Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy pasierbica należy do kręgu uprawnionych z ustawy?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2015-07-16

Po śmierci mojej mamy ojciec związał się z kobietą, która urodziła mu syna. Żyli najpierw w konkubinacie, potem wzięli ślub. Stanowiliśmy zgodną rodzinę, potem zmarł tata. Po jego śmierci moja macocha wykupiła mieszkanie. Właśnie się dowiedziałam się, że przepisała je na brata, nie pytając mnie o zgodę. Cały czas stosunki były poprawne, czy miała prawo zadecydować o oddaniu mieszkania bratu? Czy mam jakiekolwiek prawo do dziedziczenia po niej? On wziął kredyt pod hipotekę. Nie wiem dokładnie, jaki jest obecny statusu mieszkania, wiem tylko, że brat jest właścicielem. Czytałam coś o kręgu uprawnionych z ustawy, czy ja – pasierbica, dziedziczę po macosze?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

  1. W pierwszej kolejności dzieci i małżonek spadkodawcy.
  2. Dalej małżonek spadkodawcy, dzieci i wnuki spadkodawcy.
  3. Następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków).
  4. W dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków).
  5. Dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje);Następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.

    Oznacza to, że w określonych sytuacjach do dziedziczenia dochodzi wujostwo (stryjostwo) spadkodawcy, a więc rodzeństwo jego rodziców oraz ich zstępni (jeśli ci również nie mogą lub nie chcą spadku przyjąć).

  6. Pasierbowie (gdy nie żyją dziadkowie spadkodawcy).
  7. Na samym końcu gmina lub Skarb państwa (gdy nie ma nawet pasierbów).

Jak zatem Pani widzi, wszystko zależy od tego, czy została Pani przez macochę oficjalnie przysposobiona, czy też nie. Jeżeli tak, to dziedziczy Pani po macosze na równi z jej biologicznym dzieckiem, jeżeli nie, to niestety w dziedziczeniu wyprzedza Panią biologiczny syn macochy i to on dziedziczy cały spadek po jej ewentualnej śmierci.

Przejdźmy teraz do kwestii mieszkania.

Pisze Pani, że „po śmierci ojca mama wykupiła mieszkanie”. Jak rozumiem, chodzi tu o mieszkanie spółdzielcze. Rozważyć teraz należy, czy było to spółdzielcze mieszkanie lokatorskie, czy spółdzielcze mieszkanie własnościowe, albowiem tylko spółdzielcze mieszkanie własnościowe podlega dziedziczeniu. Natomiast w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego dziedziczeniu podlega jedynie uiszczony za prawo lokatorskie wkład mieszkaniowy, a nie sam lokal. Powyższe oznacza zatem, iż spółdzielcze prawo lokatorskie do lokalu mieszkalnego nie wchodzi w skład spadku i w zasadzie wygasa z chwilą śmierci uprawnionego. Jednakże w wypadku gdy prawo to przysługiwało obojgu małżonkom, z chwilą śmierci jednego z nich spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przypada drugiemu małżonkowi. Co istotne, przyjęte przez ustawodawcę rozwiązanie nie narusza uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu. Nadto dziedziczenie wkładu mieszkaniowego nie musi wcale wiązać się z nabyciem lokatorskiego prawa do lokalu i może przypadać różnym osobom.

W odniesieniu do spółdzielczego mieszkania własnościowego sytuacja kształtuje się nieco inaczej. Podstawową różnicą w tym przypadku jest fakt, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na podstawie art. 172 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest prawem zbywalnym i przechodzi na spadkobierców.

Skoro po śmierci Pani taty macocha wykupiła mieszkanie, przyjmuję, że po śmierci swego męża nabyła ona spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przeszło w całości na nią. Tym samym Pani macocha stała się właścicielką całego mieszkania i mogła z nim zrobić, co tylko chciała, nie pytając się nikogo o zdanie. Oznacza to, że miała ona prawo przekazać w darowiźnie całe mieszkanie swojemu synowi, nie pytając Pani o zdanie. I tutaj też powraca kwestia przysposobienia. Jeżeli została Pani oficjalnie przysposobiona przez macochę, może Pani domagać się od brata zachowku po śmierci macochy od poczynionej na jego rzecz darowizny, jeżeli nie została Pani przysposobiona – niestety zachowek się Pani nie należy.

Aktualnie jeżeli brat zaciągnął kredyt pod hipotekę mieszkania, którego w świetle prawa jest właścicielem, to tylko i wyłącznie on odpowiada za wierzytelność względem banku zabezpieczoną hipoteką jak i ewentualną jej egzekucję przez bank lub komornika w razie braku spłaty przez brata rat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przyjęcie spadku wprost zamiast z dobrodziejstwem inwentarza

Dzisiaj w sądzie oświadczyłem, że przejmuję spadek po ojcu z dobrodziejstwem inwentarza (nie zdając sobie sprawy z tego, że sporządzenie spisu inwentarza...

Część gospodarstwa rolnego w spadku

Obecnie toczy się postępowanie spadkowe po mojej krewnej. Moja mama zmarła w 1997 r. W sądzie dowiedziałam się, że mogę odziedziczyć po niej...

Wydziedziczony nie otrzyma zachowku

Zmarła matka, pozostawiając dwóch synów. Spisała testament notarialny, czyniąc swoją jedyną spadkobierczynią pełnoletnią wnuczkę swojej siostry. Jednego...

Ustalenie masy spadkowej przez sąd

Trzy lata temu zmarł mój tata. Rodzice rozwiedli się, gdy byłam mała i ja z mamą wyemigrowałyśmy do USA. Tata ożenił się ponownie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »