Czy siostra odpowiada za długi brata po jego śmierci?

• Data: 2023-10-23 • Autor: Piotr Kowalski

Śmierć rodzeństwa zwykle jest ciężkim doświadczeniem, zwłaszcza dla osób, które były ze sobą zżyte. Tematem spadku jednak najczęściej interesuje się żona i dzieci zmarłego brata – bo to te osoby są w pierwszej kolejności powołane do dziedziczenia. Jeżeli zmarły pozostawił długi, wówczas można odrzucić taki spadek. I tu pojawia się pytanie rodzeństwa, czy w takiej sytuacji można odpowiadać za długi brata po jego śmierci? Niniejszy artykuł wyjaśnia, czy rodzeństwo dziedziczy długi.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy siostra odpowiada za długi brata po jego śmierci?

Czy rodzeństwo odpowiada za długi zmarłego?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym w pierwszej kolejności powołani są do spadku małżonek oraz zstępni (czyli dzieci) zmarłego brata. I to oni są odpowiedzialni za długi, jeżeli takie pozostały po danej osobie. Warto pamiętać, że w kwestii dziedziczenia trzeba wystosować oświadczenie: o przyjęciu spadku, o odrzuceniu lub o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza (tak się dziedziczy także, jeśli nie złoży się oświadczenia).
Gdy więc spadkobiercy ustawowi odrzucą spadek po bracie z racji długów, wówczas rodzeństwo rzeczywiście może być powołane do spadku. Musi to jednak dotyczyć sytuacji odrzucenia spadku przez żonę, dzieci i rodziców zmarłego brata.

Zobacz również: Spadek po bezdzietnym bracie kawalerze

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Kolejność dziedziczenia po zmarłym

Kolejność dziedziczenia ustawowego

Jak widać, rodzeństwo może dziedziczyć po zmarłym bracie – w tym ponosić odpowiedzialność za jego długi – jeśli poprzedzające je w dziedziczeniu osoby odrzucą spadek.

Zobacz również: Odrzucenie spadku po siostrze

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

W jakim terminie można odrzucić spadek po zmarłym?

By długi zmarłego brata nie przeszły na rodzeństwo, konieczne jest odrzucenie przez nie spadku. Spadkobiercy odrzucają spadek pełen długów w takiej kolejności, w jakiej dochodzą do dziedziczenia. Należy zrobić to w odpowiednim terminie.
Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) „oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania”.

„Przewidziany w art. 1015 § 1 sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z ustawy rozpoczyna się, zarówno dla spadkobiercy ustawowego powołanego w testamencie do spadku, jak i dla pozostałych spadkobierców ustawowych, z dniem, w którym dowiedzieli się oni z właściwego źródła o tym, że testament ze względu na niezachowanie prawem przepisanej formy jest nieważny" (tak uchwała SN, sygn. akt III CZP 75/90).

Termin sześciomiesięczny liczy się od dnia otrzymania informacji o powołaniu do spadku – dla spadkobierców pierwszej linii jest to zwykle data śmierci danej osoby. Później te terminy dla kolejnych osób liczone są od momentu, gdy dowiedziały się o swoim powołaniu do spadku.

Termin 6-miesięczny jest zachowany, gdy przed jego upływem zostanie przez spadkobiercę złożone oświadczenie w sądzie lub przed notariuszem.

Rodzeństwo zatem ma także dokładnie pół roku na podjęcie decyzji co do spadku - jeśli poprzedzające osoby odrzucą ten spadek. Robi się to przed sądem lub u notariusza - tu procedura jest bardzo szybka. Należy posiadać akt zgonu zmarłego brata.

W dalszej kolejności po rodzeństwie dziedziczą dzieci tegoż rodzeństwa. O ile są pełnoletnie, same mogą odrzucić spadek zawierający długi. Jeśli nie – w ich imieniu robią to rodzice.

Zobacz również: Czy po śmierci brata należy się zachowek?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Warto powyższy temat dziedziczenia długów po bratu czy siostrze rozważyć na konkretnych przykładach. Dotyczą one nie tylko odrzucenia spadku, ale także m.in. przyjęcia go z dobrodziejstwem inwentarza (czyli odpowiedzialności za długi do wysokości majątku spadkowego).

 

Przykład 1:
Zmarł jedyny brat Ewy. Ich rodzice nie żyją, brat nie miał dzieci, był po rozwodzie. Zatem to Ewa jest jego spadkobierczynią. Brat miał dom i działkę, ale Ewa właśnie się dowiedziała, że nieruchomość jest obciążona hipoteką w wysokości 150 tys. zł. Ewa nie chce dziedziczyć tego zobowiązania, więc odrzuca spadek w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się o tytule powołania do spadku. Spadek więc przejdzie na dalszą rodzinę, bo Ewa jeszcze nie ma dzieci.

 

Przykład 2:
Jan Kowalski zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku tylko poważne długi. Jego najbliższa rodzina już odrzuciła spadek: żona, dorosłe dzieci, a ostatecznie również w imieniu najmłodszego dziecka, nieletniego, spadek odrzuciła jego mama za uprzednią zgodą sądu rodzinnego. Teraz spadkobiercą w kolejności jest jego brat i on również odrzuca spadek poprzez stosowne oświadczenie złożone u notariusza.

Pomoc prawna online

Potrzebujesz pomocy w postępowaniu spadkowym po zmarłym bracie lub siostrze lub w podobnych kwestiach związanych ze spadkiem? Oferujemy nasze wsparcie i doświadczenie, aby pomóc Ci w tych trudnych momentach. Nasza kancelaria prawnicza specjalizuje się w prawie spadkowym i jesteśmy gotowi dostarczyć merytorycznego wsparcia i profesjonalnej pomocy. Jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić, by uniknąć dziedziczenia długów po rodzeństwie, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 1991 r., III CZP 75/90

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »