Indywidualne porady prawne
Autor: Tomasz Krupiński
Posiadam prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, jestem jedyną osobą, która dziedziczy. Co powinnam dalej zrobić, aby zostać jedyną właścicielką nieruchomości?
Przede wszystkim zależy to od tego, czy nieruchomość posiada założoną księgę wieczystą, czy też nie, zakładam więc, że nieruchomość posiada księgę wieczystą, w której wpisany jako właściciel jest Pani spadkodawca.
Należy więc najpierw zgłosić nabycie spadku w urzędzie skarbowym. Generalnie obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby fizyczne, które nabyły majątek w drodze spadku, w przypadku gdy jego wartość przekracza kwotę wolną od podatku.
Wysokość kwot wolnych to:
Jednak w przypadku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę nabywca może skorzystać z całkowitego zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, składając zgłoszenie SD-Z2 w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego tj od uprawomocnienia postanowienia sądowego o stwierdzeniu nabycia spadku bądź sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Zwolnienie dotyczy spadków, gdzie śmierć spadkodawcy nastąpiła po 01 stycznia 2007 r.
W celu skorzystania ze zwolnienia od podatku, każdy nabywca składa odrębne zgłoszenie SD-Z2.
Jeżeli nabycie majątku w drodze spadku nie zostanie zgłoszone we wskazanym powyżej terminie, podlega opodatkowaniu na zasadach określonych na zasadach ogólnych i będzie rozliczane na drukach SD-3 i SD-3/A.
Zobacz również: Spadek a wpis do księgi wieczystej
Następnie powinna Pani wpisać siebie w dziale II księgi wieczystej jako właściciel nieruchomości.
W tym celu należy „bez zbędnej zwłoki” złożyć w sądzie wypełniony, podpisany i opłacony wniosek.
Jak już wskazałem, wniosek o dokonanie wpisu właściciela do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu. Tylko wówczas, gdy wniosek o wpis zawarty jest w akcie notarialnym i przekazuje go do sądu notariusz, nie ma potrzeby wypełniać urzędowego formularza. Do wniosku należy dołączyć dokumenty stanowiące podstawę wpisu w księdze wieczystej. Są to:
Wniosek o wpis właściciela jest w dniu wpływu do sądu niezwłocznie rejestrowany w dzienniku ksiąg wieczystych i opatrzony kolejnym numerem
Wniosek o wpis właściciela jest w dniu wpływu do sądu niezwłocznie rejestrowany w dzienniku ksiąg wieczystych i opatrzony kolejnym numerem. Następnie sąd rozpoznaje wniosek o wpis. Bada wówczas treść i formę wniosku, dokumenty, które zostały do niego dołączone, oraz treść księgi wieczystej.
Sąd zawiadamia o dokonanym wpisie wnioskodawców – wszystkie osoby, których prawa zostały ujawnione w księdze wieczystej. Po tych czynnościach i wpisie w księdze wieczystej stanie się Pani właścicielem nieruchomości.
Zobacz również: Uprawomocnienie postanowienia o nabyciu spadku
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika