Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna mieszkania od rodziców ze służebnością a zachowek dla brata

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-10-17

Moi rodzice przed 10 laty umową darowizny przenieśli na mnie prawo własności mieszkania. Na rzecz rodziców ustanowiona została służebność osobista. Mam przyrodniego brata, którego biologiczną matką jest moja mama. Czy bratu należy się zachowek, a jeżeli tak, to w jakiej części? Załóżmy, że wartość rynkowa mieszkania wynosi 300 tys. zł.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwsze kolejności pragnę zauważyć, że zachowku można domagać się dopiero po śmierci darczyńców, tj. Pana rodziców. O ile Pański brat nie został przysposobiony przez Pana ojca, to zachowek należy mu się jedynie od część po matce. Skoro zatem mieszkanie objęte było ustawową wspólnością majątkową małżeńską, to każdemu z rodziców teoretycznie przypadało po ½ części. Tak więc zachowek brata powinien być liczony od tej ½. Zgodnie z art. 991 § 1 K.c. – zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Z tego powodu mamy do czynienia z prawem do zachowku – ½ z połowy, która by przysługiwała przyrodniemu bratu, gdyby był powołany do spadku. Innymi słowy, skoro wartość lokalu to 300 tys. zł, a zatem połowa mamy to 150 tys. zł. Tutaj dochodzimy do sedna, albowiem nie można określić wysokości zachowku do czasu, kiedy rodzice żyją. Jeżeli bowiem mama zmarłaby pierwsza, wówczas w mojej ocenie brat miałby prawo do zachowku w kwocie 25 tys. zł. (150 tys. dzielone na trzy osoby (Pan, ojciec i brat) i następnie 50 tys. zł dzielone na pół). Jeżeli natomiast mama przeżyłaby swojego męża, wówczas do jej połowy (150 tys. zł) należy doliczyć połowę po mężu (75 tys. – każde z Państwa mama i Pan po 1/2), a zatem mamy majątek równy 225 tys. zł. Wówczas zachowek rośnie nam niemal dwukrotnie do kwoty 56 250 zł (225 tys. zł / 2 = 112 500 zł / 2 = 56 250 zł).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Roszczenia majątkowe syna jeszcze za życia rodzica, czy uzasadnione?

Wychowała mnie babcia, która następnie darowała mi swoje mieszkanie. Obecnie babcia ma 80 lat i ze względu na pogarszający się stan jej zdrowia...

Brak opieki nad rodzicami a żądanie zachowku

Po śmierci syna w 1991 r. rodzice sporządzili testament, w którym do spadku powołali swojego wnuka (syna zmarłego syna). W 2012 r., celem...

Zachowek od spadkobierców męża zmarłej mamy

Moja zmarła mama testamentem powołała do spadku swojego męża, który nie jest moim ojcem. Mąż matki przyjął spadek i chciał przenieść prawo do...

Mieszkanie od siostry a prawo do zachowku jej dzieci

Moja jedyna siostra (rozwiedziona) w najbliższym czasie podaruje mi mieszkanie, w którym nie mieszka i nie będzie mieszkać. Siostra ma dwójkę...

Siostra straszy roszczeniem o zachowek od darowizny dziadków

Babcia i dziadek przepisali mi mieszkanie w 1998 r. w formie darowizny. Dziadek zmarł 2004 r., a babcia w 2014. Teraz moja...

Opieka nad babcią i remont mieszkania a zachowek dla jej dzieci

Moi teściowie mieszkali w mieszkaniu komunalnym. Teść zmarł w 2006 r., a teściowa w 2008 r. wykupiła to mieszkanie z naszą...

Zachowek z odsetkami

Sąd przyznał zachowek mojej rodzinie z odsetkami od dnia złożenia pozwu, to jest od lutego 2015 r. Sprawa się przeciągała, gdyż najpierw sąd zmieniał...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »