Długi po zmarłym przyrodnim bracie

• Autor: Tomasz Krupiński

Zmarł brat przyrodni, z którym nie utrzymywałam żadnych kontaktów. Przyrodni brat miał długi. Mój dorosły syn, z którym również nie utrzymuję kontaktów, prawdopodobnie wykorzystywał nie w pełni sprawnego krewnego: umieścił go w domu opieki, rozporządzał jego kwaterunkowym mieszkaniem i nakłonił do zaciągnięcia pożyczki. Zmarły ma siostrę o małej sprawności intelektualnej i materialnie ubogiej. Innych krewnych nie ma. Jakie z tego tytułu wynikają obowiązki dla mnie i jak ich uniknąć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Długi po zmarłym przyrodnim bracie

Spadkobiercy ustawowi

Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy Kodeksu cywilnego, Zgodnie bowiem z treścią art. 931:

§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Art. 932. [Dziedziczenie w braku zstępnych spadkodawcy]

§ 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

§ 2. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.

§ 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

§ 4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

§ 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

§ 6. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku”.

Zobacz również: Kto dziedziczy długi po bracie?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Długi w spadku

Krąg spadkobierców ustawowych można podzielić na pięć grup dochodzących do dziedziczenia w następującej kolejności:
  1. małżonek i zstępni spadkodawcy,
  2. małżonek, rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa spadkodawcy,
  3. dziadkowie spadkodawcy,
  4. dzieci małżonka spadkodawcy,
  5. gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy i Skarb Państwa.

Każda kolejna grupa dochodzi do dziedziczenia w braku spadkobierców z grupy wcześniejszej. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek (art. 931 § 1 zd. 1). Art. 935 określa zasady dziedziczenia przez piątą (ostatnią) grupę spadkobierców ustawowych, obejmującą gminę ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy oraz Skarb Państwa. W braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu (art. 935 zd. 1). 

Za rodzeństwo uważa się osoby mające choćby jednego wspólnego rodzica. Jeżeli brat nie ma zstępnych, małżonka ani rodziców, jest Pani powołana do spadku na równi z pozostałą częścią rodzeństwa. W skład spadku wchodzą długi, które także wówczas Pani dziedziczy.

Jeżeli nie ma żadnych aktywów, jedynym sensownym rozwiązaniem jest złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Na złożenie tego oświadczenia ma Pani 6 miesięcy od dnia śmierci brata.

Zobacz również: Dziedziczenie długów po siostrze

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Tomasz Krupiński

O autorze: Tomasz Krupiński

Randa prawny.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »