Porady Prawne przez internet

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kolejność dziedziczenia i przygotowanie sprawy spadkowej po bezdzietnym wujku

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2020-01-07 • Aktualizacja: 2022-05-11

Przed miesiącem zmarł mój wujek – brat mojej mamy, rok wcześniej zmarła jego żona. Moja mam też nie żyje od roku. Pozostawili mieszkanie własnościowe, którego byli współwłaścicielami. Wujek nie zakładał sprawy spadkowej po zmarłej żonie. Moje pytanie dotyczy kolejności dziedziczenia po wujku oraz zależy mi na wskazówkach, jak uporządkować te sprawy, aby formalnie odziedziczyć mieszkanie lub jego część. Rozumiem, że jako siostrzenica wujka jestem w kręgu jego spadkobierców, ale czy będzie tu miał miejsce podziału spadku? Nie wiem też od czego taką sprawę zacząć i jakie dokumenty będą potrzebne. Jeśli chodzi o krąg ewentualnych spadkobierców, to koligacje rodzinne, które są mi znane, przedstawiają się następująco: ciocia miała brata, z którym nie utrzymywała kontaktu, ale wiemy, że od kilku lat nie żyje. On prawdopodobnie miał córkę, która wyjechała do USA. Mój wujek miał córkę, która zmarła 11 lat temu, z ciocią nie mieli dzieci, rodzice obojga też nie żyją. Wujek miał jedną siostrę, która miała 3 roje dzieci: mnie i dwóch synów. Proszę o wskazówki, jak sprawę spadkową załatwić!

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kolejność dziedziczenia i przygotowanie sprawy spadkowej po bezdzietnym wujku

Podział spadku następuje dopiero wtedy, gdy nastąpi ustalenie praw do spadku. W podziale spadku biorą bowiem udział spadkobiercy, a nie dowolne osoby. Zatem konieczne jest ustalenie kręgu spadkobierców.

Kolejność dziedziczenia po wujku

Prawa spadkowe ustala się w drodze sądowego stwierdzenia nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Biorąc pod uwagę stan faktyczny, najrozsądniejsze jest zwrócenie się z odpowiednim wnioskiem do sądu. Ciocia i wujek jako małżeństwo nie mieli dzieci. Według aktualnie obowiązujących przepisów Kodeksu cywilnego (K.c.) kolejność dziedziczenia przedstawia się następująco:

 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.
 2. W braku zstępnych (dzieci, wnuków) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.
 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.
 4. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.
 5. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.
 6. W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.
 7. W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy; dziedziczą oni w częściach równych. Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału spadku między zstępnych spadkodawcy. W braku zstępnych tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych.
 8. W braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.
 9. W braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Teoretycznie jest Pani spadkobierczynią po swojej mamie oraz po wujku (bracie mamy). Chcąc doprowadzić do ustalenia kręgu spadkobierców mających prawo do mieszkania, powinna Pani uczynić to w stosunku do swojej mamy, cioci oraz wujka.

Zobacz również: Mieszkanie po bezdzietnej ciotce

Kolejność spraw spadkowych i potrzebne dokumenty

Ustalenie, że dziedziczy Pani po swojej mamie, pozwala na uzyskanie praw do jej majątku spadkowego bez względu na inne okoliczności. Mama zmarła przed swoim bratem. Zatem ona sama (przy braku dzieci, rodziców brata) nie dziedziczy po nim. Dziedziczą jej dzieci, czyli, jak mniemam, Pani ze swoim rodzeństwem.

Może Pani złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po cioci i wujku, ale należy rozpocząć od zgromadzenia dokumentów stanu cywilnego, czyli:

 • akt zgonu wujka oraz cioci,
 • akt małżeństwa cioci i wujka,
 • akt zgonu córki wujka,
 • akt zgonu Pani mamy,
 • akt małżeństwa swojej mamy,
 • aktu urodzenia swoich braci,
 • akt swojego urodzenia lub akt małżeństwa, jeżeli wyszła Pani za mąż,
 • akt zgonu brata cioci,
 • akt urodzenia córki brata cioci.

Nic nie napisała Pani o swoim ojcu – jeżeli żyje, proszę wziąć pod uwagę, że byłby spadkobiercą po mamie (czyli po swojej żonie). Do tego powinna Pani ustalić adresy żyjących spadkobierców celem podania ich do sądu, aby mogli być zawiadomieni o sprawie.

W przypadku rodziny w USA może Pani wskazać we wniosku, że ma Pani wiedzę o tym, że najprawdopodobniej ci krewni mieszkają w USA, ale nie zna Pani ich adresów ani nie dotarła do ich aktów stanu cywilnego. Z tego powodu powinna Pani wnieść o poszukiwanie spadkobierców w drodze ogłoszenia w prasie.

Zobacz również: Zachowek po wujku

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »