Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powołanie do spadku siostrzenicy na mocy testamentu

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-07-23

Moja ciocia (siostra mojej mamy) posiada mieszkanie, które chce mi podarować w spadku. Co musi zrobić, żeby tak się stało i czy po jej śmierci otrzymam to mieszkanie bez żadnych problemów? Z jakim podatkiem od spadku muszę się liczyć? Dodam, że ciocia jest wdową i osobą bezdzietną. Jej zmarły małżonek także nie miał potomków, ale ciocia ma dwie siostry, które mają dzieci (w tym mnie). Czy siostry mojej mamy albo ich dzieci będą mieć jakieś prawa do mieszkania albo zachowku, jeśli tylko ja zostanę w testamencie powołana do spadku?

Nie ma żadnych przeszkód, aby Pani ciocia przekazała Pani mieszkanie w testamencie. W tym celu ciocia powinna udać się do notariusza, który sporządzi dla niej testament odpowiedniej treści w formie aktu notarialnego. Da to Pani cioci (i Pani) gwarancję, że sporządzony testament będzie ważny i zgodny z prawem. Dzięki sporządzonemu w ten sposób testamentowi po śmierci cioci stanie się Pani właścicielką przekazanego w tym testamencie dla Pani mieszkania.

Po śmierci cioci będzie Pani musiała w pierwszej kolejności dokonać otwarcia i ogłoszenia testamentu (w sądzie lub u notariusza), a następnie przeprowadzić postępowanie spadkowe po cioci. Po jego zakończeniu będzie Pani musiała zgłosić nabycie spadku do urzędu skarbowego (w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku). Z uwagi na to, że spadek nabędzie Pani od cioci, będzie Pani zaliczona do II grupy podatkowej, do której zaliczają się m.in. zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata). Konkretną kwotę podatku wylicza urząd skarbowy po oszacowaniu wartości odziedziczonej przez Panią nieruchomości. Co do zasady podatek od spadku liczy się od wartości ponad 20 556 zł i wynosi 1644,50 zł plus 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

Jeżeli otrzyma Pani mieszkanie w testamencie od cioci, to nikt inny poza Panią nie będzie miał do tego mieszkania żadnych praw. Ani siostry Pani cioci, ani ich dzieci nie będą miały również prawa do zachowku, ponieważ nie należą do kręgu osób, którym ten zachowek się należy.

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego (K.c.):

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Jak wynika z powyższego przepisu, zachowek należy się wyłącznie: zstępnym (dzieciom, wnukom osoby zmarłej), jej małżonkowi oraz rodzicom. Rodzeństwo nie należy do żadnej z tych grup, tak więc nie ma prawa do zachowku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Podział mieszkania po śmierci męża

Zmarł mój mąż i zostawił testament z podziałem naszego wspólnego mieszkania po połowie dla mnie i dla jego syna z pierwszego...

Szanse podważenia wydziedziczenia

Mój ojciec po śmierci mojej mamy drugi raz się ożenił. Bez mojej wiedzy sporządził testament notarialny, w którym przepisał cały spadek żonie,...

Siostrzenic spadkobiercą, czy coś się należy drugiemu siostrzeńcowi?

Zmarła siostra mojej many, była bezdzietną wdową. Zostawiła testament, w którym uczyniła mnie swoim spadkobiercą co do całego majątku. Mam jeszcze...

Dziedziczenie na podstawie testamentu allograficznego

Mój ojciec przed śmiercią sporządził testament allograficzny, w którym spadkobierczyniami, po połowie majątku uczynił mnie i moją siostrę....

Formalności związane z przyjęciem spadku po małżonku na mocy testamentu

Zgodnie z odręcznym testamentem mojej zmarłej nie dawno żony jestem jej jedynym spadkobiercą, nie mieliśmy dzieci. Rodzice żony nie żyją, kilkoro...

Dziedziczenie po mężu na podstawie brytyjskiego testamentu

Mąż ma podwójne obywatelstwo polsko-brytyjskie, od 30 lat mieszka w Anglii, tu posiada dom. Natomiast w Polsce jest właścicielem działek...

Liczne rodzeństwo i testament ojca

Przed kilkoma dniami zmarł mój tato. Zostawił testament, w którym do całości spadku powołał mnie. W 2000 r. zmarła moja mama, która testamentu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »