Zgoda sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka, jakie terminy?

• Data: 2024-03-18 • Autor: Iryna Kowalczuk

Mieszkam z żoną i naszym 3-letnim dzieckiem w Niemczech. Żona odrzuciła spadek po swoim zmarłym ojcu 8 lipca ubiegłego roku. W październiku wystąpiliśmy do sądu o odrzucenie spadku w imieniu naszego dziecka. Sąd wydał zezwolenie na odrzucenie spadku 12 grudnia, jednak nasz prawnik nie złożył jeszcze wniosku o wydanie pisemnego potwierdzenia orzeczenia sądu, które się uprawomocniło 4 dni temu. Wygląda na to, że powinniśmy odrzucić spadek w imieniu dziecka w ciągu najbliższych 2 dni. Czy może z powodu oczekiwania na decyzję sądu termin przesunął się na tyle, abym mógł z żoną spokojnie poczekać, aż dostaniemy pisemną decyzję i wtedy u notariusza odrzucimy spadek? Jak wygląda ta kwestia? Czy trzeba jednak odrzucić spadek w ciągu tych 2 dni?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgoda sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka, jakie terminy?

Postępowanie w sądzie rodzinnym wstrzymuje bieg terminu na odrzucenie spadku przez dziecko

W postanowieniu o sygn. akt III CSK 329/15 Sąd Najwyższy przesądził tę kwestię następująco: jeżeli w czasie owych sześciu miesięcy (terminu zawitego) rodzic (przedstawiciel ustawowy) złoży wniosek do sądu opiekuńczego o zgodę na odrzucenie spadku, to termin przestaje biec przez czas postępowania w tym znaczeniu, że nie może upłynąć przed uprawomocnieniem się postanowienia sądu. Rodzic powinien zaś niezwłocznie po uprawomocnieniu się postanowienia złożyć oświadczenie, chyba że sześć miesięcy, wliczając postępowanie sądowe, jeszcze nie upłynęło. W takiej sytuacji złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku może nastąpić w dowolnej chwili, byleby przed upływem sześciu miesięcy od dowiedzenia się przez przedstawiciela ustawowego o tym, że małoletni dziedziczy spadek z ustawy na skutek odrzucenia spadku przez jego wstępnego.

Zobacz również: Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego po terminie

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka – termin

Taka sytuacja zachodzi właśnie w Pana sprawie. Wniosek do sądu opiekuńczego o zgodę na odrzucenie spadku złożył Pan w trakcie biegu 6-miesięcznego terminu na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka. Jeszcze przed upływem tego terminu sąd rodzinny wydał orzeczenie i zdążyło się ono uprawomocnić. Zatem, niestety, termin na odrzucenie spadku mija właśnie za 2 dni i do tego czasu musi Pan złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka. W takim wypadku musi Pan, albo Pana pełnomocnik, z rana stawić się w sądzie rodzinnym, aby otrzymać odpis orzeczenia tego sądu o zgodzie na odrzucenie w spadku w imieniu dziecka i z tym orzeczeniem udać się do sądu spadku, aby spadek odrzucić. Jeżeli nie uda się Panu uzyskać odpisu tego orzeczenia, to i tak powinien Pan spadek w imieniu dziecka odrzucić, zaznaczając we wniosku, że sprawa przed sądem rodzinnym już się zakończyła, podać kiedy zapadło orzeczenie i sygnaturę oraz że czeka Pan na odpis tego orzeczenia.

W sądzie powinni wydać Panu odpis takiego postanowienia od ręki. Jeżeli byłby z tym jakiś problem, to trzeba po prostu po ludzku powiedzieć, że ma Pan dziś ostatni dzień terminu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka i ten odpis jest Panu bardzo potrzebny. Z odpisem orzeczenia z sądu rodzinnego może Pan udać się do dowolnego notariusza i tam odrzuci spadek w imieniu dziecka.

Zobacz również: Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego w UK

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady


Przypadek pana Kowalskiego: Pan Kowalski, ojciec dwójki dzieci, stanął przed koniecznością odrzucenia spadku po zmarłym wujku. Wujek zostawił po sobie znaczne długi, które pan Kowalski nie chciał przenosić na swoją rodzinę. Złożył więc wniosek o odrzucenie spadku w imieniu swoich małoletnich dzieci, korzystając z porad prawnych, aby upewnić się, że robi to w odpowiednim terminie i zgodnie z procedurami prawnymi.

 

Sytuacja rodziny Nowaków: Rodzina Nowaków mieszkała za granicą, gdy dowiedzieli się o spadku po dziadku w Polsce. Spadek ten jednak wiązał się z nieuregulowanymi zobowiązaniami podatkowymi. Z powodu odległości i komplikacji prawnych, rodzina zdecydowała się na odrzucenie spadku. Musieli szybko podjąć działania, aby w terminie złożyć stosowne oświadczenia w imieniu swojego małoletniego syna, jednocześnie starając się załatwić wszystkie formalności na odległość.

 

Historia pani Jankowskiej: Pani Jankowska, będąca jedyną rodzicielką, stanęła przed wyzwaniem odrzucenia spadku po swojej zmarłej matce. Chociaż wartość spadku była znacząca, przewyższały ją długi związane z kredytami hipotecznymi. Pani Jankowska zdecydowała się odrzucić spadek, aby ochronić przyszłość finansową swojego dziecka. W tym celu zwróciła się o pomoc do prawnika, który pomógł jej w nawigacji po zawiłościach prawa spadkowego i terminach, które były kluczowe w jej przypadku.

Podsumowanie

 

Podsumowując, odrzucenie spadku w imieniu dziecka wymaga starannego rozważenia i zrozumienia prawnych aspektów procesu. Kluczowe jest przestrzeganie ustalonych terminów i procedur, aby ochronić interesy małoletniego. Artykuł ten dostarcza istotnych wskazówek i praktycznych przykładów, które pomogą rodzicom podejmować świadome decyzje w tej złożonej materii prawnej.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej przy odrzuceniu spadku w imieniu dziecka? Skontaktuj się z nami! Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, aby zapewnić Ci spokój i pewność w tej skomplikowanej sytuacji prawnej.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2016 r., sygn. akt III CSK 329/15

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »