Co zrobić, gdy szwagier chce pozbawić dzieci spadku po zmarłej żonie?

• Data: 2024-08-30 • Autor: Katarzyna Bereda

Moja siostra zmarła dwa lata temu. Zastawiła po sobie męża i dwójkę dzieci oraz trochę oszczędności. Oszczędności szwagier odkłada dla dzieci na koncie. Przed śmiercią siostry kupili działkę, na której mieli zbudować dom z budynkiem gospodarczym/usługowym. Siostra bardzo dużo poświęciła, aby odkładać pieniądze na dom dla dzieci. To było jej marzenie, do którego dążyła. Pracowała więcej niż szwagier i dzięki temu więcej odłożyła. Motywowała szwagra, aby się rozwijał i założył własną firmę. I tak też się stało. Po śmierci siostry szwagier zaczął budowę budynku usługowego i ma w planach budowę domu. Szwagier ma już nową partnerkę. Boję się, że jeżeli ona zajdzie w ciążę, to jej dziecko odziedziczy to, na co moja siostra bardzo ciężko pracowała. Co zrobić, aby dom, który niedługo powstanie, stał się własnością dzieci siostry?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Co zrobić, gdy szwagier chce pozbawić dzieci spadku po zmarłej żonie?

Dziedziczenie ustawowe po zmarłej siostrze

W pierwszej kolejności wskazuję, iż jeżeli siostra nie pozostawiła testamentu, to dochodzi do dziedziczenia ustawowego po siostrze, a więc masę spadkową nabyli mąż i dzieci – każdy po 1/3 udziału. Zgodnie z treścią art. 931 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

Proszę mieć także na uwadze, że jeżeli siostra posiadała wspólność małżeńską z mężem, a nieruchomość oraz oszczędności wchodziły w skład majątku wspólnego, to do masy spadkowej wchodzi jedynie udział ½ w nieruchomości oraz oszczędnościach – druga połowa należy dalej do męża. Wobec tego, jeżeli mąż siostry rozpoczął budowę na nieruchomości, to obecnie właścicielami zabudowań są dalej mąż siostry w udziale 4/6 oraz dzieci – każdy w udziale po 1/6 w całości.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przeniesienie własności na dzieci

Mąż siostry jest więc udziałowcem większościowym i niestety nie można zabezpieczyć jego własności przed dziedziczeniem jego przyszłych dzieci. Jedyną możliwością jest sporządzenie testamentu przez męża siostry, w którym powoła on do dziedziczenia całości dzieci, lub darowizna jego udziału na rzecz dzieci. Wszystko zależy jednak od woli męża siostry – obecnie to on ma większy udział w nieruchomości.

Proszę jednak zwrócić uwagę, iż dzieci siostry posiadają udział w nieruchomości i nawet w przypadku śmierci ich taty dalej będą udziałowcami w nieruchomości, mają bowiem udział po ich mamie, który nabyli na podstawie dziedziczenia ustawowego. Udział należący do ich taty należy do niego i to, czy dokona darowizny na rzecz dzieci, zależy od jego woli – nie można go w żaden sposób zmusić do rozporządzenia tak nabytym udziałem.

Przykłady

Testament i Wola Siostry

Anna zmarła nagle, pozostawiając męża i dwoje dzieci. Zanim odeszła, marzyła o zabezpieczeniu przyszłości swoich dzieci. Wiedziała, że jej mąż, Tomasz, może w przyszłości ponownie się ożenić. Aby upewnić się, że oszczędności i nieruchomość, którą zakupili wspólnie, trafią do ich dzieci, Anna sporządziła testament. W testamencie jasno zaznaczyła, że całość jej udziału w majątku ma przejść na dzieci. Dzięki temu po jej śmierci, dzieci stały się współwłaścicielami nieruchomości, a Tomasz nie mógł zmienić tego zapisu.

 

Udział w Nieruchomości

Kasia i jej mąż, Marcin, kupili działkę, na której planowali zbudować dom dla swojej rodziny. Niestety, Kasia zmarła przed realizacją tego marzenia. Zgodnie z prawem, ich dzieci odziedziczyły 1/3 udziału w majątku po matce, podczas gdy Marcin zachował swoje 2/3. Marcin rozpoczął budowę, ale miał świadomość, że dzieci są współwłaścicielami nieruchomości. Postanowił, że kiedy dzieci dorosną, przekaże im swoją część w formie darowizny, zabezpieczając tym samym ich przyszłość i spełniając marzenie Kasi.

 

Nowy Związek i Obawy o Dziedziczenie

Po śmierci Izy, jej mąż Krzysztof został sam z dwójką dzieci. Iza ciężko pracowała, aby odłożyć pieniądze na budowę domu, który miał być zabezpieczeniem dla ich dzieci. Krzysztof rozpoczął budowę, jednak po dwóch latach znalazł nową partnerkę. Iza nie zostawiła testamentu, więc jej udział w majątku przeszedł na dzieci. Krzysztof, chcąc zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci i spełnić marzenie Izy, zdecydował się na sporządzenie testamentu, w którym zapisał swój udział w nieruchomości dzieciom. Dzięki temu, nawet jeśli w przyszłości miałby więcej dzieci, ich nowa rodzina nie będzie miała praw do udziału w domu, na który Iza tak ciężko pracowała.

Podsumowanie

Zabezpieczenie spadku po zmarłej siostrze jest kluczowe, aby zapewnić przyszłość jej dzieci i spełnić jej marzenia. Najskuteczniejszymi metodami są sporządzenie testamentu przez męża siostry lub dokonanie darowizny jego udziału na rzecz dzieci. Ważne jest również, aby zrozumieć zasady dziedziczenia ustawowego i chronić interesy dzieci w ramach prawa.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w zabezpieczeniu spadku po bliskiej osobie? Skontaktuj się z nami, oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism, aby chronić interesy Twojej rodziny. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »