, gdyż powinny pojawić się one na wcześniejszym etapie, tj. w niedalekiej odległości od daty śmierci.
Sugerowałabym następujące kroki:
1) zwrócić się do komorników sądowych właściwych ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania wujka z żądaniem udzielenia informacji, czy w stosunku do wujka toczyły się postępowania egzekucyjne, a jeśli tak, to kiedy zostały zakończone i z jakiej przyczyny, a także, na jakie kwoty i kto był wierzycielem – do takiego wniosku należy przedłożyć postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku/akt poświadczenia dziedziczenia, tak aby wykazać, że jest Pani osobą uprawnioną do uzyskania tych informacji;
2) wystąpić do Biura Informacji Kredytowej z wnioskiem o przesłanie historii kredytowej wujka – również do takiego wniosku należy przedłożyć akt poświadczenia dziedziczenia/postanowienie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku;
3) przejrzeć posiadane dokumenty wujka – sprawdzić, czy znajdują się tam jakieś umowy dotyczące zaciąganych zobowiązań, czy znajdują się tam pisma od wierzycieli.
Powyższe działania powinny pomóc w ustaleniu, czy wujek miał długi.
Odziedziczone zadłużenie po dziadku
Pani Anna wraz z bratem odziedziczyli mieszkanie po swoim dziadku. Niedługo po zakończeniu formalności związanych z nabyciem spadku, do Pani Anny zaczęły napływać listy od wierzycieli, informujące o zadłużeniu dziadka. Okazało się, że dziadek miał zaległości wobec kilku firm pożyczkowych. Pani Anna postanowiła zwrócić się do Biura Informacji Kredytowej, aby otrzymać pełną historię kredytową dziadka. Dzięki temu mogła zweryfikować, które długi były prawdziwe, a które mogły być przedawnione.
Wezwanie do zapłaty z powodu długu w banku po ojcu
Pan Tomasz, kilka lat po odziedziczeniu spadku po ojcu, otrzymał wezwanie do zapłaty od banku. Sytuacja była o tyle niepokojąca, że Pan Tomasz nie był świadomy istnienia tego długu. Zwrócił się do banku z prośbą o dokumenty potwierdzające zobowiązanie, a także udał się do komornika sądowego właściwego dla miejsca zamieszkania ojca, aby dowiedzieć się, czy toczyły się jakieś postępowania egzekucyjne. W odpowiedzi otrzymał informację, że dług jest przedawniony, co pozwoliło mu uniknąć jego spłaty.
Zaległy rachunek za media po zmarłej matce
Po śmierci matki, Pani Monika i jej siostra odziedziczyły po niej dom. Kiedy tylko rozpoczęły proces przejmowania majątku, otrzymały list z firmy energetycznej o zadłużeniu na rachunkach za prąd. Pani Monika, zaniepokojona, że mogą istnieć jeszcze inne zadłużenia, przeszukała dokumenty pozostawione przez matkę, szukając starych umów oraz pism od wierzycieli. Dzięki temu ustaliła, że dług wobec firmy energetycznej był jedynym nieuregulowanym zobowiązaniem.
Jeśli odziedziczyłeś spadek i obawiasz się, że zmarły mógł mieć długi, warto sprawdzić jego zobowiązania, zanim zacznie przychodzić więcej wezwań do zapłaty. Możesz to zrobić, kontaktując się z komornikami sądowymi, Biurem Informacji Kredytowej oraz analizując pozostawione dokumenty. Taka weryfikacja pomoże Ci uniknąć niespodziewanych problemów finansowych związanych z dziedziczeniem zadłużenia.
Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych lub zadłużenia po zmarłym krewnym? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści udzielą Ci fachowej porady. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika