Wybudowanie domu na użyczonym terenie a spadek

• Autor: Iryna Kowalczuk

Na działce, której jedynym właścicielem jest mój ojciec, stoją dwa domy. Pierwszy z nich wybudowali rodzice w latach 80., drugi – kilka lat temu ja, za własne środki. Zrobiłem to na mocy użyczenia terenu przez ojca, pozwolenie na budowę było dla mnie. Jak w świetle prawa własności i spadkowego wygląda ta sytuacja? Dodam, że spadkobiercami ojca będę ja i moja siostra. Co będzie przedmiotem spadku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wybudowanie domu na użyczonym terenie a spadek

Dom własnością właściciela działki

Konstrukcja prawna obowiązująca w prawie od czasów rzymskich jednoznacznie wskazuje, że właściciel działki jest właścicielem wszystkiego, co jest z działką trwale związane, zatem i budynku. Nie może więc istnieć sytuacja, gdy właściciel gruntu a właściciel budynku to dwie różne osoby (poza jednym wyjątkiem: wieczystym użytkowaniem od gminy lub Skarbu Państwa). Właściciel gruntu staje się bowiem właścicielem budynku, a ten kto wzniósł budynek na cudzym gruncie, jest właścicielem poczynionych nakładów.

Została ta zasada zamieszczona w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 191 „własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową”.

Nie trzeba być właścicielem gruntu, by budować na nim budynek. Zgodnie z prawem budowlanym trzeba mieć tytuł prawny do nieruchomości. Takim tytułem, oprócz własności, może być dzierżawa, użytkowanie itd. Zatem nie trzeba być właścicielem, aby dostać pozwolenie na budowę.

Na dzień dzisiejszy Pana ojciec jest jedynym właścicielem ziemi i domów na niej powstałych niezależnie od tego, że de facto to Pan zbudował jeden z domów za swoje pieniądze. Obecnie może Pan domagać się jedynie zwrotu nakładów, które Pan poczynił w związku z budową domu.

Zobacz również: Dom wybudowany na działce z darowizny

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak będzie wyglądać dziedziczenie?

Po śmierci ojca, jeśli nie zostanie spisany testament, to do spadku na podstawie ustawy zostanie powołany Pan i Pana siostra. Każde z Państwa nabędzie po 1/2 udziału w spadku.

W skład spadku po Pana ojcu wejdzie cały jego majątek, który on nabył za życia, w tym oczywiście i przedmiotowa nieruchomość. Pan w trakcie działu spadku, jeśli do takiego dojdzie, będzie mógł rozliczyć swoje nakłady poczynione na nieruchomość.

Radziłabym Panu porozmawiać z ojcem, żeby sprawę uregulować jeszcze za jego życia, aby w przyszłości Pana siostra nie rościła sobie żadnych praw do nieruchomości zbudowanej przez Pana.

Proszę jeszcze pamiętać, że jeśli Pana ojciec będzie chciał przekazać na rzecz Pana część nieruchomości z domem, który Pan zbudował (lub całą nieruchomość), to też warto byłoby dodatkowo zabezpieczyć się przed ewentualnym zachowkiem, którego może domagać się Pana siostra po śmierci ojca. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »