Indywidualne porady prawne
Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2015-05-09 • Aktualizacja: 2022-05-15
Jest nas trzy siostry; po rodzicach odziedziczyłyśmy dom z dużą działką. Najpierw zmarła mama i ojciec prawdopodobnie uregulował sprawy spadkowe po niej. Przed kilku laty zmarł ojciec, ale nie przeprowadziłyśmy do tej pory postępowania spadkowego. Aktualnie jestem zainteresowana dopełnieniem formalności spadkowych i dopisaniem się jako współwłaścicielka do księgi wieczystej nieruchomości. Jak należy to zrobić?
Jak rozumiem, chce Pani uregulować sprawę spadkową po zmarłych rodzicach i zostać wpisana do księgi wieczystej nieruchomości jako współwłaścicielka.
Jak wynika z opisu sprawy po mamie już zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe (jeśli nie, to trzeba będzie takie przeprowadzić).
Uprawnienie do dziedziczenia nie przedawnia się, można przeprowadzić sprawę spadkową po osobie zmarłej nawet wiele lat po jej śmierci.
Aby uregulować sprawy spadkowe po Pani ojcu (ewentualnie również po mamie) należy w pierwszej kolejności przeprowadzić postępowanie spadkowe po nim (czyli uzyskać potwierdzenie nabycia spadku).
Może Pani wybrać drogę notarialną lub sądową.
Zobacz również: Zmiana wpisu w księdze wieczystej spadek
I. Postępowanie przed notariuszem
Do notariusza muszą stawić się wszyscy spadkobiercy ustawowi osobiście (czyli Pani rodzeństwo), wówczas notariusz sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia. Obowiązkowym warunkiem przeprowadzenia postępowania spadkowego u notariusza jest osobiste stawiennictwo.
Koszty związane z notarialnym poświadczeniem dziedziczenia zależą od liczby osób stających do aktu oraz od zakresu czynności dokonywanych przez notariusza i wynoszą za:
W celu wyliczenia dokładnego wynagrodzenia notariusza za sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia warto skontaktować się z konkretną kancelarią notarialną.
Zobacz również: Wykreślenie z księgi wieczystej osobę zmarłą
II. Druga możliwość – postępowanie przed sądem
Postępowanie mające doprowadzić do stwierdzenia nabycia spadku w sądzie wszczyna się poprzez złożenie w sądzie rejonowym, właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.
We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy podać:
Do wniosku należy dołączyć:
Odpisy aktów stanu cywilnego muszą być nie starsze niż sprzed 3 miesięcy.
Od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy wnieść opłatę. Opłata ta jest stała i wynosi 50 zł. Jeśli sprawa będzie dotyczyła dwóch spadkobierców, to opłata będzie wynosić 100 zł.
Zobacz również: Dział spadku wpis do księgi wieczystej
Cała procedura stwierdzenia nabycia spadku kończy się wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym zostają ustalone udziały poszczególnych spadkobierców w spadku.
Gdy już uzyska Pani potwierdzenie nabycia spadku po ojcu (ewentualnie również po mamie, jeżeli jeszcze go Pani nie posiada), wówczas może Pani wnieść zmiany właścicielskie do księgi wieczystej nieruchomości.
Numer księgi wieczystej może Pani uzyskać osobiście w wydziale geodezji Urzędu Miasta lub Gminy, w której położona jest dana nieruchomość lub w odpowiednim wydziale ksiąg wieczystych. Należy jednak zaznaczyć, że numer księgi podawany jest właścicielowi lub spadkobiercy albo osobie prawnej (notariuszowi). Dlatego ważne jest, aby najpierw została przeprowadzona sprawa spadkowa po Pani mamie i tacie. Bez posiadania przez Panią postanowienia sądowego o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia numer księgi wieczystej nie zostanie Pani udostępniony. Numer taki jest ustalany przez złożenie i opłacenie stosownego wniosku o udzielenie numeru księgi wieczystej, w którym to podajemy dane interesującej nas nieruchomości, podając numer działki, obręb i jednostkę ewidencyjną lub adres. We wniosku podajemy również swoje dane osobowe, adres, numer telefonu, PESEL, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą konieczny będzie NIP.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Komentarze (0):