Wprowadzenie zmian do księgi wieczystej odziedziczonej nieruchomości

• Data: 2023-11-03 • Autor: Iryna Kowalczuk

Wydawać by się mogło, że zmiana właściciela nieruchomości w księdze wieczystej to procedura rutynowa, a jednak czasem stanowi niemałe wyzwanie dla spadkobierców. Nierzadko zdarza się, że po przebrnięciu przez proces spadkowy osoby dziedziczące nieruchomość napotykają kolejne przeszkody. Nasz artykuł ma na celu przedstawienie kroków, jakie należy podjąć, aby prawidłowo dokonać wpisu tytułu prawnego do nieruchomości po przekształceniach własnościowych wynikających z dziedziczenia. Przykład pani Marty, która stoi przed zadaniem aktualizacji danych w księdze wieczystej po kolejnych etapach nabycia spadku, ilustruje, że nawet po wydaniu przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku niezbędne mogą być dodatkowe działania. W tekście omawiamy zarówno aspekty prawne, jak i praktyczne podejście do tego tematu, które mogą okazać się pomocne dla wielu spadkobierców.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wprowadzenie zmian do księgi wieczystej odziedziczonej nieruchomości

Problem pani Marty wynikł w trakcie przygotowywania dokumentów do sprzedaży nieruchomości odziedziczonej po rodzicach. Przed 5 laty pani Marta i jej rodzeństwo przeprowadzili w sądzie postępowanie spadkowe i oficjalnie nabyli spadek po rodzicach. Teraz okazało się, że nadal jedna z działek jest zapisana w księdze wieczystej na dziadków pani Marty. W tym roku sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku po dziadkach przez tatę pani Marty (był jedynakiem). Pani Marta pyta, jak dokonać zmiany właściciela w księdze wieczystej. Czy ona i rodzeństwo mają obowiązek kolejny raz zwracać się do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po tacie, skoro 5 lat temu sąd już tę kwestię rozstrzygnął? Jakie dokumenty okazać w sądzie wieczystoskarbowym, aby zmienić wpis?

Aktualizacja danych w księdze wieczystej

Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego (w sądzie lub u notariusza) spadkobiercy często zapominają lub nie wiedzą, że należy zaktualizować danych właścicieli w księdze wieczystej nieruchomości. Tymczasem aktualizacja danych w księdze wieczystej ma dla nich istotne znaczenie, tak jak jest to w opisanym przypadku.

Skoro pani Marta już uzyskała potwierdzenie nabycia spadku po rodzicach oraz po dziadkach, to oczywiście nie musi przeprowadzać spraw spadkowych na nowo. Wystarczy, że teraz na podstawie tych dokumentów wprowadzi zmiany właścicielskie do księgi wieczystej nieruchomości. Numer księgi wieczystej może uzyskać osobiście w wydziale geodezji urzędu miasta lub gminy, w której położona jest dana nieruchomość lub w odpowiednim wydziale ksiąg wieczystych. Należy jednak zaznaczyć, że numer księgi podawany jest właścicielowi lub spadkobiercy albo osobie prawnej (notariuszowi).

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki? Gdy natrafimy na działkę, która nas interesuje, można sprawdzić właściciela przez rozpytanie okolicznych mieszkańców. Jeśli to nic nie da, można złożyć wizytę w starostwie powiatowym, w wydziale geodezji i kartografii albo zwrócić się o taką informację do Wydziału Ksiąg Wieczystych w sądzie rejonowym. W tych instytucjach, po złożeniu wniosku, otrzymamy informację o właścicielu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach dostęp do informacji o właścicielu może być ograniczony ze względów na ochronę danych osobowych. Urzędy mogą wymagać, aby wykazać legalny interes w uzyskaniu tych danych.

Zobacz również: Wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek o wpis do księgi wieczystej spadkobierców

Wniosek o wpis lub wykreślenie z księgi wieczystej składamy do biura podawczego wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego na formularzu KW-WPIS „Wniosek o wpis w księdze wieczystej” (ma on zastosowanie zarówno dla wpisu, jak i dla wykreślenia). Formularz można bezpłatnie pobrać w siedzibie sądu (w gablotach sądowych znajdziemy wzór wypełnienia takiego wniosku).

We wniosku podajemy swoje dane osobowe, adres, numer telefonu, PESEL, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą konieczny będzie NIP.

Wniosek trzeba opłacić w kasie sądu albo przelewem na odpowiednie konto sądu. Dokumenty, czyli wniosek i załączniki, można też wysłać pocztą listem poleconym. Średni czas oczekiwania na rozpoznanie wniosku zależy od sądu, choć zazwyczaj zajmuje to od kilku do kilkunastu dni. Na stronie internetowej danego sądu są też numery telefonów do wydziałów ksiąg wieczystych, gdzie można uzyskać podstawowe informacje. Wniosek składamy w dwóch egzemplarzach: jeden dla sądu i drugi dla nas, i na nim osoba przyjmująca potwierdzi stemplem jego wpłynięcie. Formularz należy wypełnić czytelnie, drukowanymi literami.

Sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Jeśli nie ma przeszkód formalnych i prawnych, wpis trafia do centralnej bazy danych ksiąg wieczystych. O wpisie zostają powiadomieni uczestnicy postępowania.

Zobacz również: Stwierdzenie nabycia spadku wpis do księgi wieczystej

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady z życia wzięte

Przykład 1

Krystyna odczuła niepokój, kiedy otrzymała oficjalne pismo, w którym obok jej nazwiska jako współwłaściciel jednej z działek figurował nieznany mężczyzna. Zdeterminowana, aby rozwiązać tę kwestię, udała się do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, by dokładnie przeanalizować wpisy w księdze wieczystej tej nieruchomości. Okazało się, że była to ewidentna omyłka urzędnika.

 

Przykład 2
Adam sprzedał swoją połowę domu, odziedziczoną niegdyś po dziadku, dalekiemu kuzynowi, który tam od dawna mieszkał i zajmował się tą nieruchomością. Obaj panowie byli mile zaskoczeni, gdy notariusz poinformował ich, że nie muszą sami niczego zgłaszać do wydziału ksiąg wieczystych, gdyż w przypadku umów zbycia nieruchomości zawartych w formie aktu notarialnego, wniosek do sądu o wpis do księgi wieczystej składa notariusz drogą elektroniczną, bezpośrednio po sporządzeniu aktu notarialnego.

 

Przykład 3
Kiedy Paweł był już zdecydowany zakupić działkę budowlaną, poprosił na koniec jej właściciela o wgląd do księgi wieczystej w celu upewnienia się, że nieruchomość nie jest obciążona hipoteką albo prawami osób trzecich. Na szczęście wszystko okazało się być w porządku.

Podsumowanie

Aktualizacja danych w księdze wieczystej jest niezbędnym krokiem ku utrwaleniu praw własności nieruchomości w prawie gruntowym. Przypadek pani Marty obrazuje, jak istotne jest dokonanie stosownego wpisu w KW po zakończonym postępowaniu spadkowym. Pamiętajmy, że terminowość i dokładność w kompleksowym zarządzaniu dokumentacją spadkową to klucz do uniknięcia przyszłych komplikacji prawnych i finansowych. W sprawach trudnych zachęcamy do korzystania z dostępnych środków wsparcia prawego, w tym konsultacji z notariuszem czy radcą prawnym.

Oferta porad prawnych online dotyczących ksiąg wieczystych

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz wątpliwości lub potrzebujesz indywidualnej porady prawnej dotyczącej zmian w księdze wieczystej nasz serwis oferuje szybkie i profesjonalne rozwiązanie. Nasi prawnicy są dostępni, aby pomóc Ci w każdym aspekcie prawa spadkowego i administracyjnego, oferując wygodne konsultacje przez internet. Skorzystaj z formularza pod tekstem i napisz do nas, a wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Źródła:
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece - Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »