Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy możliwe jest przekazanie spadku na rzecz Skarbu Państwa?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2014-07-01 • Aktualizacja: 2021-06-07

Rok temu otwarto testament po mojej babci. Otrzymałem większą część jej gospodarstwa rolnego, zostałem wpisany do ksiąg wieczystych. W miejsce nieżyjącego wuja wpisano moich dwóch kuzynów. Chcą oni teraz, bym odkupił od nich ich część gospodarstwa za 20 tys. zł w zamian za zrzeczenie się prawa do zachowku. Obawiam się, że sąd obarczy mnie różnymi opłatami. Czy mogę przekazać swoją część nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa? Czy to by mnie zwolniło z wypłacenia zachowku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy możliwe jest przekazanie spadku na rzecz Skarbu Państwa?

Szczególne przypadki, kiedy spadek przypada Skarbowi Państwa

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pan spadkobiercą testamentowym zmarłej babci. Już na wstępie informuję, iż do spadku po zmarłej w pierwszej kolejności powołane są dzieci spadkobierców. W tym miejscu należy wskazać, że możliwość, aby spadek przypadł Skarbowi Państwa, istnieje jedynie w szczególnych przypadkach. Zgodnie bowiem z treścią art. 935 Kodeksu cywilnego: „w braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu”.

Zgodnie z powyższym nie ma możliwości przekazania spadku na rzecz Skarbu Państwa. Podstawę zachowku stanowi art. 991:

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Zachowek i zniesienie współwłasności

Tak więc kuzyni mogą dochodzić od Pana zachowku. Oczywiście koszty sądowe, w tym ekspertyz, ponosi osoba, która dochodzi realizacji roszczeń. W razie przegrania sprawy oczywiście będzie Pan obowiązany do pokrycia kosztów sądowych, chyba że uzna Pan roszczenie przed wytoczeniem powództwa.

Dzieci wuja mogą wytoczyć sprawę o zniesienie współwłasności. Nie jest jednak powiedziane, że wniosek o treści przez nich wskazanej będzie przez sąd uznany. Sąd nie jest związany treścią wniosku i może dokonać sprzedaży licytacyjnej nieruchomości.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »