Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrzucenie spadku a zwrot kosztów pogrzebu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-06-01

Mama zmarła miesiąc temu. Ze względu na to, że zadłużenie mojej mamy było wyższe niż jej majątek, chciałbym odrzucić spadek. Moja rodzina to ja, żona oraz 4-letni syn. Moja mama miała na kocie bankowym 1520 zł, nikt nie był upoważniony do rachunku. Otrzymałem z banku informację, że mogę zlikwidować rachunek, przedstawiając koszty pogrzebu. Czy mogę pobrać pieniądze z tego konta, czy nie będzie to kolidowało z odrzuceniem spadku? Mama była właścicielką mieszkania spółdzielczego, ja z żoną jesteśmy tam zameldowani. Czy mieszkanie spółdzielcze wchodzi w skład spadku i czy powinienem podjąć jakieś dodatkowe kroki, by zabezpieczyć miejsce zameldowania mojej rodziny?

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż podjęcia środków z rachunku bankowego na cele związane z pogrzebem nie należy traktować jak przyjęcia spadku, co powoduje, że może Pan, oczywiście po spełnieniu przesłanek prawem przewidzianych, zażądać wypłaty zgromadzonych na rachunku środków celem pokrycia kosztów pogrzebu.

Po drugi musi Pan ustalić, jaki status ma mieszkanie w spółdzielni, w którym wspólnie z żoną jest Pan zameldowany, czy mamy do czynienia z odrębną własnością lokalu, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, najmem, spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu? Co prawda wskazuje Pan, że aktywa po mamie są mniejsze aniżeli pasywa, aczkolwiek może się Pan „miło zaskoczyć” wartością mieszkania w zasobach spółdzielni, o ile było to mieszkanie, do którego prawo (prócz najmu bądź lokatorskiego prawa) miała Pana mama.

Odrzucić spadek po mamie może Pan przez 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o śmierci mamy – dnia śmierci nie wlicza się do dnia pierwszego. Jeżeli ma Pan dziecko, wówczas po odrzuceniu spadku przez Pana wspólnie z żoną winien Pan wystąpić do sądu opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka z wnioskiem o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Po uzyskaniu takiej zgody, dysponując odpisem postanowienia, winien Pan jak najszybciej udać się do notariusz i odrzucić spadek w imieniu dziecka po babci. Opłata sądowa od wniosku wynosi 40 zł. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające chęć odrzucenia spadku.

Od momentu wniesienia wniosku czas na odrzucenie spadku ulega zawieszeniu, co potwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. akt I CSK 329/13, w którego tezie wskazano, że „złożenie wniosku o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powoduje zawieszenie - na czas trwania postępowania – biegu terminu określonego w art. 1015 § 1 k.c.”

Reasumując, może Pan pobrać środki z rachunku bankowego mamy, jeżeli przedstawi Pan rachunki za pogrzeb, i jednocześnie odrzucić spadek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Czy po złożeniu oświadczenia o odrzuceniu spadku wierzyciele mogą dochodzić egzekwowania długów?

Mój ojciec zmarł rok temu, pozostawił po sobie spore długi. Ustawowymi spadkobiercami jesteśmy ja i moja mama. Odrzuciłyśmy wraz z moim dzieckiem...

Długi zmarłej teściowej

Niedawno zmarła matka mojego męża. Zmarła nie pozostawiła żadnego majątku, nie miała żadnych nieruchomości, miała za to długi o niewiadomej...

Zaciąganie długów i kredytów przez emeryta - jak się zabezpieczyć przed ich dziedziczeniem?

Moja mama emerytka zaciąga długi i kredyty w różnych bankach. Nie jestem w stanie tego kontrolować, bo z nią nie mieszkam. Jak mam się...

Śmierć ojca, z którym nie miałem kontaktu

Mój ojciec zmarł w 5 miesięcy temu. Nie utrzymywaliśmy kontaktu. Nie wiem, czy coś po sobie zostawił, nie wiem też, czy miał jakieś długi. Obawiam...

Przejęcie nieruchomości ze spadku z długami

Moja babcia wraz z ciocią (mama mojego ojca i jego siostra) zaciągnęły kredyt pod zastaw domu. Babcia nie żyje o 18 lat, ciotka natomiast...

Odpowiedzialność za długi ojca po przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Przed 3 laty ojciec przekazał w darowiźnie memu bratu dom. Potem go wydziedziczył, nie odwołując darowizny. Ojciec niedawno zmarł, pozostawiając po...

Długi zmarłego przekraczają wartość połowy mieszkania, co robić?

Zmarł mój mąż. Wspólnie posiadaliśmy tylko mieszkanie – to cały nasz majątek. Mąż pozostawił po sobie zadłużenie, które przekracza wartość...

Jak ustrzec córkę przed spłacaniem długu po ojcu?

Mój mąż ma długi. Spłaca je regularnie, ale niepokoi mnie, co się stanie w momencie naszej śmierci, jeśli dług nie zostanie spłacony. W związku...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »