Spadek po bezdzietnym kawalerze

• Data: 2024-01-05 • Autor: Iryna Kowalczuk

W przypadku śmierci bezdzietnego kawalera, którego najbliżsi krewni również nie żyją, ustalenie kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia staje się znacznie bardziej skomplikowane. W takich sytuacjach Kodeks cywilny wyznacza szczegółową kolejność powołania do spadku, która obejmuje nie tylko najbliższą rodzinę, ale także dalszych krewnych i nawet państwo. Na przykładzie zapytania pana Emila omówimy, kto może być uprawniony do dziedziczenia po zmarłym bezdzietnym kawalerze w świetle przepisów prawa cywilnego.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Spadek po bezdzietnym kawalerze

Przed miesiącem zmarł sąsiad pana Emila, z którym był zaprzyjaźniony. Zmarły był bezdzietnym kawalerem i pan Emil, który obecnie opiekował się jego mieszkaniem, zwrócił się do nas z pytaniem, kto po nim dziedziczy. Chciał zdać klucze do mieszkania osobie do tego uprawnionej, nie czekając, aż rodzina przeprowadzi sprawę spadkową. Podał krąg krewnych zmarłego – jego rodzice nie żyli od 5 lat, a jego jedyny brat (nie miał sióstr) zmarł przed 8 laty. Żyje wdowa po zmarłym bracie (nie mieli dzieci) oraz dwie kuzynki zmarłego. Czyli są to córki ciotki zmarłego (siostry jego matki). Komu zatem przypada spadek po sąsiedzie pana Emila?

Kolejność powołania do spadku

Kolejność dziedziczenia ustawowego

Zobacz również: Dziedziczenie po bezdzietnym wujku

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kto dziedziczy po bezdzietnym kawalerze?

Tak więc w opisanej sprawie, jeżeli sąsiad pana Emila nie miał żony i dzieci, a w chwili jego śmierci nie żyli jego rodzice oraz brat, to spadek po nim przypadł jego dziadkom, a w sytuacji, w której dziadkowie również nie żyją – spadek dziedziczy wujostwo (stryjostwo) zmarłego (czyli dzieci jego dziadków). A w sytuacji gdy dzieci dziadków również nie żyją, wówczas spadek dziedziczą ich dzieci. Tak więc jeżeli aktualnie absolutnie nikt z wymienionych przeze mnie osób nie żyje, to spadek po zmarłym przypadnie kuzynkom, o których napisał pan Emil.

Zobacz również: Zachowek dla rodzeństwa po bezdzietnym bracie

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1
Marcin zmarł jako bezdzietny kawaler. Jego rodzice zmarli kilka lat wcześniej, a jedyny brat zginął w wypadku przed dekadą. W jego przypadku spadek przeszedł na dwie kuzynki, córki ciotki Marcina, które były najbliższymi żyjącymi krewnymi. Chociaż nie miały one bliskich relacji ze zmarłym, prawo przyznało im spadek jako najbliższym krewnym z linii bocznej.

 

Przykład 2
Ewa, bezdzietna panna, zmarła pozostawiając po sobie mieszkanie i oszczędności. Nie miała rodzeństwa ani żyjących rodziców. Najbliższymi krewnymi Ewy byli jej wujostwo oraz kuzyni. Zgodnie z przepisami spadek został podzielony między kuzynów, jako że nie było bliższych krewnych zdolnych do dziedziczenia. Cała procedura była skomplikowana, lecz zakończyła się pomyślnie podziałem majątku spadkowego.

 

Przykład 3
Pan Jan, emerytowany nauczyciel, zmarł jako bezdzietny wdowiec. Jego żona zmarła kilka lat wcześniej, a jedynym krewnym był jego siostrzeniec, z którym miał sporadyczny kontakt. Po śmierci pana Jana siostrzeniec, jako najbliższy żyjący krewny, zgłosił się po spadek. Został jedynym spadkobiercą, otrzymując nieruchomość i niewielkie oszczędności po wujku.

Podsumowanie

Zasady dziedziczenia w przypadku śmierci osoby niezamężnej i bezdzietnej mogą być skomplikowane, lecz Kodeks cywilny jasno wytycza drogę dla potencjalnych spadkobierców. Ustala hierarchię sukcesji majątku od najbliższej rodziny po dalszych krewnych, aż na koniec dochodząc do dziedziczenia ustawowego przez gminę lub Skarb Państwa. Przedstawione przypadki z życia wzięte ilustrują, jak różnorodnie może przebiegać proces dziedziczenia, podkreślając znaczenie zrozumienia własnej sytuacji rodzinnej i prawnych aspektów spadku.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych? Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism, aby upewnić się, że Twoje prawa są w pełni chronione. Skontaktuj się z nami już dziś za pomocą formularza umieszczonego pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »