Dziedziczenie po siostrze

• Data: 2023-11-22 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Najczęściej spadek dziedziczymy po śmierci naszych rodziców. W życiu jednak różnie bywa i kolejność może być zupełnie inna. Czasami bowiem umiera brat czy siostra. Wśród pozostałych przy życiu krewnych pojawia się pytanie, kto dziedziczy po siostrze – zwłaszcza jeśli rodzice nie żyją. Problem ten pojawił się także w rodzinie pani Olgi:

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dziedziczenie po siostrze

Sprawa dotyczy dziedziczenia po siostrze. Moja siostra zmarła, zostawiając w spadku wykupione przez nią mieszkanie spółdzielcze własnościowe – ona figuruje jako właściciel, nie było sprawy spadkowej, a 2 miesiące później zmarł jej mąż, nie mieli dzieci, rodzice obojga nie żyją, pozostało rodzeństwo: ze strony siostry ja, jeszcze jedna siostra i nasz brat, który nie żyje, ale miał 3 dzieci; ze strony męża siostry żyje tylko brat i dzieci pozostałego rodzeństwa. Kto dziedziczy mieszkanie w takiej sytuacji i w jakich udziałach?

Dziedziczenie po bezdzietnej siostrze

 

Zgodnie z art. 936 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek – osoby te dziedziczą w częściach równych, jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Tych już nie ma.

W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Kolejno dziedziczy rodzeństwo zmarłego. Jeżeli zaś którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Udziały w spadku rodzeństwa

Co to dla Pani oznacza?

Przyjmujemy, że mieszkanie było wyłącznie siostry – po jej śmierci mąż odziedziczył połowę, a połowę jej rodzice, a skoro nie żyją – ich udział przypada rodzeństwu siostry. Spadek dla rodziny siostry to 1/2 mieszkania. Spadek dla rodziny męża siostry – 1/2 mieszkania. Ze strony zmarłej siostry do dziedziczenia dochodzi Pani 1/3, siostra 1/3 , spadkobiercy brata – 1/3 udziału brata podzieloną na 3 dzieci. Tak wygląda dziedziczenie po siostrze.

Po mężu siostry dziedziczą jego udział – brat i dzieci pozostałego rodzeństwa.

Przykłady

Przykład 1

Umiera pani Bożena. Spadek po siostrze przejmie jej brat oraz dzieci drugiego, nieżyjącego już brata. Jest tak, ponieważ rodzice rodzeństwa już nie żyją, a zmarła była bezdzietną wdową. Majątek, czyli dom z działką, należał tylko do niej.

 

Przykład 2

Po śmierci pani Anny rodzina zastanawia się, kto będzie po niej dziedziczył. Bliscy udają się do radcy prawnego. Dowiadują się, że spadek po siostrze przejmie nie brat, ale matka. Jest bowiem pierwszą krewną w kolejności ustalonej przez Kodeks cywilny. Będzie tak, ponieważ pani Anna była panną. Posiadała własne mieszkanie.

Podsumowanie

Dziedziczenie po siostrze, jak widać, jest możliwe w określonych przypadkach. Warto znać przepisy prawne dotyczące spadków. Może się bowiem okazać, że coś nas zaskoczy – czy to na plus, czy jednak negatywnie.

Oferta porad prawnych

W każdej sytuacji warto poszukać wiadomości w rzetelnych źródłach. Wiedzę prawniczą najlepiej przekazują profesjonalni prawnicy – i porady tylko takich Państwu oferujemy.
Jeśli więc masz problem prawny, zgłoś się do nas, korzystając z formularza kontaktowego spod artykułu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »