Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Długi zmarłej teściowej

Marek Gola • Opublikowane: 2018-04-30

Niedawno zmarła matka mojego męża. Zmarła nie pozostawiła żadnego majątku, nie miała żadnych nieruchomości, miała za to długi o niewiadomej wysokości. Czy w takiej sytuacji również trzeba udać się do notariusza i przeprowadzić odrzucenie „spadku”? Oprócz męża jest też jego siostra, która ma dziecko. Czy one również muszą to zrobić? Ja jako małżonka nie jestem spadkobiercą i nie dotyczą mnie długi zmarłej teściowej, prawda?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Jak wynika z treści art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego spadek to nie tylko prawa, ale i obowiązki. Zgodnie z tym przepisem prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Jeżeli teściowa pozostawiła po sobie zadłużenie, to należałoby spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym powyżej jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W celu odrzucenia spadku Pani mąż i jego siostra winni udać się do notariusza celem złożenia stosowanego oświadczenia o odrzuceniu spadku. Następnie jeżeli dziecko siostry męża jest pełnoletnie winno uczynić to samo w terminie kolejnych 6 miesięcy. Jeżeli jest małoletnie, wówczas siostra winna wystąpić do sądu o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Po odrzuceniu spadku przez szwagierkę winna ona wystąpić do sądu opiekuńczego (sądu rejonowego wydziału rodzinnego i opiekuńczego) właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka z wnioskiem o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd. Nadto do wniosku należy dołączyć odpis skrócony aktu zgonu babci i wypis z aktu notarialnego o odrzuceniu spadku. O ile posiadacie Państwo dowody na długi to one także winne być załączone do wniosku. Jeżeli ociec dziecka żyje, on także winien się pod wnioskiem podpisać.

Opłata sądowa od wniosku wynosi 40 zł. Od momentu wniesienia wniosku czas na odrzucenie spadku ulega zawieszeniu, co potwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. akt I CSK 329/13, w którego tezie wskazano, że „złożenie wniosku o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powoduje zawieszenie - na czas trwania postępowania – biegu terminu określonego w art. 1015 § 1 k.c.”

Co istotne, po uzyskaniu zgody przez sąd po 21 dniach szwagierka kieruje do sądu wniosek o wydanie odpisu postanowienia z adnotacją o prawomocności i z tym postanowieniem natychmiast udaje się do notariusza celem odrzucenia spadku po babci  w imieniu dziecka.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »