Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jakie kroki prawne powinno podjąć nieślubne dziecko, aby dojść do spadku po rodzicu?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2016-05-05

Zmarł mój ojciec. Byłam nieślubnym dzieckiem, ale jest wyrok sądu i ojciec płacił alimenty do czasu ukończenia przeze mnie nauki. Ojciec powtórnie się ożenił i miał dwoje dzieci. Jakie kroki prawne powinnam podjąć, aby otrzymać jakąś część spadku po ojcu? Czy mam prawo do zachowku? Rodzina ojca nie utrzymuje ze mną kontaktów. Nie wiem, czy był testament. Nie wiem nawet, jak uzyskać akt zgonu ojca. Czy oficjalnie wystąpić do jego żony o zachowek, czy też od razu iść do sądu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksy cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności, co wyraźnie podkreślić należy, zmarły widniał w akcie Pani urodzenia jako ojciec. Powyższe z kolei upoważnia Panią do wystąpienie do urzędu stanu cywilnego, może być USC w miejscu Pani zamieszkania, z wnioskiem o wydanie odpisu skróconego aktu zgonu ojca. Musi Pani podać dane ojca oraz wskazać na swój odpis skrócony aktu urodzenia.

Po drugie, dysponując odpisem skróconym aktu zgonu ojca, może Pani wystąpić do sądu miejsca zgonu tegoż z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Pani byłaby wówczas wnioskodawcą, a przyrodnie rodzeństwo i żona ojca uczestnikami postępowania. Wówczas na rozprawie sąd zapytałby Państwa, czy zmarły sporządził testament. W zależności od tego, czy zmarły sporządził testament, mielibyśmy do czynienia dziedziczeniem ustawowym lub testamentowym.

W przypadku dziedziczenia ustawowego, biorąc pod uwagę, że do spadku powołana byłaby Pani, żona ojca oraz ich dwójka dzieci – każde z Was dziedziczyłoby w ¼ części.

W przypadku gdyby zmarły sporządził testament, a Pani nie została w nim ujęta, wówczas przysługiwałoby Pani prawo do zachowku. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

Innymi słowy, jeżeli w testamencie nie jest Pani ujęta, przysługuje Pani zachowek w części ½ z ¼ (przyjmuję, że nie jest Pani małoletnią ani trwale niezdolną do pracy).

Zasadnym jest zatem uzyskanie odpisu aktu zgonu, a następnie skierowanie sprawy do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Na sprawie dowie się Pani, czy był testament, czy testamentu nie było. Kolejne kroki będą od tego uzależnione.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Sprawa sądowa o mieszkanie po zmarłym

Moja mama zapisała w testamencie swój udział w mieszkaniu mnie i synowi mojej siostry po połowie. Zmarła trzy lata temu. Obecnie siostra zwraca...

 

Dziedziczenie roszczenia o zachowek

Odziedziczyłam w zapisie windykacyjnym po swojej siostrze mieszkanie. Mieszkanie to miało nieduży dług hipoteczny, który po otwarciu spadku uregulowałam....

 

Prawo do zachowku po wydziedziczonym spadkobiercy?

Pytanie dotyczy prawa do zachowku. Dwa lata temu wytoczyłam sprawę o ustalenie ojcostwa mojego dziecka (ojciec go nie uznał, nie byliśmy małżeństwem)....

 

Ile wyniesie zachowek dla siostry, która nie otrzymała darowizny?

Ojciec darował mi 4/6 nieruchomości (dwupiętrowy dom na dużej działce). Takiej darowizny nie otrzymała moja siostra. Obecnie, po śmierci taty siostra...

 

Wydziedziczenie dzieci w testamencie nie pozbawia wnuków zachowku

W 2000 r. zmarł mój ojciec i po nim dostałam spadek. Rok temu zmarła moja matka. Zostawiła testament, w którym wydziedziczyła mnie i siostrę,...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »