Testamenty wzajemne między małżonkami

• Autor: Iryna Kowalczuk

Sprawa dotyczy zabezpieczenia się małżonków w przypadku śmierci poprzez testamenty wzajemne. Moja żona i ja jesteśmy małżeństwem po raz drugi. Oboje mamy dorosłe dzieci z pierwszego małżeństwa. Notarialnie mamy spisaną rozdzielność majątkową. Chcielibyśmy zabezpieczyć się na starość. Nie zamierzamy odbierać dzieciom spadku, tylko doprowadzić do tego, żeby cały nasz majątek był podzielony po równo miedzy nasze wszystkie dzieci, ale dopiero po śmierci nas obojga. Czy jest jakiś sposób, żeby było to zgodne z przepisami prawa spadkowego, żebyśmy oboje nie musieli po śmierci któregoś z nas płaćić zachowku lub – w jeszcze gorszym wypadku – spłacać z należności spadkowych?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Testamenty wzajemne między małżonkami

Zabezpieczenie się małżonków w przypadku śmierci poprzez testamenty wzajemne

Najlepszym wyjściem w opisanej sytuacji będzie sporządzenie testamentów wzajemnych. Czyli Pan sporządza testament, w którym przekazuje cały swój majątek żonie, a ona robi to samo, ale na rzecz Pana. W tej sytuacji żadne z Państwa dzieci nie nabędzie spadku przed Państwa śmiercią.

Dodatkowo Państwa dzieci muszą zrzec się dziedziczenia, każde po swoim rodzicu. Zgodnie z art. 1048 Kodeksu cywilnego (K.c.) – spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się spadku po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Powinien Pan zatem udać się ze swoimi dziećmi do notariusza (a Pana żona ze swoimi) i spisać stosowne umowy. Należy mieć ze sobą dowody osobiste. Notariusz może żądać aktów urodzenia, z których będzie wynikało Państwa pokrewieństwo.

Zobacz również: Testament wzajemny że wskazaniem

Zrzeczenie się dziedziczenia przez dzieci

W przypadku zrzeczenia się dziedziczenia przez Państwa dzieci, nie będą dziedziczyć również ich dzieci, czyli Państwa wnuki, chyba że w umowie o zrzeczenie się dziedziczenia znajdzie się zapis, że zrzeczenie nie obejmuje zstępnych zrzekającego się.

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia jest skuteczna bez względu na to, ile czasu upłynęło pomiędzy chwilą jej zawarcia a datą śmierci spadkodawcy.

Co ważne, zrzeczenie się dziedziczenia nie przeszkadza w tym, aby taka osoba, która dziedziczenia się zrzekła, została następnie powołana do dziedziczenia w testamencie. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje bowiem wyłącznie dziedziczenie ustawowe, a nie testamentowe.

Jeżeli na przykład Pana żona umrze pierwsza, a sporządziła przed śmiercią testament na Pana rzecz, to po jej śmierci Pan odziedziczy cały spadek. Wówczas może Pan sporządzić nowy testament, w którym powoła Pan do całości spadku swoje dzieci i dzieci żony w częściach równych. Tak samo powinna uczynić Pana żona, kiedy to Pan umrze pierwszy. Tym sposobem unikniecie Państwo i Państwa dzieci kwestii wzajemnych spłat, zachowków, a Pana i żony majątek zostanie przekazany dzieciom dopiero po Państwa śmierci.

Zobacz również: Ogłoszenie testamentu a zachowek

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »