• Autor: Iryna Kowalczuk
Przed 3 miesiącami zmarła moja babcia. Miała dwie córki: moją mamę i ciotkę. Czy mogę złożyć u notariusza wniosek o odrzucenie spadku po babci, nawet jeśli moja mama tego nie zrobiła – czyli nie odrzuciła spadku po swojej mamie?
Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego (K.c.) najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:
Zobacz również: Do którego pokolenia dziedziczy się długi?
W takiej samej kolejności następuje odrzucenie spadku.
Odrzucenie spadku powoduje wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia, tak jakby spadkobierca nie dożył otwarcia spadku, i do spadku zostają powołani spadkobiercy w dalszej kolejności.
W opisanej sytuacji w pierwszej kolejności spadek po zmarłej babci dziedziczą jej córki, czyli Pana mama i jej siostra. Dopiero po tym, gdy Pana mama spadek odrzuci, przejdzie on na Pana i będzie mógł Pan go odrzucić w swoim imieniu. Czyli na chwilę obecną nie ma Pan co odrzucać, ponieważ nie jest Pan spadkobiercą.
Zobacz również: Dziedziczenie długów po ciotce
Spadkobiercą jest Pana matka i jeżeli ona spadku nie odrzuci w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci babci, to odziedziczy go i dalej spadek już na nikogo nie przejdzie. Dopiero w momencie gdy Pana mama spadek odrzuci, Pan będzie miał kolejne 6 miesięcy od dnia odrzucenia spadku przez Pana mamę, aby również go odrzucić.
Odrzucić spadek można praktycznie w jeden dzień podczas wizyty u dowolnego notariusza. Wystarczy udać się do najbliższego notariusza ze swoim aktem urodzenia i z aktem zgonu babci i spadek odrzucić. Można również oświadczenie o odrzuceniu spadku wysłać do sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłej babci, załączając wymienione dokumenty.
Zobacz również: Odrzucenie spadku a długi w banku
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.
Zapytaj prawnika