Kolejność zrzekania się spadku

• Data: 2024-01-09 • Autor: Iryna Kowalczuk

Odrzucenie spadku to ważna decyzja, która może mieć dalekosiężne konsekwencje dla całej rodziny. Artykuł ten przybliża czytelnikowi zasady dziedziczenia oraz odrzucania spadku, biorąc pod uwagę konkretny przypadek śmierci bliskiej osoby. Zawarte w nim informacje pomogą zrozumieć, jak prawidłowo postępować w sytuacji, gdy zostajemy potencjalnym spadkobiercą. Przykładem dla naszych rozważań będzie zapytanie, z jakim zwróciła się do nas pani Joanna.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kolejność zrzekania się spadku

Przed 3 miesiącami zmarła babcia pani Joanny. Zmarła była wdową i pozostawiała dwie żyjące córki, jedna z nich to mama pani Joanny. Testamentu nie było. Pani Joanna pyta, czy może u notariusza odrzucić spadek po babci, nawet jeśli jej mama tego nie zrobiła – czyli nie odrzuciła spadku po swojej mamie.

Kolejność powołania do spadku według ustawy

Aby odpowiedzieć na pytanie pani Joanny należy najpierw przywołać zasady, jakie obowiązują przy dziedziczeniu ustawowym, gdy spadkobierca nie zostawił testamentu.

Kolejność dziedziczenia ustawowego

Zobacz również: Do którego pokolenia dziedziczy się długi?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kolejność odrzucenia spadku

Spadkobierczyniami są córki zmarłej, w tym matka pani Joanny, która, jeżeli spadku nie odrzuci w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci babci, to go odziedziczy. Co za tym idzie, spadek dalej już na nikogo nie przejdzie. Dopiero w momencie gdy mama spadek odrzuci, pani Joanna będzie miał kolejne 6 miesięcy od dnia odrzucenia spadku przez jej mamę, aby również go odrzucić.

Odrzucić spadek można praktycznie w jeden dzień podczas wizyty u dowolnego notariusza. Wystarczy udać się do najbliższego notariusza ze swoim aktem urodzenia i z aktem zgonu babci i spadek odrzucić. Można również oświadczenie o odrzuceniu spadku wysłać do sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłej babci, załączając wymienione dokumenty.

Zobacz również: Dziedziczenie długów po ciotce

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

W jakim momencie wnuczka powinna odrzucić spadek po babci?

Spadkobiercą jest Pana matka i jeżeli ona spadku nie odrzuci w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci babci, to odziedziczy go i dalej spadek już na nikogo nie przejdzie. Dopiero w momencie gdy Pana mama spadek odrzuci, Pan będzie miał kolejne 6 miesięcy od dnia odrzucenia spadku przez Pana mamę, aby również go odrzucić.

Odrzucić spadek można praktycznie w jeden dzień podczas wizyty u dowolnego notariusza. Wystarczy udać się do najbliższego notariusza ze swoim aktem urodzenia i z aktem zgonu babci i spadek odrzucić. Można również oświadczenie o odrzuceniu spadku wysłać do sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłej babci, załączając wymienione dokumenty.

Zobacz również: Odrzucenie spadku a długi w banku

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przypadek Ewy i spadek po ojcu

Ewa niedawno dowiedziała się, że jej ojciec, z którym nie utrzymywała kontaktów, zmarł, pozostawiając po sobie spory dług. Mimo emocjonalnego związku z ojcem, musiała podjąć trudną decyzję o odrzuceniu spadku, aby nie obciążać swojej rodziny finansowym ciężarem. Odrzuciła spadek u notariusza, zabezpieczając swoją przyszłość i swoich bliskich.

 

Sytuacja Tomasza, który dziedziczy mieszkanie

Tomasz został jedynym spadkobiercą po swojej ciotce, która zostawiła mu mieszkanie w centrum miasta. Jednak mieszkanie było obciążone hipoteką, której Tomasz nie był w stanie spłacić. Po konsultacji z prawnikiem i rodziną, zdecydował się przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co pozwoliło mu na ochronę osobistego majątku przed długami.

 

Decyzja Katarzyny o odrzuceniu spadku po babci

Katarzyna kochała swoją babcię, ale wiedziała, że po niej pozostao tylko stare, zadłużone gospodarstwo i wiele nieuregulowanych kredytów. Chcąc uniknąć komplikacji prawnych i finansowych zdecydowała się na odrzucenie spadku. Dzięki temu jej własne finanse i majątek pozostały nienaruszone, a ona mogła skupić się na zachowaniu dobrych wspomnień o babci.

Podsumowanie

Odrzucenie spadku to często skomplikowana i emocjonalna decyzja, ale może okazać się niezbędna w ochronie własnego majątku przed długami spadkodawcy. Przedstawione przypadki ilustrują różne sytuacje, w których spadkobiercy z różnych powodów zdecydowali się odrzucić lub przyjąć spadek. Ważne jest, aby każda decyzja była poprzedzona dokładną analizą i, w razie potrzeby, konsultacją z prawnikiem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach spadkowych? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i pism. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »