Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stawiennictwo na rozprawie spadkowej

Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 2014-03-19

Moja mama zmarła 6 stycznia. 15 lutego mój ojciec złożył do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Dostałem już zawiadomienie o terminie sprawy (ma się odbyć pod koniec marca – a ja wtedy wyjeżdżam). Według pisma stawiennictwo jest nieobowiązkowe. Czy coś mi grozi, jeśli nie stawię się na rozprawie spadkowej? Co wtedy postanowi sąd? Ja i ojciec jesteśmy jedynymi spadkobiercami.

 

Anna Sochaj-Majewska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Wprawdzie sąd nie wezwał uczestników postępowania do osobistego stawiennictwa na rozprawie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po Pańskiej matce, ale z uwagi na fakt, że od jej śmierci nie upłynęło jeszcze pół roku, to aby sąd mógł stwierdzić nabycie spadku w marcu, stawiennictwo wszystkich spadkobierców jest konieczne i zdecydowanie przyspieszy wydanie orzeczenia w sprawie. W przeciwnym razie dojdzie do odroczenia rozprawy.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W myśl przepisu art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej – K.c.), w pierwszej kolejności powołane do spadku z ustawy są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jak stanowi przepis art. 1026 K.c., stwierdzenie nabycia spadku oraz poświadczenie dziedziczenia nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i z tą chwilą spadkobiercy nabywają spadek, bez względu na to, kiedy zostanie przeprowadzone postępowanie spadkowe (art. 924 i art. 925 K.c.).

W świetle przepisu art. 49 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (j.t.: Dz. U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398), odebranie przez sąd oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku podlega stałej opłacie sądowej w kwocie 50 zł od każdego ze spadkobierców (we wskazanej sytuacji będą to dwie osoby – Pan i Pański ojciec). Opłatę sądową uiszcza się w znakach tej opłaty, można je nabyć w siedzibie każdego sądu.

Uczestnicy (poza wnioskodawcą) mogą również nie stawiać się osobiście na wyznaczony termin rozprawy spadkowej, a swoje oświadczenia spadkowe złożyć u notariusza, co mogłoby być uzasadnione np. znaczną odległością od siedziby sądu spadku (sądu ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy). Koszt takiej czynności notarialnej to 50 zł plus 23% podatku od towarów i usług oraz po 6 zł (plus VAT) za każdą stronę wypisu (§ 8 pkt 9 i § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, Dz. U. Nr 148, poz. 1564 ze zm.). Wypisy dokumentujące złożenie notarialnych oświadczeń spadkowych przez uczestników należałby okazać przed sądem, aby możliwe było wydanie na pierwszym terminie rozprawy postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po matce.

Wnioskodawca powinien stawić się osobiście, gdyż w toku ustalania kręgu spadkobierców ustawowych obowiązany będzie złożyć zapewnienie spadkowe do protokołu, pod rygorem odpowiedzialności karnej jak za składanie fałszywych zeznań (art. 671 Kodeksu postępowania cywilnego; w skrócie: K.p.c.). Warto też wskazać, że w postępowaniu nieprocesowym, w którym toczą się sprawy spadkowe, zasadą jest, że każdy z uczestników ponosi samodzielnie koszty związane ze swoim udziałem w sprawie, dlatego nie ma możliwości odzyskania poniesionych kosztów związanych z osobistym stawiennictwem na rozprawie spadkowej (art. 520 § 1 K.p.c.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »