Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zagraniczny dokument stwierdzający nabycie spadku w Polsce

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Chciałam zapytać o zagraniczny dokument stwierdzający nabycie spadku. Mianowicie zmarły mieszkał pracował i zmarł w Norwegii, pozostawił mieszkanie w Norwegii oraz działkę budowlaną w Polsce. Sad norweski wydał postanowienie o nabyciu spadku odnośnie całej masy spadkowej. Czy ten dokument będzie uznany w Polsce np. przy sprzedaży działki w Polsce? Notariusze nie są pewni. 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zagraniczny dokument stwierdzający nabycie spadku w Polsce

Międzynarodowe postępowanie spadkowe

Na wstępie wskazać należy, że w przypadku transgranicznych postępowań spadkowych, a z takim mamy do czynienia w opisanej sytuacji, zastosowanie ma Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego

Co do zasady sądem właściwym do rozpoznania sprawy spadkowej jest sąd miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Miejsce zwykłego pobytu to miejsce koncentracji interesów życiowych – w opisanej sytuacji jest to miejsce, gdzie zmarły mieszkał i pracował, tj. Norwegia. Należy zatem zauważyć, że prawem właściwym w sprawach spadkowych jest prawo państwa miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy w chwili śmierci.

Wybór sądu spadku

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują także jurysdykcję fakultatywną w sprawach spadkowych. Zgodnie z art. 1108 do jurysdykcji krajowej należą sprawy spadkowe, jeżeli spadkodawca w chwili śmierci był obywatelem polskim lub miał miejsce zamieszkania bądź miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, a także sprawy spadkowe, jeżeli majątek spadkowy albo jego znaczna część znajduje się w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Stwierdzić należy, że prawidłowe było w opisanej sytuacji wydanie orzeczenia przez sąd norweski, jeżeli nie została wybrana jurysdykcja sądu polskiego.

W tym miejscu podkreślić trzeba, że zasadą jest, iż stwierdzenie nabycia spadku powinno dotyczyć całego majątku, jaki pozostawił spadkodawca i że ograniczenie się do stwierdzenia nabycia spadku tylko względem części majątku spadkowego jest niedopuszczalne. Niemniej jednak z uwagi na ograniczenia wynikające z jurysdykcji należy niekiedy majątek spadkowy podzielić na dwie części: jedną stanowią nieruchomości położone zagranicą, a drugą pozostały majątek na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uznanie orzeczenia spadkowego

Pamiętać należy również, że orzeczenie spadkowe wydane w jednym z krajów UE zostanie uznane w innych krajach UE bez żadnych dodatkowych formalności.

Jeżeli ma Pani możliwość, proszę o przesłanie skanu poświadczenia nabycia spadku. Wówczas będę miała możliwość ustosunkować się do konkretnego dokumentu. Obecna porada prawna odnosi się to przepisów obowiązujących we wskazanej materii, bez odniesienia się do tego konkretnego dokumentu uzyskanego z sądu norweskiego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl