Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgoda sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka, jakie terminy?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2019-05-17

Mieszkam z żoną i naszym 3-letnim dzieckiem w Niemczech. Żona odrzuciła spadek po swoim zmarłym ojcu 8 lipca ubiegłego roku. W październiku wystąpiliśmy do sądu o odrzucenie spadku w imieniu naszego dziecka. Sąd wydał zezwolenie na odrzucenie spadku 12 grudnia, jednak nasz prawnik nie złożył jeszcze wniosku o wydanie pisemnego potwierdzenia orzeczenia sądu, które się uprawomocniło 4 dni temu. Wygląda na to, że powinniśmy odrzucić spadek w imieniu dziecka w ciągu najbliższych 2 dni. Czy może z powodu oczekiwania na decyzję sądu termin przesunął się na tyle, abym mógł z żoną spokojnie poczekać, aż dostaniemy pisemną decyzję i wtedy u notariusza odrzucimy spadek? Jak wygląda ta kwestia? Czy trzeba jednak odrzucić spadek w ciągu tych 2 dni?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka

W postanowieniu o sygn. akt III CSK 329/15 Sąd Najwyższy przesądził tę kwestię następująco: jeżeli w czasie owych sześciu miesięcy (terminu zawitego) rodzic (przedstawiciel ustawowy) złoży wniosek do sądu opiekuńczego o zgodę na odrzucenie spadku, to termin przestaje biec przez czas postępowania w tym znaczeniu, że nie może upłynąć przed uprawomocnieniem się postanowienia sądu. Rodzic powinien zaś niezwłocznie po uprawomocnieniu się postanowienia złożyć oświadczenie, chyba że sześć miesięcy, wliczając postępowanie sądowe, jeszcze nie upłynęło. W takiej sytuacji złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku może nastąpić w dowolnej chwili, byleby przed upływem sześciu miesięcy od dowiedzenia się przez przedstawiciela ustawowego o tym, że małoletni dziedziczy spadek z ustawy na skutek odrzucenia spadku przez jego wstępnego.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Taka sytuacja zachodzi właśnie w Pana sprawie. Wniosek do sądu opiekuńczego o zgodę na odrzucenie spadku złożył Pan w trakcie biegu 6-miesięcznego terminu na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka. Jeszcze przed upływem tego terminu sąd rodzinny wydał orzeczenie i zdążyło się ono uprawomocnić. Zatem, niestety, termin na odrzucenie spadku mija właśnie za 2 dni i do tego czasu musi Pan złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka. W takim wypadku musi Pan, albo Pana pełnomocnik, z rana stawić się w sądzie rodzinnym, aby otrzymać odpis orzeczenia tego sądu o zgodzie na odrzucenie w spadku w imieniu dziecka i z tym orzeczeniem udać się do sądu spadku, aby spadek odrzucić. Jeżeli nie uda się Panu uzyskać odpisu tego orzeczenia, to i tak powinien Pan spadek w imieniu dziecka odrzucić, zaznaczając we wniosku, że sprawa przed sądem rodzinnym już się zakończyła, podać kiedy zapadło orzeczenie i sygnaturę oraz że czeka Pan na odpis tego orzeczenia.

W sądzie powinni wydać Panu odpis takiego postanowienia od ręki. Jeżeli byłby z tym jakiś problem, to trzeba po prostu po ludzku powiedzieć, że ma Pan dziś ostatni dzień terminu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka i ten odpis jest Panu bardzo potrzebny. Z odpisem orzeczenia z sądu rodzinnego może Pan udać się do dowolnego notariusza i tam odrzuci spadek w imieniu dziecka.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »