Porady Prawne przez internet
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2021-01-29
Odziedziczyłem udział, 1/4 małego mieszkania nadającego się do kapitalnego remontu. Dziedziczenie jest już uznane sądownie. Mój problem polega na tym, że współwłaściciel oznajmił, że nie sprzeda mi swojej części, ponieważ chce odziedziczony udział w mieszkaniu trzymać dla swoich dzieci, a za mój udział może zapłacić mi maksymalnie 10 000 zł. Jest to według mnie zbyt mało, ponieważ wartość rynkowa mojego udziału w odziedziczonym mieszkaniu to 40 000 zł. Jest jakaś możliwość, aby podnieść cenę, którą chce mi zapłacić, lub sprzedać swój udział w mieszkaniu miastu bądź jakiejś firmie deweloperskiej, jeśli zaoferują więcej?
Zgodnie z przepisami dotyczącymi zniesienia współwłasności podział fizyczny rzeczy wspólnej, czyli podział w naturze, jest podstawowym sposobem zniesienia współwłasności. Taki sąd bierze pod uwagę w pierwszej kolejności. Zniesienie współwłasności może nastąpić w drodze umowy lub postępowania sądowego.
Przepisy Kodeksu cywilnego nie regulują umownego zniesienia współwłasności. Oznacza to, że sposób zniesienia pozostawiony jest samym stronom, które mogą – z zastrzeżeniem ograniczeń ustawowych – uregulować likwidację współwłasności w sposób dowolny.
Zasada autonomii woli stron ma zastosowanie dopóty, dopóki wszyscy współwłaściciele są zgodni co do sposobu zniesienia współwłasności; gdy zgody brak, zniesienie współwłasności może nastąpić w trybie sądowym. Każdy ze współwłaścicieli może żądać sądowego zniesienia współwłasności, wskazując jeden z możliwych sposobów, a mianowicie:
Możliwe jest także kumulowanie tych sposobów, np. przez podział fizyczny części wspólnej nieruchomości i przez sprzedaż pozostałej części.
Zgodnie z treścią art. 212 § 2 Kodeksu cywilnego rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
Zgodnie zatem z przytoczonymi wyżej regulacjami Kodeksu cywilnego zniesienie współwłasności może nastąpić przez:
Zawsze wartością spłaty określa się kwotę odpowiadającą wartości rynkowej udziałów. Wycenia to biegły sądowy. Jeśli chce Pan otrzymać spłatę z wartości rynkowej, proszę skierować sprawę do sądu.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane