Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Spadek po teściu gdy mąż nie żyje

10 lat temu zmarł mój mąż i przeprowadziłam sprawę spadkową w stu procentach. Mąż przepisał w testamencie wszystko na mnie. Teraz będzie postępowanie spadkowe po moim teściu i mam pytanie. Czy mogę padać się razem z moimi dziećmi do spadku po teściu, skoro mój mąż nie żyje? Mnie rodzina męża uznaję za obcą osobę, której się nic nie przysługuje. Proszę o kontakt i informację w tej sprawie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spadek po teściu gdy mąż nie żyje

Dziedziczenie po teściu

Sprawy majątkowe w rodzinie należą często do delikatnych i trudnych, w tym wypadku jednak nie jest to zbyt skomplikowane, wystarczy sięgnięcie do przepisów Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności do spadku powołane są dzieci spadkodawcy oraz małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, jednak udział małżonka dziedziczącego w zbiegu z dziećmi wynosi minimum 1/4. Natomiast jeśli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, jego udział przypada w udziale jego zstępnym. Mówiąc bardziej po ludzku, jeśli dziecko umrze przed rodzicem, jego udział w spadku przypada jego dzieciom (wnukom spadkodawcy). Po teściu więc dziedziczy jego żona (jeśli żyje) oraz dzieci. Jako że Pani mąż nie dożył otwarcia spadku, czyli zmarł przed swoim ojcem, jego udział z mocy ustawy przypada jego dzieciom. Pani nie bierze udziału w spadku, gdyż tutaj udział w spadku nie przechodzi na małżonka.

W żadnym wypadku zięć czy synowa nie należą do kręgu spadkobierców ustawowych, a jedynie mogliby dziedziczyć na mocy testamentu, o którym Pani nie wspomina, a więc podejrzewam, że w grę wchodzi tu dziedziczenie ustawowe. Do spadkobierców ustawowych należą osoby spokrewnione więzami krwi lub małżonek, tymczasem tutaj jest stosunek powinowactwa, czyli jest to krewny Pani męża i niestety Pani nie może dziedziczyć.

Spadek po teściu – reprezentowanie dzieci

Jeśli dzieci są niepełnoletnie, może Pani jako ich przedstawiciel ustawowy wszcząć postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po teściu. Nie wiem, kto jeszcze jest w kręgu osób uprawnionych do spadku, np. teściowa czy rodzeństwo męża, ale we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy podać wszystkich spadkobierców. Dobrze byłoby pilnować tego tematu na wypadek, gdyby ktoś z pozostałych spadkobierców sam wystąpił z wnioskiem do sądu lub notariusza i pominął Pani dzieci – byłoby to działanie oczywiście niezgodne z prawem, ale prościej jest najpierw zadbać o ten temat, niż potem musieć naprawiać wynikłe z tego szkody i problemy. Wnioskodawca musi podać wszystkie osoby uprawnione do spadku, przedstawić stan rodzinny, odpowiednie akty urodzenia oraz akty zgonu, ale czasem może się zdarzyć, że ktoś nie zostanie we wniosku wspomniany, dlatego jak pisałam – aby zadbać o interesy dzieci, może Pani sama to zrobić. Potrzebny będzie odpis aktu zgonu teścia, męża, odpisy aktów urodzenia dzieci.

W sytuacji, gdy np. spadkodawca pozostawił liczne długi i rodzic chciałby odrzucić spadek w imieniu dzieci, musi uzyskać zgodę sądu rodzinnego na to, jako że jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd majątkiem dziecka, jednakże, jak zrozumiałam, nie planuje Pani odrzucać spadku, ale go przyjąć.

Pani dzieciom należy się odpowiednia część spadku z mocy ustawy. Udział, który przypadłby Pani zmarłemu mężowi, zostanie podzielony na nie w częściach równych – np. gdyby Pani mężowi przysługiwałaby 1/2 spadku po ojcu, a jest dwójka dzieci, to udział 1/2 dzielony jest na połowę, czyli każdy dostaje 1/4 udziału w spadku. Pani natomiast, jak wspomniałam, nie przysługuje udział w majątku spadkowym.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl