Porady Prawne przez internet

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie przez jedyne dziecko

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 2021-02-26 • Aktualizacja: 2022-05-16

Trzy tygodnie temu zmarła moja mama. Miała własnościowe mieszkanie. Nie zostawiła testamentu, a ja jestem jej jedynym dzieckiem. Mama zawsze mówiła, że czeka mnie tylko krótka sprawa spadkowa w sądzie i tylko ja będę dziedziczyła po niej. Proszę o informacje odnośnie dziedziczenia. Ile kosztuje taka sprawa spadku dla jedynego dziecka zmarłej? Co z podatkiem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie przez jedyne dziecko

Proszę pamiętać, że w razie wątpliwości może Pani skorzystać z opcji pytań dodatkowych. Oczywiście bardzo współczuję z powodu tej śmierci.

Dziedziczenie ustawowe przez jedyne dziecko

Jak rozumiem, Pani tata nie żyje? Jeśli tak, to w opisanym przez Panią przypadku spadek z mocy ustawy przypada tylko Pani. Jak rozumiem, testament nie został sporządzony, zatem mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym.

W przypadku dziedziczenia ustawowego wszystko odbywa się wedle następującej kolejności. W pierwszej kolejności do dziedziczenia – tak samo jak dawniej – są uprawnione osoby najbliższe spadkodawcy, czyli jego małżonek oraz dzieci.­ Dziedziczą nadal w częściach­ równych, przy czym część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku (art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego), jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych (art. 931 § 2) i dalej w braku zstępnych (dzieci i wnuków) spadkodawcy powołani do spadku z ustawy są jego małżonek i rodzice (art. 932 § 1).

Dlatego też całość przypada w tej sytuacji Pani.

Zobacz również: Jak podzielić mieszkanie po śmierci rodziców?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku przez jedynaczkę

Aby teraz to wszystko „ogarnąć”, należy złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej mamie. Wtedy sąd wyda konkretne postanowienia, które będą stwierdzały, kto i ile odziedziczył całości spadku. Można to zrobić również u notariusza, gdzie należy sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia.

Takie postępowanie w sądzie trwa dłużej – może być to nawet rok, i kosztuje około 200 łącznie. U notariusza można to załatwić jednego dnia i kosztuje to około 400 zł. Zatem polecam notariusza.

Podatek od spadku

Spadek po mamie to spadek po osobie najbliższej, w związku z powyższym należy ją zaliczyć do tzw. pierwszej grupy podatkowej. Do grupy 1 zalicza się:

  • małżonka (obecnego, nie byłych),
  • zstępnych (np. syn, córka, wnuki, prawnuki),
  • wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie),
  • rodzeństwo,
  • pasierba,
  • ojczyma,
  • macochę,
  • teściów,
  • zięcia.

W I grupie podatkowej, a w zasadzie grupie 0, nie mamy podatku do zapłaty. Po przekroczeniu jednak limitu 9637 zł w ciągu ostatnich 5 lat musimy taką sytuację zgłosić do urzędu skarbowego, wobec tego w Pani sytuacji należy wskazać, że czynność ta nie musi być przez Panią zgłoszona do urzędu skarbowego na formularz SD-Z2 z uwagi na wartość tego majątku. To po pierwsze. Termin na zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego wynosi 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku. W przypadku notarialnego poświadczenia dziedziczenia termin liczony jest od dnia zarejestrowania aktu.

Zobacz również: Odmowa zgody na odrzucenie spadku przez małoletniego

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »