Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Upoważnienie do konta bankowego na wypadek śmierci

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2017-05-17

Ostatnio zmarła moja mama. Mama posiadała pieniądze na koncie oszczędnościowym. Ustanowiła mnie pełnomocnikiem oraz osobą upoważnioną do pieniędzy na tym koncie bankowym na wypadek śmierci. Czy moje rodzeństwo ma prawo do dziedziczenia tych pieniędzy? Mama posiadała również konto, na które wpływała jej emerytura, ale do tego konta mam tylko upoważnienie.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Możliwość polecenia bankom wypłaty wskazanym osobom określonej ilości środków pieniężnych daje klientom banków art. 56 Prawa bankowego. Zgodnie z tym przepisem dyspozycji na wypadek śmierci mogą dokonać posiadacze rachunków oszczędnościowych, rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych lub rachunków terminowej lokaty oszczędnościowej.

Aby dyspozycja wkładem była skuteczna, musi zostać skierowana do banku na piśmie, a wskazanie osoby, której wypłacone mają być pieniądze, musi ograniczać się do następujących osób najbliższych:

  1. małżonka,
  2. wstępnych (rodziców, dziadków),
  3. zstępnych (dzieci, wnuków),
  4. rodzeństwa.

Można wydać jedną lub więcej dyspozycji na wypadek śmierci, jednak w sumie wypłata z rachunku bankowego na rzecz wszystkich uprawnionych osób nie może przekroczyć dwudziestokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Jeżeli łączna suma dyspozycji przekracza limit, dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej.

Środki z rachunku zmarłej osoby wypłacone na mocy dyspozycji bankowej nie wchodzą w skład spadku, a co za tym idzie – nie trzeba czekać do zakończenia postępowania spadkowego, aby je otrzymać.

Reasumując, środki pieniężne będące przedmiotem zapisu bankowego zostają wyłączone ze spadku po posiadaczu rachunku. Prawa majątkowe wskazane przez posiadacza rachunku przechodzą wraz z jego śmiercią na rzecz zapisobiercy, niezależnie od tego, czy jest on powołany do dziedziczenia z mocy testamentu lub ustawy.

Tak więc środki pieniężne, do których została Pani powołana na wypadek śmierci może Pani wypłacić w każdej chwili po śmierci mamy, należą one tylko do Pani. Natomiast pieniądze z konta, do którego ma Pani tylko upoważnienie, będą normalnie dziedziczone przez wszystkich spadkobierców mamy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy mamy prawo do części własności mieszkania?

Czy mam prawo do części mieszkania własnościowego, w którym nie mieszkam i nie jestem zameldowana? W mieszkaniu mieszka moja macocha...

Spadek, sprzedaż, darowizna – własne cele mieszkaniowe

Moje pytanie dotyczy spadku, sprzedaży i darowizny. W 2012 r. zmarł mój ojciec, nie pozostawił po sobie testamentu. W skład spadku po nim...

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Zmarł tata, pomiędzy nim a mamą istniała wspólność majątkowa. Mama jest wspólnikiem spółki z o.o. Czy udziały w tej spółce –...

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po śmierci głównego lokatora

Pół roku temu zmarł nagle mój tato, który był członkiem spółdzielni mieszkaniowej i posiadał spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Obawiamy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »