Co zrobić z rzeczami zmarłego najemcy po odrzuceniu spadku?

Mam problem natury majątkowej i spadkowej. Ojciec jest umierający, leży w szpitalu, a ma spore długi. Komornik zajął część jego emerytury. Pozostałe pieniądze idą praktycznie na spłatę kilku pożyczek. Po jego śmierci zamierzam zrzec się spadku, ale istnieje jeszcze inny problem. Ojciec wynajmuje mieszkanie. Właściciele żądają opuszczenia mieszkania. Co mam zrobić z jego rzeczami? Po śmierci zapewne upomni się o nie komornik. Nie chcę ich brać do siebie, a mieszkanie trzeba zwolnić. Gdzie powinny być przechowywane rzeczy i co zrobić z rzeczami zmarłego? Jeśli złożę wszystko np. w swojej piwnicy, czy nie będzie to traktowane tak, jakbym przejęła spadek po ojcu, a więc i długi? Czy komornik może upomnieć się o spłatę długów ojca ode mnie, zanim załatwię to u notariusza? Wiem, że mam na to pół roku. Czy jest to okres ochronny dla rodziny?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Co zrobić z rzeczami zmarłego najemcy po odrzuceniu spadku?

Żaden przepis nie reguluje kwestii magazynowania rzeczy spadkodawcy przed jego śmiercią. Przepisy regulują kwestię zabezpieczenia spadku, ale jeśli weźmie Pani rzeczy ojca, będzie zasadniczo odpowiedzialna przed nim za ich zniszczenie, utratę, na zasadzie umowy przechowania. Nie wpływa to na Pani prawo do odrzucenia spadku. Te dwie rzeczy nie mają ze sobą nic wspólnego

Oświadczenie o odrzuceniu bądź przyjęciu spadku

Ma Pani 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku bądź przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza – jeśli nie złoży Pani żadnego oświadczenia Zasadniczo do momentu upływu tych 6 miesięcy lub złożenia oświadczenia wcześniej – ani komornik ani żaden inny wierzyciel nie może nic od Pani żądać, bo wymaga to ustalenia kręgu spadkobierców – postępowania w sprawie stwierdzenia nabycia spadku. Dopiero na tej podstawie Komornik może cokolwiek egzekwować

 

Zgodnie z art. 1012 spadek można przyjąć bez ograniczenia odpowiedzialności za długi bądź z ograniczeniem odpowiedzialności za długi, bądź można go wreszcie odrzucić. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, tj. z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe z ograniczeniem tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Odpowiedzialność za długi spadkowe

 

Przepis art. 1030 stanowi, że do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku (czyli masy spadkowej), a od momentu jego przyjęcia odpowiedzialność ulega rozszerzeniu na cały majątek spadkobiercy (lub z ograniczeniem do dobrodziejstwa inwentarza). Na zakres odpowiedzialności za długi spadkowe w sposób bezpośredni rzutuje zatem sposób przyjęcia spadku. I tak, w razie prostego przyjęcia spadku, spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia, całym majątkiem, zaś przy przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza jego odpowiedzialność ulega ograniczeniu do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku (art. 1031). W myśl art. 924 i art. 925 spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, zaś spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia.

 

Może więc Pani przechować ojca rzeczy bez obawy o długi. Proszę spisać z właścicielami mieszkania rzeczy, które Pani zabiera, aby był protokół tu podpisany przez osoby neutralne, postronne. Przechować je proszę – a w ciągu 6 miesięcy zdecydować o losach spadku.

Zobacz również: Co zrobić z prawem jazdy zmarłego?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »