Termin na odrzucenie spadku a brak informacji o śmierci spadkodawcy

• Data: 2025-04-13 • Autor: Katarzyna Bereda

Wiem, że można spadku zrzec się w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o nim. A co jeżeli rodzina nie została poinformowana o śmierci? Czy jeżeli rodzina dowie się po 3 latach z nieoficjalnych źródeł (od znajomych zmarłej), a nie otrzymano wcześniej żadnej informacji, to gdy rodzina zacznie oficjalnie przez policje szukać ciała, będzie jeszcze możliwość zrzeknięcia się spadku, czy automatycznie on przejdzie na rodzinę bez możliwości zrzeknięcia się ze względu na czas?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Termin na odrzucenie spadku a brak informacji o śmierci spadkodawcy

Termin dowiedzenia sie o śmierci krewnego

Zgodnie z treścią art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego „oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania”. Zgodnie z powyższym, a więc literalnym brzmieniem powyższego przepisu, początek biegu terminu na złożenie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku rozpoczyna bieg od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania.

Z uwagi na powyższe termin ten liczony jest w sposób zindywidualizowany w stosunku do każdego spadkobiercy. Każdy z nich może się bowiem dowiedzieć o swoim tytule powołania do spadku w zupełnie innym czasie, jak Pani to wskazała w zapytaniu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Bieg terminu na odrzucenie spadku

Należy się przychylić, jako do pozostającego w zgodzie z brzmieniem powyższym, do poglądu, że prawnie relewantne dla określenia początku biegu zakreślonego w tym przepisie terminu jest uzyskanie przez danego spadkobiercę wiedzy o okolicznościach powodujących powołanie go do spadku, a nie świadomości co do tego, że termin ten zaczął biec (J. Pisuliński, Niektóre, s. 61; J. Misztal-Konecka, Warunki, s. 78). Dopóki spadkobierca nie ma wiedzy o swoim powołaniu do spadku, dopóty termin z art. 1015 § 1 nie rozpoczyna biegu, choćby niewiedza ta była przez spadkobiercę zawiniona, bo nie podejmował np. żadnych starań w celu uzyskania informacji co do tego, czy jest powołany do dziedziczenia po danym spadkodawcy; uzasadnia się to tym, że takiego obowiązku prowadzenia dociekań w tej kwestii nie nakłada ustawodawca.

Z uwagi na powyższe, jeżeli doszło do śmierci nawet bliskiej osoby, ale nie wiedziała Pani o tym przez brak utrzymywania bliskich stosunków z rodziną, a o powołaniu do tytułu spadkobrania dowiedziała się Pani nawet kilka lat po śmierci tej osoby, to termin ten biegnie dla Pani indywidualnie – od momentu powzięcia informacji o powołaniu do spadku. Tożsamo sytuacja wygląda, gdy bliższa rodzina odrzuci spadek, a Pani nie wiedziała o tym, że rodzina ta odrzuciła spadek. Gdy dowie się Pani o tym, ze obecnie Pani jest powołana do spadkobrania – dopiero ten termin biegnie dla Pani i termin ten należy wskazywać przy odrzuceniu. W takim przypadku odrzucić spadek najlepiej przed sądem.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Nieznany krewny i niespodziewany spadek
Marek od wielu lat nie utrzymywał kontaktu ze swoim wujem, który mieszkał za granicą. Po jego śmierci, o której Marek nie miał pojęcia, bliżsi krewni odrzucili spadek. Dopiero po trzech latach skontaktował się z nim notariusz, informując go, że teraz to on jest spadkobiercą. Od tego momentu Marek miał sześć miesięcy na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

 

Brak kontaktu z rodziną i opóźniona informacja o śmierci
Anna nie utrzymywała relacji ze swoim ojcem, który opuścił rodzinę, gdy była dzieckiem. Po wielu latach dowiedziała się od dalekiego krewnego, że ojciec zmarł i pozostawił długi. Ponieważ o jego śmierci dowiedziała się dopiero teraz, miała sześć miesięcy od tej daty na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku.

 

Odrzucenie spadku przez bliższą rodzinę
Kasia była daleką krewną zmarłego dziadka, z którym nigdy nie miała kontaktu. Po jego śmierci spadek odziedziczyły jego dzieci, ale ze względu na długi szybko go odrzuciły. Kasia nie wiedziała o tej sytuacji, dopóki nie otrzymała oficjalnego pisma z sądu. Od tego momentu rozpoczął bieg termin na pojęcie decyzji o spadku.

Podsumowanie

Termin na przyjęcie lub odrzucenie spadku biegnie indywidualnie dla każdego spadkobiercy od momentu, w którym dowiedział się o swoim powołaniu do spadku. Nawet jeśli od śmierci spadkodawcy minęło kilka lat, liczy się data uzyskania informacji o spadku, a nie sam moment śmierci. Warto pamiętać, że w przypadku dziedziczenia długów najlepiej jak najszybciej podjąć działania i formalnie odrzucić spadek.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne dotyczące terminów przyjęcia lub odrzucenia spadku, szczególnie w przypadkach opóźnionego powiadomienia o dziedziczeniu. Skontaktuj się z nami, aby uniknąć niechcianego spadku, w tym długów, i skutecznie przeprowadzić procedurę przed sądem lub notariuszem.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl