Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajęcie mieszkania po zmarłej bez przeprowadzonej sprawy spadkowej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-07-02

Jestem od 2 lat wdowcem. Mam troje dorosłych dzieci. Z uwagi na zły stan zdrowia (jestem osobą leżącą) od śmierci żony zamieszkuję u jednego z synów. Moje pozostałe dwoje dzieci wyparły się mnie, nie interesują się mną, nie kontaktują. Posiadam mieszkanie własnościowe, którego współwłaścicielką była małżonka, od jej śmierci sam opłacam za nie czynsz, a nie mieszkam w nim. Czy mogę to mieszkanie wynająć bez przeprowadzonej sprawy spadkowej?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

Bez względu na to, czy sprawa spadkowa została przeprowadzona, czy też nie, w chwili obecnej występuje współwłasność pomiędzy Panem a pozostałymi dziećmi w odniesieniu do mieszkania. Panu przysługuje 5/8, a dzieciom po 1/8. Mimo iż jest Pan większościowym współwłaścicielem, wynajęcie lokalu stanowi czynność przekraczającą zwykły zarząd, co powoduje, że wymagana jest zgodna pozostałych współwłaścicieli. Wynajęcie lokalu nie stanowi bowiem czynności związanej z normalną eksploatacją, lecz stanowi czynności zmierzającą do rozporządzania lokalem.

Powyższe wynika wprost z treści art. 199 K.c., zgodnie z którym – do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Reasumując, mimo że przysługuje Panu 5/8 części prawa własności, nie może Pan wynająć lokalu bez zgody dzieci.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Czy gospodarstwo przekazane synowi po jego śmierci przypada bratowej?

Moi rodzice mieli czworo dzieci. W 1987 r. przepisali gospodarstwo za rentę na brata (był to akt notarialny, w którym jest napisane, że to umowa...

Dziedziczenie po siostrze

Sprawa dotyczy dziedziczenia po siostrze. Moja siostra zmarła, zostawiając w spadku mieszkanie spółdzielcze własnościowe wykupione przez siostrę, ona...

Prawo przyrodniej siostry do spadku

Zmarła (kilka miesięcy temu) pozostawiła spadek (nieruchomości, firmę, być może pieniądze na koncie, zobowiązania finansowe) i nie pozostawiła...

Dziedziczenie po siostrze a śmierć drugiej siostry przed przeprowadzeniem spadku

Przed dwoma miesiącami zmarła moja starsza siostra, która pozostawała w związku małżeńskim. Spadkobiercami powinni być jej mąż oraz dwójka...

Przekazanie spadku po ojcu mamie

Przed 3 miesiącami zmarł mój ojciec. Był on wraz z mamą właścicielem (po 1/2) domu i działki. W domu, prócz mamy, mieszkam ja...

Rozprawa o stwierdzenie nabycia spadku po mężu

Otrzymałam wezwanie do stawiennictwa na rozprawie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po moim zmarłym przed 3 laty mężu. Po jego śmierci nie...

Mama twierdzi, że środki finansowe ojca nie podlegają spadkowi

Zmarły ojciec był całkowicie ubezwłasnowolniony. Mama była opiekunem prawnym. Wspólnie zgromadzili na kontach znaczącą sumę pieniędzy oraz posiadają...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »