Wpisanie nabycia spadku do księgi wieczystej

• Data: 2023-11-08 • Autor: Iryna Kowalczuk

Wiele osób po śmierci rodziców nie reguluje od razu spraw spadkowych, pozwalając na swobodny rozwój wydarzeń. Z biegiem czasu jednak nieraz potrzebujemy aktu poświadczenia dziedziczenia czy wpisu go ksiąg wieczystych. Aby dopełnić formalności, potrzebne będzie uregulowanie kwestii spadku. Później dopiero można złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej po nabyciu spadku. Kolejność załatwiania tych spraw pokażemy na przykładzie pani Ewy, klientki, która zwróciła się do nas z następującym tematem:

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wpisanie nabycia spadku do księgi wieczystej

Jest nas trzy siostry; po rodzicach odziedziczyłyśmy dom z dużą działką. Najpierw zmarła mama i ojciec prawdopodobnie uregulował sprawy spadkowe po niej. Przed kilku laty zmarł ojciec, ale nie przeprowadziłyśmy do tej pory postępowania spadkowego. Aktualnie jestem zainteresowana dopełnieniem formalności spadkowych i dopisaniem się jako współwłaścicielka do księgi wieczystej nieruchomości. Jak należy to zrobić?

Nabycie części nieruchomości w spadku i wpis do księgi wieczystej

Jak rozumiem, chce Pani uregulować sprawę spadkową po zmarłych rodzicach i zostać wpisana do księgi wieczystej nieruchomości jako współwłaścicielka.

Jak wynika z opisu sprawy po mamie już zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe (jeśli nie, to trzeba będzie takie przeprowadzić).

Czy uprawnienie do dziedziczenia może się przedawnić?

Uprawnienie do dziedziczenia nie przedawnia się, można przeprowadzić sprawę spadkową po osobie zmarłej nawet wiele lat po jej śmierci.

Aby uregulować sprawy spadkowe po Pani ojcu (ewentualnie również po mamie), należy w pierwszej kolejności przeprowadzić postępowanie spadkowe po nim (czyli uzyskać potwierdzenie nabycia spadku).

Może Pani wybrać drogę notarialną lub sądową.

Zobacz również: Zmiana wpisu w księdze wieczystej spadek

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Poświadczenie dziedziczenia przed notariuszem

Do notariusza muszą stawić się wszyscy spadkobiercy ustawowi osobiście (czyli Pani rodzeństwo), wówczas notariusz sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia. Obowiązkowym warunkiem przeprowadzenia postępowania spadkowego u notariusza jest osobiste stawiennictwo.

Wykaz dokumentów niezbędnych do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia
Koszty notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Zobacz również: Wykreślenie z księgi wieczystej osobę zmarłą

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku

Postępowanie mające doprowadzić do stwierdzenia nabycia spadku w sądzie wszczyna się poprzez złożenie w sądzie rejonowym, właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Co powinien zawierać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Zobacz również: Dział spadku wpis do księgi wieczystej

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Dział spadku

Cała procedura stwierdzenia nabycia spadku kończy się wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym zostają ustalone udziały poszczególnych spadkobierców w spadku.

Zmiany właścicielskie w księdze wieczystej po nabyciu spadku

Gdy już uzyska Pani potwierdzenie nabycia spadku po ojcu (ewentualnie również po mamie, jeżeli jeszcze go Pani nie posiada), wówczas może Pani wnieść zmiany właścicielskie do księgi wieczystej nieruchomości.

Numer księgi wieczystej może Pani uzyskać osobiście w wydziale geodezji Urzędu Miasta lub Gminy, w której położona jest dana nieruchomość lub w odpowiednim wydziale ksiąg wieczystych. Należy jednak zaznaczyć, że numer księgi podawany jest właścicielowi lub spadkobiercy albo osobie prawnej (notariuszowi). Dlatego ważne jest, aby najpierw została przeprowadzona sprawa spadkowa po Pani mamie i tacie. Bez posiadania przez Panią postanowienia sądowego o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia numer księgi wieczystej nie zostanie Pani udostępniony. Numer taki jest ustalany przez złożenie i opłacenie stosownego wniosku o udzielenie numeru księgi wieczystej, w którym to podajemy dane interesującej nas nieruchomości, podając numer działki, obręb i jednostkę ewidencyjną lub adres. We wniosku podajemy również swoje dane osobowe, adres, numer telefonu, PESEL, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą konieczny będzie NIP. Dopiero później można uzyskać wpis do księgi wieczystej.

Przykłady

Przykład 1
Pani Ilona chce przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłych rodzicach. Spadek dziedziczy ona i jej brat, a majątkiem jest mieszkanie i działka. Rodzeństwo dogadało się co do podziału spadku, dlatego postępowanie przeprowadzą u notariusza, uzyskując akt poświadczenia dziedziczenia. Później dokonają działu spadku i w następnej kolejności pani Ilona będzie mogła wpisać się do księgi wieczystej nieruchomości.

 

Przykład 2
Pan Karol otrzymał w testamencie dom po ojcu. Aby jednak dokonać wpisu w księdze wieczystej jako nowy właściciel, musi najpierw przeprowadzić sprawę spadkową. Dodatkowo musi liczyć się z wypłacaniem zachowku dla sióstr, które zostały przez ojca pominięte.

Podsumowanie

Sprawy spadkowe bywają bardzo zawikłane. I choć wydaje się nam, że odziedziczenie majątku wiąże się od razu z przejęciem go na własność, w praktyce może to wyglądać inaczej. Nawet zapis testamentowy musi być potwierdzony przez sąd (bądź notariusza), a procedura poświadczona. Dopiero później można starać się o wpis do księgi wieczystej nieruchomości.

Oferta porad prawnych

Jeśli chcesz mieć pewność co do postępowania w kwestiach związanych ze spadkiem, warto zwrócić się o poradę do doświadczonego prawnika. Oferujemy usługi na najwyższym poziomie. Opisz swój problem, a niedługo dostaniesz wycenę zlecenia. Kolejnym etapem będzie uzyskanie rzetelnej i szybkiej porady prawnej, do której możesz zadawać bez dopłat pytania dodatkowe.
Nie wahaj się i wpisz swoje pytanie poniżej w formularzu pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece - Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147
3. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej - Dz.U. 2004 nr 148 poz. 1564

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »