Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

W jakiej formie przekazać nieruchomość siostrzenicy?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2017-05-22

Ciocia, siostra mojej mamy, jest od kilku lat wdową, nie posiada dzieci. Przeprowadziła postępowanie spadkowe po mężu i teraz zdecydowała się przepisać mi dom z działką. Jak to najlepiej zrobić, abym w przeszłości nie musiała przeprowadzać postępowania spadkowego z udziałem mojego kuzynostwa? Jaka forma byłaby dla nas najkorzystniejsza – przekazanie w testamencie czy w formie darowizny albo dożywocia? Nadmienię, że od 10 lat stale pomagam cioci i odwiedzam co drugi weekend, zastępując jej opiekunkę.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję bardzo państwa odpowiedzi na zadane pytania bardzo mi pomogły dziękuję za fachową pomoc pozdrawiam.
Adam, technik budowlany, 37 lat
Szybkość i jasność udzielonej porady
Henryk, 69 lat, Emeryt
Dziękuję bardzo za pomoc
Justyna, 40 lat
Jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę formę pomocy, po prostu ceny w tradycyjnych kancelariach są nie do przyjęcia, a czasem potrzeba zwykłej podstawowej prawmiczej wiedzy, rozmowy wyjaśniającej. Polecam
Anna
Bardzo sprawna, szybka i kompetentna usługa prawna, która spełniła moje oczekiwania. W przyszłości z pewnością skorzystam znowu i polecę Państwa adres innym. 
Piotr, lekarz, 67 lat
Dziękuję bardzo za opracowanie umowy współpracy. Zawiera newralgiczne zapisy, które wg mnie jednoznacznie różnią się od umowy o pracę. Myślę, że instytucje kontrolne również będą miały takie zdanie. W przyszłości, po kontroli napiszę czy rzeczywiście tak się stało. Będę przyszłościowo korzystała z Państwa usług, a także polecę znajomym, którzy będą mieli taką potrzebę
Barbara
Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące, poparte odpowiednimi odniesieniami do aktów prawnych. Bardzo szybka odpowiedz na dodatkowe, uzupełniające pytania.
Katarzyna, Informatyk, wykładowca akademicki, 46 lat
Dziękuję. Porada mi bardzo pomogła
Andrzej, elektronik, 50 lat
Profesjonalizm, rzetelność, zaangażowanie, cierpliwość (dot. dodatkowych pytań :) ), wyczerpujące odpowiedzi poparte przepisami prawa, wycena konkurencyjna :) Jestem bardzo zadowolona.
Jolanta, pracownik biurowy, 60 lat
Bardzo precyzyjna i wyczerpująca odpowiedz która mi bardzo pomogła. Dziękuję
Michał, 54 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedż.
Jolanta
Z usługi skorzystałam po raz kolejny. Uczciwe, wnikliwe i miłe podejście do problemu nieznanej osoby, z którą nie ma się bezpośredniego kontaktu. Serdecznie dziękuję
Elżbieta, 65 lat, technik technolog żywienia
Bardzo szybko i w sposób jasny otrzymałam odpowiedz. 
 
Agata
Po raz kolejny korzystam z Państwa pomocy, za pierwszym razem efekt był pozytywny, myślę że teraz również.
Ewa, 56 lat, ekonomistka
Dziękuję za pomoc. Pomogliście mi Państwo i rozwialiście wątpliwości.
Iza
Krótki czas oczekiwania na odpowiedź
Joanna
Wyczerpująca i jasna odpowiedź
Mariusz, 60 lat
Bardzo merytoryczna opinia . Bardzo dla mnie pomocna.
Jolanta, nauczycielka, 55 lat
Szybkość i rzetelność odpowiedzi.
Marta
Szybko i bardzo przystępnie wyjaśnione moje wątpliwości. Dużym plusem jest zadanie dodatkowego pytania w przedmiotowej sprawie. Polecam i w przyszłości gdy tylko będę miał problem skorzystam ponownie.
Robert, 47 lat
Witam. Uzyskałam wyczerpującą odpowiedź na zadane pytanie poparte przykładami i możliwościami rozwiązania sprawy. Odpowiedź mnie w zupełności usatysfakcjonowała. 
Edyta, 40 lat
Dziękuje za pomoc jestem uradowany państwa opiniami Było szybko ! 
Sławomir, technik, 50 lat
Szybka sprawna pomoc w dziedzinie prawa spadkowego.
Cecylia, 54 lata
Konkretnie, rzeczowo i na temat
Tomasz, chemik, 46 lat
Dziękuję, b. fachowa i wyczerpująca odpowiedz nie rozczarowałam się obsługą choć miałam wątpliwości.
Katarzyna, 40 lat
500% OK!!!
Rafał
 Możliwość uzyskania rzetelnej informacji z domu
Krzysztof, 54 lata
Szybki kontakt z prawnikiem, rzeczowa porada, ludzkie podejście do sprawy. Tacy powinni być prawnicy.
Krzysztof
Jestem bardzo zadowolona z pomocy pana Janusza Polanowskiego której mi udzielił wyczerpującej odpowiedzi.Polecam wszystkim
Wiola
Jak zwykle szybko i rzetelnie.
Joanna

Ciocia jak najbardziej może przekazać Pani swoją nieruchomość albo w formie umowy darowizny, albo w testamencie – te dwie formy umożliwiają „przepisanie” domu wraz z działką na inną osobę. Umowa dożywocia również jest dobra, ale jest najdroższą opcją.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Darowizna jest umową, na mocy której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Umowa darowizny nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

Od umowy darowizny będzie trzeba zapłacić:

  1. taksę notarialną,
  2. podatek od spadków i darowizn,
  3. podatek od czynności cywilnoprawnej.

Ad 1. Taksa notarialna to opłata, którą pobiera notariusz za dokonane przez siebie czynności (w tym przypadku za sporządzenie aktu darowizny). Wysokość taksy zależy niestety od wartości nieruchomości będącej przedmiotem darowizny. Ustawodawca określił górną granicę przedmiotowej taksy (§ 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej – Dz. U. 2004 r. Nr 148 poz. 1564):

  1. „do 3.000 zł – 100 zł;
  2. powyżej 3.000 zł do 10.000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3.000 zł;
  3. powyżej 10.000 zł do 30.000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10.000 zł;
  4. powyżej 30.000 zł do 60.000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30.000 zł;
  5. powyżej 60.000 zł do 1.000.000 zł – 1.010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000 zł;
  6. powyżej 1.000.000zł do 2.000.000 zł – 4.770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1.000.000 zł;
  7. powyżej 2.000.000 zł  – 6.770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł”.

Przy obliczaniu wartości przedmiotu czynności notarialnej nie odlicza się obciążeń i bonifikat.

Notariusz pobierze ponadto 23% VAT od ustalonej taksy notarialnej.

Powyższe stawki są wartościami maksymalnymi. Notariusz nie może pobrać większej stawki, ale może pobrać stawkę mniejszą. Warto spróbować wynegocjować z notariuszem mniejszą  opłatę. Opłaty zostaną pobrane od Państwa w gotówce.

Kto natomiast poniesie opłatę, jest bez znaczenia dla prawa, tzn. nie jest ważne, kto zapłaci, byleby zostało zapłacone.

Ad 2. Niestety nie skorzysta Pani ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn po przepisaniu nieruchomości na Pani rzecz. Pani ciocia musiałaby przepisać nieruchomość na rzecz Pani mamy, a jej siostry, żeby skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. Jest Pani bowiem zaliczana do tzw. II grupy podatkowej. Podstawą wysokości podatku będzie stanowiła wartość przedmiotu darowizny. Podatek ten pobierze notariusz przy podpisywaniu umowy darowizny.

Ad 3. Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% od wartości umowy darowizny.

Będzie trzeba ponieść także koszty wpisu Pani jako właściciela do księgi wieczystej – opłata sądowa od tej czynności wynosi ok. 200 zł.

Zamiast umowy darowizny w grę może zatem wejść testament. Ciocia może Pani zapisać przedmiotową nieruchomość w testamencie. Najpewniejszym (a jednocześnie niedrogim) rodzajem testamentu jest testament notarialny.

Koszt sporządzenia testamentu w formie aktu notarialnego to 100 zł.

Natomiast Pani – w przypadku odziedziczenia spadku po cioci – będzie musiała zapłacić, podobnie jak w przypadku umowy darowizny, podatek od spadków i darowizn. Podstawę określenia wysokości podatku będzie stanowiła wartość tego, co otrzyma Pani ze spadku. Trzeba będzie też ponieść koszty postępowania spadkowego (w sądzie ok. 50 zł).

Ta forma przekazania nieruchomości dla Pani będzie najtańsza, niemniej właścicielką nieruchomości stanie się Pani dopiero po śmierci cioci i będzie Pani musiała przeprowadzić po niej postępowanie spadkowe. Warto jeszcze pamiętać, że testament może być w każdym czasie przez ciocię odwołany lub zmieniony.

Natomiast zarówno w przypadku darowizny, jak i testamentu uniknie Pani roszczeń o zachowek, gdyż roszczenie o zachowek służy jedynie dzieciom (ewentualnie wnukom), małżonkowi i rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Innym osobom z rodziny cioci żaden zachowek po jej śmierci lub inna spłata nie będzie się należała.

Jak zatem widać, przepisanie domu na Panią oczywiście jest możliwe, wiąże się jednak z pewnymi opłatami. Jeżeli chce Pani zostać już w tym momencie właścicielką nieruchomości, to najlepiej skorzystać z opcji darowizny, jeżeli może Pani poczekać, to najlepiej aby ciocia przekazała Pani nieruchomość w testamencie, po swojej śmierci, ale wówczas przeprowadzenie postępowania spadkowego będzie konieczne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Testament notarialny – najpewniejsze rozwiązanie

Moja żona, wraz ze swoim rodzeństwem (siostra i brat) jest współwłaścicielem mieszkania własnościowego po zmarłych rodzicach. Trzy lata temu, gdy żona dowiedziała się, że ma raka, postanowiła zabezpieczyć mnie na wypadek swojej śmierci i sporządziła testament w formie aktu notarialnego. W tym dokumencie wskazała, że po jej śmierci ja dziedziczę wszystko, co do niej należy. Podobno akt notarialny trzeba uprawomocnić, jak się to załatwia? Czy mogę być pewny, że ten dokument zachowa ważność?

Testament na osobę obcą, jak zwolnić ją z zachowku?

Jestem kawalerem, nie mam dzieci, nie mam rodzeństwa, mojego ojca nie znam. Planuję sporządzić testament notarialny, w którym cały swój majątek chciałbym zapisać osobie w sensie prawnym dla mnie obcej. Jednocześnie zależy mi na uniknięciu sytuacji, by osoba ta musiała płacić zachowek mojej matce. Co mogę zapisać mojej matce, aby nie była pominięta w testamencie i tym samym nie mogła domagać się zachowku od osoby wyznaczonej przeze mnie do dziedziczenia? W jaki sposób to ująć w testamencie? Czy mogą to być pieniądze albo rzeczy, np. obrazy? A może istnieje jakiś inny sposób?

Akta stanu cywilnego przy otwarciu testamentu

Czy składając wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu oraz stwierdzenie nabycia spadku, musimy załączać odpisy aktów cywilnych (małżeństwa/urodzenia) spadkobierców ustawowych (nie mamy z nimi kontaktu)? Co się dzieje w sytuacji, gdy dane spadkobiercy ustawowego podane we wniosku o otwarcie i ogłoszenie testamentu oraz stwierdzenie nabycia spadku okażą się nieaktualne? Jaka forma przyjęcia spadku jest najszybsza w sytuacji nadania spadku z testamentu?

Czy dziedziczyć musi najbliższa rodzina?

Pozostaję z żoną we wspólnocie małżeńskiej. Posiadamy dzieci. Mój problem dotyczy domu. Czy istnieje możliwość, żeby po mojej śmierci żona otrzymała w całości moją część? Czy testament wyczerpuje problem, czy też nie? Czy dziedziczyć musi najbliższa rodzina? Jeśli tak, to po co pozostawiać testament?

Dziedziczenie przez dziadka i wnuka

Pełnoletni wnuk (ojciec nie żyje) dziedziczy spadek po zmarłej babci. Drugi ze spadkobiorców (dziadek) prosi, aby wnuczek odrzucił spadek, by mógł spisać testament i dokonać podziału według swojego uznania. Czy takie postępowanie jest zasadne i czy wnuk będzie miał prawo do spadku z testamentu po poprzednim odrzuceniu?

Poszukiwanie dalekich krewnych mimo testamentu

Przed miesiącem zmarła ciocia mojej babci, mała prawie 100 lat. Zostawiła testament notarialny, w którym uczyniła mnie swoją jedyną spadkobierczynią. Mąż cioci zmarł na długo przed nią. Dzieci nie mieli. Rodzeństwo cioci – siostra i 4 braci też od dawna nie żyją. Ich dzieci (to pokolenie mojej babci) też w większości albo nie żyją, albo są w bardzo podeszłym wieku i nie mam z nimi kontaktu. Znam adres jednego z nich. Nie mam wiedzy, gdzie się urodzili i gdzie przebywali. Chcę wystąpić do sądu o nabycie spadku, ale nie wiem, jak to zrobić przy tak małej wiedzy o spadkobiercach ustawowych. Czy przy testamencie notarialnym będę zmuszona szukać (nie wiem gdzie) wszystkich dalekich krewnych?

Podział mieszkania po śmierci męża

Zmarł mój mąż i zostawił testament z podziałem naszego wspólnego mieszkania po połowie dla mnie i dla jego syna z pierwszego małżeństwa. Jego córka z drugiego małżeństwa nie jest uwzględniona w testamencie. Jakie części mieszkania należą się wymienionym osobom? Czy podział mieszkania konkretnie określa dopiero wyrok sądu?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »