Kategoria: Podatki

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie spadku po siostrze ciotecznej (III grupa podatkowa)

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2018-03-19

Otrzymałam z sądu postanowienie o nabyciu spadku po siostrze ciotecznej (III grupa podatkowa). Postanowienie o nabyciu spadku uprawomocniło się 1 lipca br. Jestem jedyną spadkobierczynią. We wniosku o nabycie spadku nie wskazałam, co jest w masie spadkowej. Sąd nie rozpatrywał sprawy pod tym kątem. W skład spadku wchodzi tylko (albo aż) mieszkanie własnościowe. W księdze wieczystej oczywiście cały czas figuruje zmarła jako właścicielka. Hipoteka nieruchomości nie jest obciążona. Wiem też, że zmarła miała długi w banku. Nie wiem jeszcze, w jakiej wysokości. Bank nie chciał rozmawiać, dopóki nie miałam postanowienia sądu o nabyciu spadku. Jakie kroki należy teraz wykonać oprócz wizyty w banku? I co z deklaracją podatkową podatku od spadku?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka

Nie ukrywam, że z opisu sprawy wynika, iż nie zachowała Pani odpowiedniej ostrożności przy realizacji procedur spadkowych. Może to doprowadzić do sytuacji bardzo korzystnej dla banku jaku Pani wierzyciela, zaś niepomyślnej z Pani punktu widzenia jako dłużnika. Wszystko jednak zależy od tego, o co Pani przed sądem wnioskowała w ramach sprawy spadkowej: o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czy o przyjęcie spadku wprost.


Jeśli przejęła Pani ten drugi wariant, to bank bardzo na tym skorzysta. Oto bowiem za długi spadkowe przyjęte wprost w ramach spadku będzie Pani odpowiadała do ich pełnej wysokości jak  zmarła dłużniczka. Gdyby przyjęła Pani spadek z dobrodziejstwem inwentarza – Pani odpowiedzialność ograniczona byłaby za długi tylko do wysokości wartości majątku spadkowego.

Niezależnie od powyższego – teraz powinna Pani w pierwszej kolejności żądać od banku stosownych dokumentów zmarłej dłużniczki co do wysokości sposobu realizacji ciążących zobowiązań. Jeżeli część zobowiązań np. uległą przedawnieniu lub wskazane zostaną kary, które zależały jeszcze za życia od dłużniczki – proszę żądać od banku (nie negocjować z bankiem!) pomniejszenia długu o te kwoty.

Dopiero po uzyskaniu  pełnych informacji o zadłużeniu proszę udać się do urzędu skarbowego w celu złożenia wniosku o ustalenie należnego podatku. We wniosku powinna Pani ujawnić zarówno majątek odziedziczony, jak i odziedziczone zadłużenie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »