Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy odpowiadam za długi rodziców?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2013-08-23

Czy odpowiadam za długi rodziców? Jak wygląda sytuacja, gdy oni nie spłacają np. swoich kredytów? Czy ja jestem zobowiązany do uregulowania takich należności? Proszę o wyjaśnienie, jak wygląda moja sytuacja zarówno za życia rodziców, jak również (hipotetycznie) po ich śmierci.

 

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Odpowiadając na Pana pytanie: za życia rodziców nie musi Pan w żadnym razie spłacać zobowiązania kredytowego, gdzie stroną umowy są Pana rodzice – o ile oczywiście nie poręczył Pan za rodziców lub w inny sposób, przez inną czynność prawną, nie przyjął Pan zobowiązania za ten dług na siebie.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Sytuacja będzie natomiast wyglądać inaczej po śmierci Pana rodziców, gdyż spadkobiercy mogą odpowiadać za długi spadkodawcy, o ile spadku np. nie odrzucą. Generalnie bowiem w skład spadku – zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego (K.c.) – wchodzą również długi zmarłego. Pan jako syn dziedziczy spadek z ustawy w pierwszej kolejności.

Poniżej postaram się Panu wytłumaczyć, jak się można przed taką odpowiedzialnością wybronić. Otóż, jak stanowi art. 1012 K.c., spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Są to 3 możliwe rozwiązania: przyjmując spadek wprost, dziedziczy Pan długi rodziców, przyjmując z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiada Pan za długi do wartości spadku (tj. do wartości jego aktywów), a odrzucając spadek, pozbywa się Pan niejako wszystkiego: i aktywów, i pasywów. W Pana sytuacji, gdyby rodzice przestali spłacać zadłużenie, może Pan albo spadek odrzucić, albo przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, jeżeli rodzice mają poza długami – hipotetycznymi jak na ten moment – jakiś majątek; inwentarz ten sporządza komornik.

Gdyby istniała po śmierci rodziców sytuacja, o jakiej mówimy, proszę pamiętać, że zgodnie z art. 1015 K.c.:

„Art. 1015. § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza”.

Podstawowym skutkiem złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku jest wyłączenie odrzucającego od dziedziczenia [B. Kordasiewicz (w:) System prawa prywatnego, t. 10, s. 411 i następne], w drodze fikcji prawnej z art. 1020 K.c. jest on bowiem traktowany tak, jakby nie dożył chwili otwarcia spadku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »