Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek od obcej osoby

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-05-07

Niespokrewniona ze mną osoba w testamencie zapisała mi swój majątek, nie miała dzieci ani żony. Rodzice i rodzeństwo tej osoby już nie żyją. Jedynymi osobami z rodziny są: bratanica i jej dzieci. Czy we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, który mam złożyć do sądu, mam wskazywać bratanicę spadkodawcy jako uczestnika sprawy? Czy należy się jej zachowek? Czy do sądu mam składać oryginał testamentu? Jakie jeszcze dokumenty mam dostarczyć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Postępowanie mające doprowadzić do stwierdzenia nabycia spadku wszczyna się poprzez złożenie w sądzie rejonowym, właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy (czyli zmarłego), wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Do wniosku należy dołączyć:

  • odpis wniosku w tylu kopiach, ilu jest uczestników postępowania;
  • odpis skrócony aktu zgonu i aktu małżeństwa osoby zmarłej,
  • odpis skrócony aktu urodzenia mężczyzn i niezamężnych kobiet uczestniczących w postępowaniu,
  • odpis skrócony aktu małżeństwa kobiet uczestniczących w postępowaniu (zmiana nazwiska),
  • wypis z oryginału testamentu notarialnego lub oryginał testamentu ręcznego

Jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość, która ma urządzoną księgę wieczystą, to należy złożyć jej odpis lub wypis z rejestru gruntów.

Generalnie, wnosząc do sądu sprawę o ustalenie praw do spadku, trzeba wymienić wszystkich spadkobierców, którzy dziedziczą z ustawy (czyli dzieci, małżonkę/małżonka osoby zmarłej, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa, dziadkowie, zstępni dziadków, jeśli tacy żyją). W Pani sprawie należy we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wymienić bratanicę o ile nie ma innych spadkobierców, którzy dziedziczyliby przed bratanicą (kolejność dziedziczenia wskazana powyżej.

Cała procedura stwierdzenia nabycia spadku kończy się wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym sąd stwierdzi, kto dziedziczy spadek po spadkodawcy.

Od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy wnieść opłatę. Opłata ta jest stała i wynosi 50 zł.

Co się tyczy zachowku, to może Pani być spokojna, ponieważ bratanica nie należy do kręgu osób uprawnionych do zachowku. Krąg osób uprawnionych do zachowku reguluje art. 991 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo jego uzupełnienia”.

Ustawodawca przewidział zamknięty katalog osób uprawnionych do zachowku. Jak Pani widzi, w tym kręgu nie znajduje się bratanica, stąd też zgodnie z ostatnią wolą spadkodawcy spadek w całości przypadnie Pani i nie będzie Pani musiała nikogo spłacać z tytułu zachowku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »

oryginalne poduszki