Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna mieszkania od rodziców ze służebnością a zachowek dla brata

Marek Gola • Opublikowane: 2018-10-17

Moi rodzice przed 10 laty umową darowizny przenieśli na mnie prawo własności mieszkania. Na rzecz rodziców ustanowiona została służebność osobista. Mam przyrodniego brata, którego biologiczną matką jest moja mama. Czy bratu należy się zachowek, a jeżeli tak, to w jakiej części? Załóżmy, że wartość rynkowa mieszkania wynosi 300 tys. zł.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwsze kolejności pragnę zauważyć, że zachowku można domagać się dopiero po śmierci darczyńców, tj. Pana rodziców. O ile Pański brat nie został przysposobiony przez Pana ojca, to zachowek należy mu się jedynie od część po matce. Skoro zatem mieszkanie objęte było ustawową wspólnością majątkową małżeńską, to każdemu z rodziców teoretycznie przypadało po ½ części. Tak więc zachowek brata powinien być liczony od tej ½. Zgodnie z art. 991 § 1 K.c. – zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Z tego powodu mamy do czynienia z prawem do zachowku – ½ z połowy, która by przysługiwała przyrodniemu bratu, gdyby był powołany do spadku. Innymi słowy, skoro wartość lokalu to 300 tys. zł, a zatem połowa mamy to 150 tys. zł. Tutaj dochodzimy do sedna, albowiem nie można określić wysokości zachowku do czasu, kiedy rodzice żyją. Jeżeli bowiem mama zmarłaby pierwsza, wówczas w mojej ocenie brat miałby prawo do zachowku w kwocie 25 tys. zł. (150 tys. dzielone na trzy osoby (Pan, ojciec i brat) i następnie 50 tys. zł dzielone na pół). Jeżeli natomiast mama przeżyłaby swojego męża, wówczas do jej połowy (150 tys. zł) należy doliczyć połowę po mężu (75 tys. – każde z Państwa mama i Pan po 1/2), a zatem mamy majątek równy 225 tys. zł. Wówczas zachowek rośnie nam niemal dwukrotnie do kwoty 56 250 zł (225 tys. zł / 2 = 112 500 zł / 2 = 56 250 zł).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »